Sery francuskie: Z kolebki sera

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Praktyka 2/2012 (07)

Producenci i dystrybutorzy serów typu francuskiego na polskim rynku:

  • camembert i brie:
    • Hochland Polska – Valbon
    • Lactalis Polska – President
    • Candia – Le Rustique
    • Mleczarnia Turek
    • Euroser
    • Eurial Polska
    • Temar (PPH)
  • Temar (PPH) – Blue d’Auvergne
  • Temar (PPH) – Morbier
  • Temar (PPH) – Roquefort
  • Eurial Polska – Blue Cremeux

Region Południowy:
Prowansja, Langwedocja i Akwitania

Południe Francji przepełnione jest słońcem, które sprzyja uprawie warzyw i owoców lubiących klimat śródziemnomorski. Regionem chyba najlepiej odzwierciedlającym charakterystykę południa jest Prowansja. Spotkamy tutaj drzewa oliwne, bakłażany, cukinie, cytrusy, a także wszelkie zioła szczodrze dodawane do tutejszych dań. Znana jest mieszanka ziół, o nazwie zioła prowansalskie, w której zawarte są niemalże wszystkie z uprawianych tutaj przypraw (jak: tymianek, rozmaryn, bazylia, majeranek, szałwia).

Region ten ze względu na dostęp do Morza Śródziemnego bogaty jest również we wszelkie ryby oraz owoce morza. Najbardziej znanymi potrawami kuchni prowansalskiej są: bouillabaisse – gulasz rybny z dodatkiem ziół, skórki pomarańczowej oraz szafranu, soupe au pistou – zupa z bazylią oraz ratatouille – przygotowywane z bakłażana, cukinii, pomidorów, czosnku i cebuli. W Prowansji popularne są także oliwki, które służą również jako baza wspaniałej pasty do chleba – tapenady, do której dodaje się także kapary oraz anchois. Prowansja to także lawenda, która nie tylko tworzy bajkowy krajobraz, ale często dodawana jest do dań i sałat. Z kolei region Périgord kojarzony jest z truflami – najdroższymi grzybami świata.

Kuchnia Langwedocji zaś specjalizuje się w daniach z dziczyzny i szparagów. To także kraina słynnego zapiekanego dania z fasoli oraz mięsa kaczego, gęsiego i wieprzowego. Spotkać też można dania na bazie ryb, np. brandade – czyli purée z solonego dorsza z dodatkiem mleka i oliwy.

Najbardziej popularnym serem z Prowansji jest Banon (fr. Le Banon lub Banon à la Feuille). Jest to gatunek charakterystycznego, niewielkiego francuskiego sera górskiego, wytwarzanego w Prowansji, w okolicach miasta Banon. Jest to ser kozi, choć spotyka się też wersję z mleka krowiego. Po dwutygodniowym dojrzewaniu ser zanurza się w alkoholu i zawija w suszony liść kasztana. Młode banony mają zapach mleczny, a bardziej dojrzałe przejmują zapach liścia. W sprzedaży ser oferowany jest przewiązany tasiemką z rafii. Posiada certyfikat AOC.

Najbardziej znanym serem z tego regionu jest Roquefort. Powstał ok. 2 tys. lat temu w miasteczku Roquefort-sur-Soulzon w rejonach jaskiń Cambalou. To najbardziej popularny z serów pleśniowych z niebieską pleśnią. Wytwarzany jest z mleka owczego. Ma bardzo intensywny, słony, pikantny smak z wyraźnym posmakiem karmelowej słodyczy owczego mleka i jednocześnie z ostrą metaliczną nutą niebieskiej pleśni oraz dosyć przyjemną kremową konsystencję. Miąższ sera jest lekko kruchy, kremowobiały, poprzecinany zielonkawoniebieskimi żyłkami, równomiernie rozłożonymi. Uważany jest za jeden z najlepszych serów pleśniowych na świecie. Chroniony apelacją AOC od 1925 r.



Powiedz mi co jesz...

Jak widać tradycja kulinarna, serowarska i regionalna Francji ma nam wiele do zaoferowania. Dzisiaj już nasi klienci nie muszą odbywać dalekich podróży do „kraju Francuzów”, by delektować się specjałami z tego kraju. Każdy znajdzie coś dla siebie w coraz liczniej reprezentowanej na naszym rynku ofercie produktowej z tego kraju.

Francuski pisarz Antholeme Brillat-Savarin doszedł kiedyś do interesującej filozoficzno-kulinarno konkluzji: „Powiedz mi, co jesz... a powiem Ci, kim jesteś”. Nasi klienci podchodząc do naszego stoiska mogliby sparafrazować to powiedzenie mówiąc... Pokaż mi sery w swojej ladzie, a powiem ci, jakim jesteś serowarem-sprzedawcą.

Strona 5 z 5