Grecja: Greckie przysmaki

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Krasotyri produkowany jest na wyspie Kos na Dodekanezie. Nazwa oznacza ser – wino. Miąższ sera Krasotyri jest biały, otoczony ciemną czerwonobrązową skórką, która swój kolor zawdzięcza obecności wina w procesie dojrzewania. Kształt sera jest wydłużony, pałeczkowaty. Jest to ser o wysokiej  zawartości tłuszczu, a proces dojrzewania odbywa się w winie. Ser wykonany jest z owczego lub koziego mleka, a często z mieszanki tych dwóch. Krasotyri ma lekko słony, kwaśny smak i charakterystyczny owocowy aromat. Rekomendowany z czerwonym winem.

Ladotyri jest twardym serem wytwarzanym z mleka owiec i kóz na wyspie Lesbos. Podobny do sera Graviera. Dojrzewa 3 miesiące. Aby zachować swą konsystencję umieszczany jest w oliwie z oliwek. Ma kształt małej elipsy o wadze około 1 kg. Miąższ w kolorze jasnożółtym z małymi, nieregularnymi dziurkami. Głównie stosowany do deski serów, najczęściej spożywany jest z chlebem.

Manouri to owczy ser serwatkowy. Do produkcji używa się serwatki uzyskanej przy produkcji sera Feta i Graviera. Jest to bardzo delikatny, jeden z najbardziej lubianych serów greckich.

Metsovone to tradycyjny grecki ser z chronioną nazwą pochodzenia. Jest to półtwardy wędzony ser wytwarzany wyłącznie w regionie Metsovo (Epir). Ma ciemnozłotą skórkę. Metsovone produkowany jest z mieszanki mleka krowiego, mleka owczego lub koziego. Dojrzewa co najmniej 3 miesiące podwieszony pod sufitem. Stosowany jest jako ser stołowy, dodatek do pieczywa lub jako deser.

Mizithra – tradycyjny wyrób z serwatki z mleka owczego lub koziego z dodatkiem czystego mleka. Ser ma kremową konsystencję, białą barwę i nieco przypomina włoską ricottę. Cechuje go słodkawy smak. Wykorzystywany jest do deserów, oraz jako przystawka z dodatkiem oliwek lub pomidorów i smacznej greckiej oliwy.

Xynomyzithra Kritis produkowany jest na Krecie z mleka owczego, koziego lub z ich mieszanki. Ser ma typowo mleczny zapach, o konsystencji pokruszonego twarogu. Miękki ser serwatkowy, ze smakiem ostrym do słodkawego. Używany jest do potraw Tyropitas i Kaltsounakia.

Ser Xynotyro jest serem twardym, rozpadającym się. Ser o niskiej zawartości tłuszczu: 20%. Wytwarzany z mieszaniny owczego i koziego mleka, o różnych kształtach i rozmiarach. Produkowany na wyspie Myconos. Tradycyjnie ser jest odwadniany i suszony w koszach z trzciny. Dojrzewa 3 miesiące. Smak sera to słodki z nutą palonego karmelu, lanoliny i kwaśnego smaku serwatki. Najlepiej smakuje jako dodatek do sałatek oraz jako składnik różnych potraw pieczonych.

Polska półka, produkty greckie i typu greckiego

Importerem oryginalnej fety jest firma Temar (PPH), w ofercie której znajdziemy m.in grecką fetę firmy Mevgal oraz ser sałatkowy typu greckiego Sirtakis od niemieckiego producenta Garmo. Eurial importuje fetę grecką marki Greco.

Na rynku polskim sery typu feta produkują m.in. Grupa Mlekovita, Arla Foods, Hochland Polska, Mleczarnia Turek, Łowicz (OSM). Największym dostawcą jest Grupa Mlekovita. Klienci mogą skosztować sera sałatkowo-kanapkowego Favita w wersjach 12%, 16% i 18%, w wersji kostkowanej z ziołami w oleju w słoiku. Ciekawą smakowo ofertę posiada Arla Foods. Swoje produkty Arla Foods oferuje pod marką Apetina. Produkty sprzedawane są plastikowych pojemniczkach z siteczkiem i pokrywką wielokrotnego użycia. W ofercie Arla Foods znajdziemy m.in Arla Apetina Classic, Arla Apetina Classic z czosnkiem i pietruszką, Arla Apetina Light z bazylią i oregano, Arla Apetina z zielonymi oliwkami, chili oraz z suszonymi pomidorami.

Do walki o rynek produktów typu feta przystąpił też Agro-Danmis, w ofercie którego mamy dwa sery pod marką Festkoz z mleka koziego 250 g oraz ser sałatkowy Festina z mleka krowiego 250 g.

Strona 6 z 6