Grecja: Greckie przysmaki

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Jacek Wyrzykiewicz

PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska

Polacy pokochali śródziemnomorskie klimaty. Gorące słońce, lazurowa woda i aromatyczne, kolorowe jedzenie – z tym właśnie kojarzy się nam Grecja. Największym zainteresowaniem w handlu z tej grupy produktowej cieszą się sery solankowe typu feta. Wzrost zainteresowania serami typu feta to trend trwały, szczególnie w okresie sezonu grillowego, wiosny i lata – to także czas wzrostu sprzedaży. Sałatki i najróżniejsze potrawy z wykorzystaniem fety w naturalny sposób wpisują się w menu serwowane właśnie w tym okresie. Sery feta to znana i bardzo dynamicznie rozwijająca się kategoria, której wartość, w ocenie analityków, wynosi aktualnie prawie 120 milionów złotych rocznie. „Piato” – po grecku znaczy „danie”, a pyszne sery Hochland Piato zabierają w kulinarną podróż ku wyjątkowym potrawom z południa Europy. Konsumentom podoba się grafika i format opakowań, a nazwa Hochland Piato, w ich ocenie, to śródziemnomorski charakter, bardzo dobrze dopasowany do produktu. Hochland Piato to sery stworzone z myślą o wszystkich odkrywcach nowych smaków i wielbicielach kulinarnych eksperymentów. Dzięki delikatnym smakom o bardzo uniwersalnym zastosowaniu, można wyczarować zaskakujące przekąski, sałatki, a nawet dania na ciepło. Do wyboru mamy Hochland Piato do sałatek z ziołami i oryginalny, a także Hochland Piato w kostkach z pomidorami i bazylią, oraz z ziołami śródziemnomorskimi. Z serami Hochland Piato o różnorodnych smakach, każdego dnia można przygotować inne, zaskakujące danie. Śródziemnomorska kuchnia pachnie dojrzałymi w słońcu pomidorami i świeżą bazylią. Dzięki wyrazistemu serowi Hochland Piato z pomidorami i bazylią w kostkach każda impreza lub spotkanie ze znajomymi może mieć gorący, południowy klimat. Ser urozmaici przystawki i przekąski – wygodne kostki można wykorzystać do przygotowania kolorowych koreczków, posypać serem sałatki lub przygotować tartinki. Tu liczą się przede wszystkim entuzjazm i kreatywność. Bogactwo ziół z południa Europy może przyprawić o zawrót głowy. Aromatyczne, różnorodne – nadają charakter wielu potrawom oraz wzbogacają ich smak. Hochland Piato z ziołami śródziemnomorskimi w kostkach nada nieco pikantny, ziołowy smak każdej przekąsce. Świetnie smakuje również jako składnik nadzienia krokietów, mięs lub wytrawnych babeczek. Pomysłów na wykorzystanie ziołowego sera Piato jest wiele. Jedno jest jednak pewne – z tym serkiem każda potrawa będzie smakować wyśmienicie! Wreszcie Hochland Piato oryginalny, to idealna propozycja nie tylko dla tradycjonalistów, którzy cenią klasyczne śródziemnomorskie sery, lecz także uniwersalna baza do przygotowywania kreatywnych kompozycji smakowych – na zimno i na ciepło. Z Hochland Piato o smaku oryginalnym można przygotować wyśmienite nadzienia do zapiekanek, pierożków, tart z warzywami lub wytrawnych rogalików z ciasta francuskiego. Lekko, naturalnie i pysznie – z Hochland Piato południowe klimaty kulinarne nie będą mieć już żadnych tajemnic.

Kaszkawał nazywany jest cheddarem Bałkanów. Ser twardy, podpuszczkowy, dojrzewający, o jasnożółtej skórce, która w miarę dojrzewania ciemnieje. Ma zwarty, elastyczny, a jednocześnie kruchy miąższ. Należy go rwać. Waga kręgu 10 kg. Produkowany z mleka krowiego lub owczego. Smak lekko słony w miarę dojrzewania – pikantny, ostry i lekko gorzki z posmakiem karmelizowanej cebuli. Ser można piec, smażyć, podawać w formie przekąski ,zwłaszcza do szlachetnych trunków i win: Cabernet, La Rioja, Sauvignon Blanc.

Katiki Domokou jest produktem regionalnym z chronioną nazwą od 1994 r, wytwarzany w Deme de Domokos, w centralnej Grecji. Jest to ser z mleka koziego (70%), z dodatkiem mleka owczego (30%) i soli. Ser łagodny, lekko kwaskowaty, o miękkiej ziarnistej przypominającej w smaku gęsty jogurt teksturze. Podawany jako przystawka, do mięs z grilla, do sałatek i pieczeni oraz na świeży chleb.

Kefalograviera wyrabiany jest w północnej i środkowej części Grecji. Ser żółty, twardy z dużą liczbą dziur. Skórka z odciśniętym wzorem po tkaninie, w której ser był osuszany. Waga koła 2 kg lub 8 kg oraz w klinie 250 g. Skrzyżowanie cech sera Kefalotiri oraz Graviera. Wyrabiany z mleka owczego lub owczego i koziego. Ser o słodkim owocowym smaku i zapachu, z charakterystycznym ostrym aromatem. Do zapiekania w cieście na tarty i jako przekąska.

Kefalotiri to ser grecki wytwarzany z mleka owczego lub koziego. Zaliczany jest do serów twardych żółtych o słonym smaku. Dojrzewa w ciągu trzech miesięcy. Najczęściej stosowany do posypywania ciepłych dań, nadaje się również do smażenia i zapiekania. Zaliczany do serów twardych oraz dojrzewających. Pikantny w smaku i zapachu.

Kopanistí jest głównie wytwarzany na Cykladach oraz w Chios, w środkowej Grecji. Jest to ser miękki, w kolorze białym lub niebieskobiałym. Cechuje go silny zapach oraz dość słony, ostry smak podkreślony przez dodatkowe mieszanki soli i pieprzu. Kremowy, ostry bardzo podobny do sera Roquefort. Do produkcji używa się mleka koziego, owczego, krowiego lub mieszanki. Jest to ser produkowany bez użycia maszyn. Sprzedawany w glinianych miseczkach. Ser dojrzewa kilka miesięcy, aż do uzyskania miękkości, staje się kremowy i słony. Posiada oznaczenie DOP. Może być podawany jako przekąska, na kanapki lub używany jako dodatek do wypieku placków. Stosuje się go jako ser stołowy, dodatek do wina lub ouzo.

Strona 5 z 6