Śniadaniowy boom

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2014 (62)

Polski rynek

W Polsce nie występują jeszcze produkty mleczarskie pozycjonowane jako ściśle śniadaniowe. Polski mleczarski rynek produktów śniadaniowych opiera się głównie na tradycyjnie rozumianych produktach śniadaniowych, do których należą: tradycyjne mleko i napoje fermentowane, sery białe albo twarożki i serki do smarowania z różnymi dodatkami. Pewien niewykorzystany potencjał mają napoje fermentowane, które promowane są, jako ogólnodostępne produkty mleczarskie z różnymi dodatkami. Czasami kierowane są do dzieci, mężczyzn lub kobiet. Jogurty ze zbożami, owocami lub witaminami i składnikami mineralnymi to segment, który nie do końca wydaje się jeszcze wykorzystany. Prawie w ogóle nie wykorzystuje się połączenia energetyzujących właściwości kawy, mleka i zbóż. W kampaniach reklamowych czy promocyjnych nie podkreśla się lub tylko delikatnie wskazuje się zastosowanie tego typu produktów w kontekście śniadania.

Pewną kategorię śniadaniową stanowią też produkty wywodzące się z tradycji spożywania owsianek, kaszy manny oraz ryżu na mleku. Te pamiętane z dzieciństwa dania na bazie mleka w dzisiejszych czasach przekute zostały na niewielkie dania, znane bardziej jako przekąskowe niż jako śniadania. Niestety produkty te są trochę trudne do przypisania do kategorii śniadaniowej, chociaż niektórzy producenci tak je pozycjonują. Produkty te są na pograniczu produktu śniadaniowego i jogurtu (Owsianka Mlekovita i Activia), produktu śniadaniowego i deseru (owsianki, kaszki manny oraz ryż na mleku – przykłady w tabeli). Niestety większość tych produktów jest trochę kaloryczna i spełnia rolę bardziej pysznego deseru niż śniadania.

Wartości odżywcze owsianki

Owsianka znana była już w epoce brązu (czyli 1800-1700 lat p.n.e.). Jej popularność notuje się też w okresie średniowiecza, ale nie należała do najbardziej ulubionych potraw tego okresu. Owsianka była tradycyjnym daniem angielskich górników, dzięki czemu mieli siłę do pracy. Owsianka była też znana w eleganckich domach angielskich jako pożywne śniadanie dla dzieci. W latach 70. i 80. była zmorą każdego przedszkolaka i ucznia podstawówki.

Obecnie owsianka przeżywa renesans. Jest wykorzystywana w dietach sportowców (biegaczy, kolarzy lub kulturystów), a także pań będących na diecie. Główną zaletą płatków owsianych jest obecność węglowodanów złożonych. Gotowane zboża sycą na wiele godzin, a ciepłe śniadanie zapewnia większą, rozłożoną w czasie energię w ciągu dnia. Płatki owsiane są najlepszym wśród zbóż źródłem białka i niezbędnych aminokwasów. W płatkach owsianych występują witaminy z grupy B (B1 i B6), które poprawiają pracę mózgu, pamięć, koncentrację i zapobiegają zmęczeniu. Owsianka zawiera też witaminę E, żelazo, cynk i magnez, które jak wiadomo mają ogromny wpływ na wygląd naszej skóry, włosów, paznokci. Owsianka zawiera również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Ważnym składnikiem owsianki jest błonnik oraz jego rozpuszczalna wersja, czyli beta-glukan, który chroni układ pokarmowy, pomaga nam dokładnie oczyścić organizm, obniża poziom cholesterolu i utrudnia wchłanianie glukozy. Oryginalna owsianka jest także niskokaloryczna, ma i niski indeks glikemiczny. Oryginalnie owsianka to potrawa przyrządzana z płatków owsianych, mleka i/lub wody. W zależności od rodzaju płatków mogą być one gotowane albo zalane wrzątkiem lub mlekiem. Tradycyjna polska owsianka przyrządzana jest w zasadzie bez dodatków, najczęściej ze szczyptą soli (w wersji wytrawnej) lub cukru w wersji na słodko. Łasuchy kulinarne do owsianki dodają jabłko, banany, żurawiny, orzechy, kakao lub bakalie: żurawiny, rodzynki, morele. Czas przygotowania oryginalnej owsianki to maksymalnie 15 minut. Ale do jej przygotowania wymagane jest oddzielnie mleko i inne składniki, co już zajmuje trochę czasu i wysiłku.

Nie można wziąć jej ze sobą do pracy lub szkoły. Dlatego też na bazie klasycznej owsianki wymyślono produkty instant w torebkach oraz właśnie gotowe owsianki w pojemniczkach. Obecnie na rynku działa trzech producentów owsianek: Grupa Mlekovita, Danone i Łowicz (OSM). Owsianki pakowane są w zgrabne pojemniczki o gramaturze od 180 g do 200 g. Są to produkty gotowe do jedzenia łyżeczką, przy czym owsianki Grupy Mlekovita oraz Danone stanowią połączenie płatków owsianych, jogurtu i owoców, a owsianki Łowicz (OSM) bardziej przypominają produkt gotowany.

Owsianki marki Mlekovita to unikalna lekka i świeża kompilacja delikatnego jogurtu, płatków owsianych, ziaren owsa i kawałków owoców o relatywnie niskiej wyczuwalności słodyczy, co jest jej niewątpliwą zaletą. W portfolio firmy znajdują się wersje z jabłkiem, bananami i truskawkami. Owsianki z Mlekovity doskonale mogą wpisywać się w kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych, są mało kaloryczne i stanowią cenne źródło składników odżywczych, m.in. wapnia, pełnowartościowego białka oraz błonnika. Zawarte zaś w płatkach owsianych i ziarnach owsa węglowodany dostarczają organizmowi niezbędnej energii. Produkty nie zawierają konserwantów, sztucznych aromatów i barwników, dzięki czemu stanowią zdrowy i smaczny posiłek doskonały na śniadanie, jako deser lub przekąska o każdej porze dnia.

Owsianka Danone to kontynuacja linii jogurtowej skierowanej do kobiet (Activia). Jak podaje producent jest to idealne połączenie na śniadanie: pyszny, owocowy jogurt Activia z płatkami owsianymi. Owsianki są dostępne w trzech smakach: soczystej truskawki i aromatycznych jabłek z cynamonem oraz suszonej śliwki.

Owsianki z Łowicz (OSM) to śmietankowo- -mleczny lekko ciągnący się produkt, najbardziej przypominający owsiankę gotowaną na mleku. Doskonały produkt dla amatorów słodkich mlecznych deserów o smaku żurawiny, pieczonego jabłka, truskawki oraz wersji naturalnej.

Kasza manna na mleku

Nazwa „kasza manna” pochodzi z języka hebrajskiego (hebr: מן) i jest to nazwa określająca pokarm, którym według Księgi Wyjścia żywili się Izraelici na pustyni w czasie ich wędrówki do Ziemi Obiecanej. Bóg Jahwe, zesłał im pokarm: pojawiające się w cudowny sposób o zmierzchu przepiórki, a rano – mannę. Według Biblii słowo manna pochodzi od pytania w języku hebrajskim man hu (co to jest?), które mieli zadawać Izraelici, gdy po raz pierwszy zobaczyli mannę.

Z  technologicznego punktu widzenia kasza manna to drobnoziarnista kaszka otrzymywana z pszenicy, podczas przemiału ziaren pszenicy na frakcje. Jedną z frakcji poddaje się oczyszczeniu, które polega na wydzieleniu z półproduktu frakcji kaszki drobnych cząstek otrębiastych. Tak oczyszczona frakcja kaszki o ustalonej granulacji stanowi produkt o nazwie kasza manna.

Kaszka manna jest jedną z najbardziej popularnych żywieniowo kasz, ze względu na jej lekkostrawność. Kaszka manna jest często stosowana w żywieniu małych dzieci oraz osób z nadwrażliwością układu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, nerek oraz rekonwalescentów po operacjach. Jest to danie lekko strawne, a przy tym dostarczające węglowodanów. Niestety nie jest dozwolona w diecie bezglutenowej.

Kaszę mannę przygotowuje się jako samodzielną potrawę (zupę mleczną, deser, leguminę) lub jako środek zagęszczający do ciast, zup, przetworów mięsnych. Kasza manna zawiera 360 kcal/1477kJ, 72,8 g węglowodanów oraz 12,7 g białka i 1,1 g tłuszczu. Zawiera niewiele błonnika, minerałów i witamin. Pszenica pobudza wzrost oraz zwiększa masę ciała i dlatego kasza manna jest zalecana dzieciom i osobom wątłym. Powinny jej unikać osoby otyłe.

Podobnie jak płatki owsiane kaszka manna jest sprzedawana luzem lub jako produkt instant do zalania wrzątkiem w kubku. W kategorii produktów mleczarskich kaszka manna produkowana jest m.in. przez Łowicz (OSM), Zott Polska, Grupę Polmlek.

Produkty te pozycjonowane są jako pyszny deser do jednorazowego spożycia. Stosowane gramatury kubeczków z platynkami to 130 -150 g. Produkty występują w wersji jednosmakowej (waniliowy, czekoladowy lub cynamonowy) lub z sosami. Kaszki z sosami mają dwukomorowy pojemniczek oddzielnie na kaszkę i sos. Kaszka manna produkowana też w wersji o obniżonej kaloryczności (Smakija light).

Strona 3 z 5