Sery twarde: Polska duma: sery premium

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 5/2015 (72)

Ekskluzywne opakowanie

Oczywiście najważniejszą sprawą w kreowaniu produktów premium jest ich unikatowa jakość oraz tworzony wokół tych produktów spójny wizerunek. W kreacji produktów premium równie istotny jest sposób opakowania, oznaczania oraz prezentacji danego produktu konsumentowi. Produkty ekskluzywne powinny też być opakowane w sposób niebanalny, elegancki i niepowtarzalny. Do najczęsiej wykorzystywanych kolorów zaliczyć można czarny (Spomlek SM – Bursztyn), burgundowy (Spomlek SM – Rubin), głęboki granat (Spomlek SM – Szafir) czy butelkową zieleń. Opakowania najczęściej są opatrzone wystudiowanymi elementami graficznymi, liternictwem, pieczęciami i charakterystycznymi znakami, bardzo często w kolorze starego szlachetnego złota lub srebra. W przypadku serii limitowanych producenci stosują eleganckie opakowania w puszkach (Societe – Roquefort caves baragnaudes selection), skrzynkach, koszach czy kartonikach. Zwraca się uwagę na najmniejsze szczegóły, począwszy od aksamitem wyłożonej wypraski, a kończąc na ekskluzywnych dodatkach i powiązanych tematycznie drobnych, aczkolwiek wysublimowanych jakościowo, gadżetach. Coraz częstej takie produkty są wykonywane na specjalne zamówienie. Przykładem tego jest kozi ser z nutą szampana Saveur de Champagne, holenderskiego producenta Henri Willig, który obecnie wykonywany jest na specjalne zamówienie (8 kg krąg kosztuje 2500 euro).

Ciekawy produkt

Smak orzechowy z odcieniem miodu, z aromatem świeżych, wiosennych ziół. Laskowa nuta z morelą w tle. Królewski, Wędzony i Light. Mleczarnia w Sierpcu połączyła wyjątkowy smak sera Królewskiego z bardzo nowoczesnym opakowaniem. Królewski z Sierpca wyróżnia się innowacyjnym opakowaniem mimo prawie dwóch lat swej bytności na rynku. „Teczka kopertówka” podkreśla walory tego bardzo dobrego sera. Otrzymaliśmy produkt smaczny, aromatyczny, elegancki oraz wygodny dzięki łatwemu otwieraniu. Królewski z Sierpca stał się serem pożądanym na każdej półce.

Producent: Sierpc (OSM).

Budowanie wizerunku producenta

Bardzo istotna dla sukcesu produktu klasy premium jest umiejętność budowania ekskluzywnego, nieskazitelnego wizerunku producenta, który jest spójny z linią marketingową strategii marki. Firmy takie pojawiają się przy okazji prestiżowych imprez sportowych, wydarzeń towarzyskich i kulturalnych, luksusowych eventów lub akcji charytatywnych budujących pozytywne skojarzenia. Korzystając z takich narzędzi firmy mogą pokazać się w sposób nieformalny w grupie docelowej swoich potencjalnych klientów.

Towary ekskluzywne – oczami Polaków

W krajach zamożnych udział żywności typu premium wynosi ok. 5-10% w całym rynku. W Polsce szacuje się, że jest to około 3%, co sprawia, że rynek jest wciąż bardzo przyszłościowy, a przy tym odznacza się stabilnością i odpornością na cykle koniunkturalne. Za główne czynniki wzrostu potencjału rynku produktów luksusowych uważa się rosnącą siłę nabywczą polskich konsumentów, silną aspiracyjność do elity, podatność na snobizm oraz tzw. zjawisko „affordable luxury”, czyli szerszej dostępności produktów luksusowych.

Cechą charakterystyczną polskiego rynku dóbr luksusowych jest – podkreślany w wielu raportach – rozwój zainteresowania tego typu produktami nie tylko w Warszawie, ale i w innych aglomeracjach miejskich. Najzamożniejsze osoby w Polsce tworzą grupę tzw. elity ekonomicznej, zajmując najważniejsze pozycje w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego lub kulturalnego. Według badań przeprowadzonych przez Katedrę Poziomu Życia i Konsumpcji w warszawskiej SGH, o przynależności do elity ekonomicznej w Polsce decydują przede wszystkim pieniądze i majątek, a w następnej kolejności pozycja zawodowa.

Grupą docelową dla tego typu produktów jest rosnąca grupa osób zamożnych, a wśród nich singli, bezdzietnych, osób na kierowniczych stanowiskach o dochodach zdecydowanie przekraczających średnią krajową. Dla klientów tych cena nie odgrywa już tak wielkiego znaczenia. Na pierwsze miejsce podczas decyzji zakupowych wysuwają się wysoka jakość, prestiż, marka produktu oraz typ i asortyment sklepu.

Wart podkreślenia jest także fakt, że z jednej strony rośnie świadomość i znajomość rynku produktów premium – klienci w większości przypadków dokładnie wiedzą, czego poszukują oraz z drugiej strony wzrostu dostępności wielu światowych produktów luksusowych w salonach sprzedaży, galeriach handlowych, sklepach delikatesach oraz placówkach specjalistycznych.

Polski rynek ma wiele zalet dla producentów. Polacy są bardzo otwarci na nowości. Dużo podróżują, próbują nowych smaków, a potem szukają ich w sklepach. Stale rośnie grupa osób zamożnych. Wadami polskiego rynku jest w dalszym ciągu niska siła nabywcza społeczeństwa jako całości. W Niemczech możliwości nabywcze przeciętnego konsumenta są o 500 euro większe.

Strona 3 z 6