Opakowania: Kup Pan jogurt (z dodatkami)

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Biznes 1/2017 (27)
Marcin Kuprewicz, Chr. Hansen Poland

Marcin Kuprewicz

Business Manager – Dairy w Chr. Hansen Poland

Od kilku lat, na europejskim rynku jogurtowym, zachodzą ciekawe zmiany. Spada produkcja jogurtów owocowych, natomiast rośnie produkcja naturalnych. Pojawiają się nowe rodzaje jogurtu, takie jak: jogurt grecki, jogurt bezlaktozowy oraz coraz bardziej popularny Skyr, który jest tradycyjnym wysokobiałkowym jogurtem skandynawskim. Odpowiadają za to tzw. globalne megatrendy konsumenckie. Konsumenci chcą kupować jogurty z tzw. czystą etykietą (bez zagęstników, sztucznych barwników, a nawet mleka w proszku!), jak najniższą zawartością cukru czy też dużą zawartością białka. Odpowiedzią producentów na wyzwania rynku są inwestycje w nowoczesne technologie oraz stosowanie nowych generacji dodatków do produkcji takich jak kultury bakteryjne oraz enzymy dające możliwość produkowania jogurtów bez konieczności stosowania stabilizatorów, a jednocześnie umożliwiające obniżenie dodatku cukru.

bliss whipped greek yogurt

Dodatek błonnika

Jogurty z błonnikiem są jedną z najpopularniejszych kategorii. Spożywanie dużych ilości tego składnika daje dużo korzyści dla naszego zdrowia, aczkolwiek jest to sprawa bardzo indywidualna. Rolą błonnika jest przede wszystkim zwiększenie perystaltyki jelit, regulowanie pracy jelit oraz wychwytywanie związków toksycznych, wpływ na mikroflorę jelitową. Tego typu produkty znajdują się w portfolio wielu firm. Od siebie różnią się tylko pochodzeniem błonnika oraz smakiem. W tej kategorii aktywne są: Danone (Activia), Yoplait (Fiber One, Plenti), Ezylife, Zen Monkey czy Vilkyškiu (Vilvi Functional Yoga Yogurts z dodatkiem zbóż).

Dodatki do jogurtów pitnych

Wśród jogurtów do picia można spotkać ciekawe smaki wynikające z dodatkiem soków. Przykładami takich produktów są m.in.: Yoplait (jogurt z sokiem z jagód i granatu), OFK (jogurt z dodatkiem soku z mango oraz aloesu), czy Gerber (jogurt z sokiem z brzoskwiń, mango), Deedo (jogurt z sokami z pomarańczy, truskawek, winogron i miksu owoców).

Dodatek inuliny

Inulina to polisacharyd zbudowany z około 30-35 cząsteczek monocukrów połączonych wiązaniami glikozydowymi w nierozgałęziony łańcuch. Bardzo często stosowana jest w lecznictwie/dietetyce w różnego rodzaju preparatach wspomagających odchudzanie oraz jako dodatek do żywności. Stosowana jest także jako prebiotyk, który stymuluje wzrost korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego (Bifidobacterium), powoduje obniżenie poziomu cholesterolu i lipidów w surowicy krwi, usprawnia pracę przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom, redukuje toksyczne metabolity, poprawia wchłanianie wapnia z układu pokarmowego. Obecnie czynione są próby wprowadzenia do produktów mleczarskich tego dodatku funkcjonalnego. Przykładem są jogurty Parmalat Fibresse 0% czy Danone Oikos.

Dodatek białka

Kolejną kategorią są jogurty wzbogacane białkiem. Przykładem takich produktów są wysokobiałkowe jogurty wypuszczone przez firmę CytoSport pod marką Muscle Milk. Jest to produkt na bazie jogurtu greckiego zawierający 25 g białka, 4,5 g tłuszczu i 21 g węglowodanów. Oferowany jest w plastikowych butelkach, o smakach jagodowym, mango, brzoskwinia oraz banan z truskawką. Innym przykładem tego typu produktów jest jogurt marki Breaker Arla Foods – zawierający zwiększoną porcję białka oraz mix owoców mango, passiflora oraz linia jogurtów marki Grahams. Na polskim rynku tego typu jogurty oferuje Bakoma.

Dodatki do produktów dla dzieci

W kategorii produktów dla dzieci stosowane są dwa kierunki działań. Z jednej strony jest to dodatek interesującego gadżetu, z drugiej – dodatek składników korzystnie wpływających na rozwój dziecka. Stosowanymi dodatkami smakowymi są wszelkiego rodzaju cukierki, ciasteczka oraz produkty ekstrudowane. Nieraz mogą to być pulpy i sosy owocowe z nietypowymi dodatkami. Produkty dla dzieci mogą występować o oryginalnych ulubionych przez dzieci smakach tj. cola.

Produkty dla dzieci bardzo często wzbogacane są w witaminy, składniki mineralne, probiotyki (Anchor New Zealand/Anchor Uno) oraz kwasy omega 3 i DHA (Yoplait Kids/Lactel).

Nową odmianą produktów jogurtowych dla dzieci jest dodatek owoców i warzyw do jogurtów. Tego typu produkty oferuje m.in. Arla Foods (Big Yogs); skierowane są do starszych dzieci. Produkt wzbogacony jest w witaminę D oraz wapń. Oferowany jest w wersjach maliny i czerwony burak, słodkie ziemniaki i dynia, truskawki i marchewka.

Strona 5 z 5