Produkty Premium: Luksus się demokratyzuje

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2014 (67)

Ciekawy produkt

Ten ser z białą pleśnią nie jest zwyczajnym serem i dlatego zasługuje na bycie produktem premium. Wyróżnia się złotawą skórką, miękkim miąższem i ciekawym aromatem. Wytwarzany jest metodami tradycyjnymi w otwartych kadziach. Castello Golden z pewnością powinien być w placówce, do której zagląda wybredny klient.

Producent: Arla Foods.

Premium na co dzień

Mleczarstwo jest jedną z dziedzin, w której produkty są artykułami najczęściej pierwszej potrzeby i obecnie niewiele jest produktów, które wpisać można na listę produktów premium. O ile jeszcze klika lat temu asortyment wielu firm, szczególnie konfekcji mleczarskiej, łatwo było wpisać na listę produktów ekskluzywnych to dzisiaj poprzez ich bieżącą dostępność właściwie stały się powszechne. Szczególnie dotyczy to wszelkiego rodzaju deserów i mlecznych przekąsek o oryginalnych nazwach i pochodzeniu, które kilka lat temu były u nas nowością i stanowiły obiekt pewnego zbytku. Obecnie produkty te są już dość dobrze znane i jeżeli są kupowane to dotyczy to czegoś o doskonałej, jakości, smaku, zapachu i konsystencji za relatywnie niewielkie pieniądze. Dzisiaj takie produkty oferuje nam np. Bakoma (jogurty Premium Gold, desery Satino Gold).

Innym rodzajem produktów premium, które pojawiają się na naszym rynku mleczarskim są produkty pakowane w specjalistycznie stylizowane opakowania typu added value. Już samo opakowanie świadczy, że mamy do czynienia z produktami wyższej kategorii. Oczywiście nie umniejszając ich jakości i walorom organoleptycznym nie da się oprzeć wrażeniu, że kupując produkty kupujemy coś więcej niż np. żółty ser. Na pewno do takich produktów zaliczyć można linie serów Premium Hochland (Kaaslander, Emmentaler, Maasdamer) lub produkty Sierpc (OSM) w opakowaniu typu koperta.

Jacek Wyrzykiewicz

PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska

Sery z segmentu premium sprzedają się dobrze, są mało podatne na kryzys. Do tej grupy zaliczane są produkty wyróżniające się jakością, składem, miejscem pochodzenia oraz recepturą. Według ekspertów powinny to być produkty dobre, czy wręcz doskonałe jakościowo, firmowane znaną marką i elegancko opakowane. W krajach zamożnych udział żywności typu premium wynosi ok. 5-10% w całym rynku. W Polsce natomiast jest to około 3% co sprawia, że rynek jest wciąż bardzo przyszłościowy, a przy tym odznacza się stabilnością i odpornością na cykle koniunkturalne. Hochland Polska w ubiegłym roku wprowadził do swojej oferty wyjątkowe sery żółte Premium. Sery żółte to największa kategoria w rynku serów w Polsce – co trzeci kilogram sprzedawanego sera w Polsce to ser żółty. Sery żółte Hochland Premium, to przede wszystkim wyjątkowy smak – wyrafinowane warianty smakowe połączone z dużym oczkowaniem. Oryginalne opakowanie podkreśla premiowość produktu i gwarantuje widoczność. Na rynku są trzy warianty: Emmentaler Classic, Maasdamer Caracter i Kaaslander Premium. Emmentaler Classic ma łagodnie orzechowy smak, jest serem unikalnym o delikatnym smaku. Jego elastyczne wnętrze i równomiernie rozmieszczone oczkowanie podkreślają jego wyjątkowy charakter. Z kolei Maasdamer Caracter ma delikatnie pikantny smak, liczne oczkowanie, delikatna i sprężysta konsystencja zachwycą zarówno oczy jak i podniebienie każdego konesera. Wreszcie Kaaslander Premium jest serem szczególnym. Jest delikatny i kremowy z licznym oczkowaniem. O jego unikalnym charakterze decyduje nuta owoców wiśni, która jest ukryta w jego smaku.

Konsumenci kupujący produkty premium nie zmieniają łatwo przyzwyczajeń zakupowych. W przyszłości ma być jeszcze lepiej. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez Bloomberg, w latach 2014 i 2015 zarówno wolumen sprzedaży jak i EBITDA oraz zyski netto Spółek z indeksu WIG Spożywczy będą wykazywać trend wzrostowy. Podobnie zachowywać się będą marże: marża ze sprzedaży brutto, ROA oraz ROE. Czyli warto jest mieć w ofercie tego typu produkty, nawet w kryzysowym czasie, bo wpływa to dobrze na postrzeganie marki również przez tych konsumentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na ich zakup. Mocną stroną segmentu serów Premium jest brak dostępnych zamienników, dzięki czemu rosnący udział rynkowy dyskontów nie wypływa na zmniejszenie udziału produktów Premium w obrotach ogółem. Sprzedaż detaliczna serów Premium odbywa się poprzez wszystkie podstawowe kanały ze szczególnym naciskiem na sklepy specjalistyczne oraz delikatesy.

Premium od święta

Jednak na tle w zasadzie już dzisiaj ogólnodostępnych produktów mleczarskich na szczególne omówienie zasługują niewątpliwie wysokiej jakości sery. Jest to kategoria, która raczej z punktu widzenia tradycji nie zagości podczas wigilii, ale już podczas biesiadnych dni świątecznych lub okolicznościowych spotkań z przyjaciółmi ma większe szanse. Kupując tego typu produkty nie tylko uchodzimy za koneserów dobrego smaku, ale także wytrawnych znawców i ekspertów oraz ludzi zamożnych.

Oczywiście największą ofertę tego typu specjałów znajdziemy w portfolio importerów serów premium, takich jak: Temar (PPH), Eurial Polska, Euroser czy Jansen. Jednak na rodzimym rynku warto zerknąć na takie specjały jak linia Skarby Serowara Spomlek (SM). W ofercie firmy znajdują się m.in. 9 i 6-miesięczny Bursztyn, 6 miesięczny Szafir oraz 3-miesięczny Rubin. Na nasze zainteresowanie powinien liczyć także 4-miesięczny Ser Księżan Old, który proponuje Grupa Mlekovita oraz Czarna Perła z mleczarni Włoszczowa (OSM).

W ofercie importerów na uwagę zasługują produkty firmy Temar (PPH). Bardzo smakowicie wygląda oferta produktowa serów z przerostem pleśni. Możemy wybierać pomiędzy różnymi typami włoskiej Gorgonzoli (piccante, dolce), a niemiecką Cambozolą (śmietankowa, z czosnkiem), duńskim Blue Cheese oraz niemieckim serem Dorblu i francuskim Fourme d’Ambert. W ofercie firmy znajdziemy także sery z przerostem niebieskiej pleśni (Roquefort oraz niemiecki Montagnolo). Firma oferuje też ciekawe sery do grillowania Rougette oraz Sirtakis.

W kategorii serów z porostem pleśni królują oryginalne sery Camembert, Brie oraz Champignon, Mirabo z orzechami lub Roucoulons. W kategorii serów twardych i półtwardych warto zwrócić uwagę na irlandzkie sery Cheddar oraz goudę z oryginalnymi dodatkami tj. chrzan wasabi, pesto z bazylią i pomidorami czy kminkiem.

W ofercie Euroser na uwagę zasługują m.in. sery twarde Grana Padano, Parmigiano Reggiano oraz Pecorino Romano oraz Old Amsterdam (m.in. w kostkach) oraz Gouda z musztardą. W kategorii serów pleśniowych do ciekawych pozycji należą Danablu, Bavaria Blu, oraz Gorgonzola.

Strona 5 z 5