Kefiry i maślanki: Odkurzone skarby

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 2/2017 (81)
maślanka, bychawa

Ciekawy produkt

Tradycyjna nienormalizowana maślanka w butelce zachęca tradycyjnym wizerunkiem swojego opakowania. Pani domu z tradycyjną masielnicą w tradycyjnym XIX-wiecznym ubiorze przywołuje wspomnienia dawnej maślanki dostępnej wprost od gospodyń wiejskich na targowiskach.

Producent: Bychawa (OSM).

Produkcja maślanki

Dawniej maślanka powstawała po wydzieleniu się cząsteczek tłuszczu z kwaśnej śmietany przy wyrobie masła. W nowoczesnym mleczarstwie produkuje się ją ze słodkiej śmietanki, czyli tłuszczu odciągniętego ze świeżego mleka. Do mleka dodaje się specjalne szczepy bakterii i po sterylizacji rozlewa do kartonowych lub plastikowych opakowań. Producenci uatrakcyjniają jej smak dodatkiem soków lub przecierów owocowych. Podnosi to także wartość witaminową napoju.

maślanka, łowicz

Kto był, jest i może stać klientem?

Tradycyjnie, zarówno kefir jak i maślanka, kojarzą się z napojami podawanymi na terenach wiejskich i skierowanymi raczej do osób starszych pamiętających tego typu produkty ze swojej młodości. W przeszłości napoje te były produkowane samodzielnie na wsiach i stanowiły jeden z podstawowych letnich napojów mleczarskich. Stanowiły nie lada atrakcję dla przyjezdnych, gdyż były sprzedawane i serwowane letnikom przez gospodynie wiejskie prosto z kanek. Obecnie to już przeszłość i mało kto produkuje je w ten sposób. Niekiedy są wytwarzane przez gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne. Dzisiaj lwia część produkcji jest oferowana przez wyspecjalizowanych producentów, którzy przez wiele lat dość nieśmiało eksponowali swoje produkty. Kefiry i maślanki pakowane były w tradycyjne, mało atrakcyjne opakowania, co nie pozwalało konkurować z szeroko rozbudowaną kategorią jogurtów, które wybiły się, dzięki temu, że postawiły na nie koncerny zagraniczne.

Do tej pory dość mało mówiło się i pisało o tych produktach, nie ma też szerszej kampanii o wartościach odżywczych tych napojów – co skutkowało dość niskim zainteresowaniem ze strony młodszych konsumentów. Dzisiaj producentów opisujących te produkty na swoich stronach wspierają dietetycy oraz specjaliści od żywności, którzy wskazują na pozytywne działanie kefirów i maślanek na różne aspekty naszego zdrowia. Dlatego też wydaje się uzasadnione stwierdzenie, że w najbliższej przyszłości może dojść do kolejnego odkrycia na rynku mleczarskim.

Zastosowanie kulinarne

Kefiry i maślanki to dość uniwersalne produkty. Podstawową ich funkcją w naszym kulinarnym menu jest gaszenie pragnienia oraz dostarczenie porcji korzystnych dla zdrowia składników. Niemniej jednak oba produkty można nie tylko pić, ale i wykorzystać do różnego typu zastosowań kulinarnych. Doskonale znajdują one zastosowanie jako dodatek, zamiast tradycyjnego mleka do musli i płatków śniadaniowych na zimo. Można je dodawać do różnego rodzaju sałatek (zamiast śmietany) po zmieszaniu z cytryną i ziołami. Kefiry i maślanki można też mieszać np. z owocami, warzywami i podawać, jako koktajle, chłodniki albo z dodatkiem galaretki w postaci oryginalnego zimnego deseru.

Alfred Korczyk,Jana (ŚSM)

Alfred Korczyk

Dyrektor Marketingu i Logistyki w Jana (ŚSM)

Maślanka naturalna prosto z masielnicy, to napój o orzeźwiającym, lekko kwaśnym smaku. Należy do grupy produktów o podwyższonej strawności i wartości odżywczej. Zawiera szereg składników, w tym lecytynę, której przypisuje się wpływ na poprawę pamięci i zdolności koncentracji. Maślanka jest popularnym artykułem mleczarskim do bezpośredniego spożycia, idealnie gasi pragnienie. Potwierdzeniem rosnącej popularności maślanki jest wzrostowa tendencja sprzedaży, nie tylko na rynku krajowym, ale co szczególnie cieszy poza granicami – głównie na rynkach Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Hiszpanii. Pakowana jest w wygodne w użycie, funkcjonalne butelki PET z nakrętkami, których dodatkowym atutem jest odporność na urazy mechaniczne, np. podczas podróży. Duże opakowanie 750 g to doskonała propozycja rodzinna.


Strona 5 z 6