Serki ziarniste: Kiedy serek trafił pod strzechy

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2014 (64)

Pokusiłabym się o stwierdzenie, że sukces serków wiejskich w dużej mierze bazuje nie tylko na ich neutralnych cechach organoleptycznych, ale także, a może przede wszystkim, wartościach odżywczych tych produktów. Serki wiejskie to produkty niskokaloryczne. Zawierają niewiele tłuszczu i węglowodanów, przy jednocześnie wysokiej zawartości białka. Są to produkty doskonałe dla osób kontrolujących swoją masę ciała oraz chcących wzbogacić swoją dietę w wartościowe białko. Tego typu produkty polecane są aktywnym fizycznie osobom oraz sportowcom, chcącym odbudować swoją masę mięśniową.

100 g porcji serka wiejskiego w wersji standardowej to około 97 kcal, 5 g tłuszczu, 2 g węglowodanów oraz około 11 g białka. W 150 g opakowaniu serka ziarnistego znajduje się około 120 mg wapnia (wg tabel wart. odżywczych – H.

Kunachowicz i wsp.; 2005). W 100 g porcji znajdziemy także około 8 mg magnezu (2% RDA), fosforu (159 mg – 23%), sodu 364 mg (24%) oraz cynku 0,40 mg (4%). Produkt zawiera też ok. 37 mikrogramów witaminy A (5%). W przypadku wersji light, to odpowiednio: około 81 kcal, 11 g białka, 3 g tłuszczu oraz 2,5 g węglowodanów.

Prosty skład, czysta etykieta

Niewątpliwą zaletą serków wiejskich jest to, że mają bardzo prosty skład (krótka lista surowcowa) oraz w większości przypadków nie zawierają konserwantów czy chemicznych ulepszaczy. Są postrzegane przez klientów, jako produkty relatywnie mało przetworzone i naturalne. Są to produkty świeże, o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Serki wiejskie to bardzo często produkty, które spożywane w zastępstwie sera białego. Tego typu produkty, ponieważ nie są słodkie, a zawierają białko i wapń rekomenduje się w żywieniu małych dzieci. Po takie produkty powinni sięgać rekonwalescenci bez problemów z nerkami, kobiety w ciąży, ludzie starsi, sportowcy, osoby odchudzające się oraz na diecie wysokobiałkowej.

Wrażliwy produkt

Według technologii serek wiejski jest zaliczany do serów niedojrzewających. Wytwarza się go metodą koagulacji kwasowo-podpuszczkowej mleka. Po otwarciu wieczka serka wiejskiego zobaczymy białe ziarna serowe zanurzone w lekko osolonej śmietance. Serek wiejski jest produktem świeżym, najczęściej pozbawionym konserwantów, co sprawia, że jest bardzo wrażliwy na warunki przechowywania. Dlatego produkty te muszą mieć zapewniony łańcuch chłodniczy oraz być przechowywane w lodówkach.

Polski rynek serków typu cottage cheese

Serek wiejski typu cottage cheese swoją karierę rozpoczął w 1992 roku, kiedy to po raz pierwszy na naszym rynku pojawiły się opakowania sygnowane logo firmy Piątnica (OSM). Dzisiaj Piątnica (OSM) produkuje swoje serki w wersji standardowej, light, ze szczypiorkiem oraz w opakowaniu rodzinnym. Pewną odmianą serków wiejskich są twarożki domowe: w wersji standardowej 150 g, z ogórkiem i koperkiem 150 g oraz domowy z hiszpańską oliwką. Nie da się ukryć, iż przez wiele lat niekwestionowanym liderem i wyznacznikiem jakości była właśnie Piątnica (OSM). Serek odznaczał się najwyższą jakością i wysokimi walorami smakowymi. Piątnica (OSM) postawiła bardzo wysokie wymagania jakościowe, ale dziś kilka firm stara się osłabić pozycję rynkową lidera.

Rynek

W całym rynku serków wiejskich Piątnica (OSM) ma 46% udział, a jeżeli wyłączymy marki własne to udział wzrasta do 56%.

Oprócz mleczarni Piątnica (OSM) mamy kilku znaczących producentów serków wiejskich. Jest wśród nich wiodący polski producent artykułów mleczarskich Grupa Mlekovita, a także Łowicz (OSM), Krasnystaw (OSM), Koło (OSM). Ich serki odznaczają się również wysoką jakością organoleptyczną i znajdują swoich miłośników.

Istotną zmianą od lat 90. w tej kategorii jest rozbudowanie kategorii o wersje smakowe (z owocami lub przyprawami) oraz wersji lekkiej o 3% zawartości tłuszczu i opakowań rodzinnych. Standardowym opakowaniem serków naturalnych jest 200 g, a light 150 g. W przypadku produktów rodzinnych są one w 500 g kubełku.



Strona 3 z 3