Sery długodojrzewające: Polska duma – sery z klasą

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 5/2016 (78)
najciekawsze polskie sery

Polskie specjały

Niewątpliwie najbardziej wyrafinowane w smaku sery podpuszczkowe najwcześniej w Polsce zaczęła produkować mleczarnia Spomlek (SM) z Radzynia Podlaskiego. Jak mówią serowarzy z tej mleczarni praca nad serami z górnej półki stwarza wyjątkową szansę do eksperymentowania, próbowania nowych smaków i testowania pomysłów, na które nie ma miejsca w masowej produkcji. W ofercie tej mleczarni znajdziemy linię ekskluzywnych serów długodojrzewających Skarby Serowara. W ramach portfolio wybierać możemy między serami Szafir, Rubin lub Bursztyn.

Szafir to ser wytrawny, głęboki, o jednolitej fakturze, z aromatem mango. Cechuje go kremowy posmak śmietany i głębokość smaku. Aby stworzyć ten ser serowarzy wykorzystali obok tradycyjnych szczepów serowarskich, specjalnie dobrane drożdże winiarskie. Dzięki takiemu zabiegowi Szafir zyskał walory przypisywane winu: wytrawność, pogłębiony smak, owocowy aromat. Ser dojrzewa cztery miesiące. Zwraca uwagę swoją jednolicie gładką fakturą i rozpływającym się w ustach miąższem. Szafir, mimo że wytwarzany z mleka krowiego można porównać z najlepszymi serami owczymi. Z upływem czasu, nabiera charakteru, staje się gęsty i wypełniający. Aromatem przypomina najpierw świeże mango, nieco później pojawia się przyjemne podobieństwo do zsiadłego mleka.

Bursztyn – ser kruchy z pikantną nutą w tle, jest niezwykle bogaty w wolne, łatwo przyswajalne przez organizm człowieka, aminokwasy, czyli białko w prostej postaci, które kształtuje się w postaci małych chrupiących kryształków. Ser unikalny smak i aromat zawdzięcza długiemu okresowi dojrzewania w pieczołowicie dobranych warunkach. Przez wiele miesięcy każdy jest stale pielęgnowany oraz ręcznie masowany, z użyciem odpowiednio dobranej pasty, która nadaje jego skórce czarny kolor. Ser dojrzewa 6 miesięcy.

Kolejnym specjałem jest Rubin określany jako ser farmerski z maślaną nutą. Receptura i technologia wytwarzania sera Rubin zostały w całości opracowane w 2009 roku przez radzyńskich serowarów. Ser ten dojrzewa minimum 3 miesiące. Posmaki Rubina są wyraźnie maślane. Aromat i zapach przywołują farmerską nutę na wzór serów francuskich.

Jedną z nowych propozycji w portfolio Grupy Mlekovita jest ser Księżan Old produkowany jest według unikalnej receptury mistrzów serowarstwa z najlepszej, jakości surowca pochodzącego z czystych ekologicznie terenów Podlasia. Swój wyjątkowy smak – lekko pikantny, a przy dłuższym dojrzewaniu lekko ostry – i aromat Księżan Old zawdzięcza czteromiesięcznemu okresowi dojrzewania w starannie dobranych warunkach. Jest skoncentrowanym źródłem składników odżywczych: łatwo przyswajalnego białka, wapnia i fosforu.

Importowane sery z wysokiej półki stanowią niewielką część rynku. Polskie sery długodojrzewające są dobrej jakości i tańsze. Stanowią przez to rosnącą konkurencję na półce i w ladzie. Jest to też jeden z lepiej rokujących segmentów rynku serowego.

Strona 3 z 6