Twarogi do pieczenia: Czas na sernik

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2014 (62)

Lactalis Polska oferuje m.in. Président Twaróg śmietankowy do wypieków (1 kg) w kubełku, Twaróg śmietankowy półtłusty (0,5 kg) w wyprasce, Twaróg Śmietankowy tłusty (0,5 kg i 1 kg) w wyprasce. Ser o śmietankowej mazistej konsystencji, ma lekko kwaskowy smak. Ser wpisałabym raczej do serów gęstszych, niepodchodzących wodą.

Ser na sernik Niebiański Smak to produkt polecany miłośnikom serowych wypieków. Specjalnie opracowana receptura oraz wysoka jakość surowca sprawiają, że ciasta są zawsze doskonałe, smaczne i puszyste. Produkt stworzony na bazie naturalnego sera twarogowego doskonale spełnia funkcję rodzinnego opakowania twarożku śniadaniowego. Ser na sernik firma oferuje w opakowaniu 900 g. Na opakowaniu znajduje się proponowany przepis na sernik.

Sery twarogowe Piątnica (OSM) to ukłon firmy wobec potrzeb klientów. Cechą charakterystyczną Twarogu Sernikowego Piątnicy jest lekka, dość luźna konsystencja, dzięki czemu sernik po upieczeniu jest niezwykle puszysty i delikatny w smaku. Twaróg ten dodatkowo nie wymaga dodatku tłuszczu, zawiera bowiem optymalną ilość masła, co zdecydowanie obniża koszty i czas jego przygotowania.

W swoim portfolio Grupa Polmlek od kilku lat posiada Twaróg sernikowy Warmia w 1 kg wiaderkach. Pod marką Mleko Lipsko Grupa Polmlek oferuje Twaróg mielony tłusty, półtłusty w wiaderku. W zakładach Starco (ZM) będących w Grupie Polmlek wprowadzono serki: śmietankowy naturalny i waniliowy marki Delfiko, rekomendowane do domowej produkcji serników i naleśników.

Szczególnie godny polecenia jest twaróg sernikowy Hej! Radomsko (OSM). Lekko mazisty ser doskonale nadaje się na puszyste, szybkie w wykonaniu serniki.

Na Kujawach popularnymi produktami do wypieku serników są twarogi sernikowe pod marką Delik produkowane przez ROTR (SM). Twaróg sernikowy Delik nie wymaga mielenia, dlatego nadaje się do bezpośredniego użycia. Jak zapewnia producent może być stosowany do serników, naleśników, pierogów oraz zgodnie z innymi upodobaniami klienta.

Jednym z częściej wymienianych na forach internetowych serów twarogowych do serników jest Mój ulubiony Twaróg sernikowy Wieluń (SDM). Spółdzielnia w swojej ofercie posiada m.in. twaróg sernikowo-kanapkowy w opakowaniach 1 kg. Jak rekomenduje producent półprodukt ten nie wymaga mielenia i dodatku tłuszczu, a niedoświadczone adeptki sztuki kulinarnej mogą skorzystać z przepisu na opakowaniu.

Włoszczowa (OSM) również posiada w swojej ofercie twaróg na sernik w 1 kg opakowaniach. Firma ma także dynamicznie rozwijającą się ofertę produktową dla sektora HoReCa, co gwarantuje stabilną sprzedaż w ciągu całego roku.

Zott Polska proponuje konsumentom i handlowcom poszukującym dobrze rotujących produktów, markę Naturalna Rozkosz, w ramach której dostęny jest Twaróg Sernikowy w wiaderku 1000 g. Produkt nie wymaga mielenia i oferuje jakość firmy Zott znaną polskim konsumentom.

Ocena powyższych serów jest indywidualną i subiektywną oceną autorki i wynika z doświadczeń kulinarnych na wybranych przepisach kulinarnych.

Właściwie, to, co można zarzucić tej kategorii to brak emocjonalnego zaangażowania w promocję. Można odnieść wrażenie, że producenci nie do końca wykorzystują potencjał marketingowy tkwiący w tych produktach. Od wielu lat marketing przecież ewoluuje od tzw. marketingu produktowego („sprzedajemy im co produkujemy”) poprzez marketing skoncentrowany na kliencie (dajmy im to czego potrzebują), po marketing oparty na wartościach. Innymi słowy próbujmy zrozumieć naszego konsumenta, aby odpowiadać na jego potrzeby, ale także wpływać na nie oraz je kreować!

Wydaje mi się, że świat twarogów do pieczenia zatrzymał się trochę na etapie środkowym i szybko potrzebuje świeżego spojrzenia na kategorię. To, co czasami się spotka jako katalizator w krótkoterminowej okresowej świątecznej promocji tej kategorii to cena w sklepie. W innych okresach cisza. A może szkoda? Może sernik pieczony w domu nie tylko jest wykonywany od święta? Trudno uwierzyć, że nie budzi emocji i wspomnień – gdy sernikowy waniliowo-pomarańczowy zapach rozchodzi się po domu. A może postawmy na promocję wspólnego pieczenia, gotowania w ekspresowym tempie? A co z prezentowaniem przepisów, które zawsze wychodzą? A może wspólne pieczenie i gotowanie, babci dla wnuków lub matki dla córki i syna, czyli budowanie pozytywnych rodzinnych więzi? Sernikowy Masterchef w domu? Czemu nie? Każdy chce być bohaterem w swoim domu i kuchni prawda?

Europa kocha sernik

Najbardziej znanym w Europie sernikiem jest sernik pochodzący z krajów niemieckojęzycznych i oferowany pod nazwą „wiedeński”. Sernik ten ceni się za niezwykłą delikatność, puszystość i wręcz aksamitną strukturę. Jego cechą charakterystyczną jest bogactwo smakowitych bakalii: rodzynek, moreli, skórki pomarańczowej czy żurawiny. Tradycyjny przepis na sernik wiedeński zakłada użycie kilkakrotnie mielonego twarogu o gładkiej jednolitej masie, bez grudek. Tradycyjny sernik wiedeński wprawne panie domu pieką bez spodu, z samej masy serowej z dodatkami. Sernik wiedeński jest w Austrii kultowym produktem (obok strudli z jabłkami) i nietaktem kulinarnym jest wypicie kawy bez spróbowania odrobiny tego narodowego specjału.

Do Polski sernik trafił prawdopodobnie za sprawą króla Jana III Sobieskiego powracającego spod Wiednia po zwycięskiej batalii z Turkami, chociaż w staropolskich książkach kucharskich z tego okresu trudno doszukać się wielu przepisów na to popularne dzisiaj ciasto. Jednym z najbardziej popularnych jest sernik krakowski z charakterystyczną „kratką z wałeczków ciasta ułożoną na wierzchu” i białym lukrem. Sernik ten pieczony na kruchym spodzie jest dużo cięższy w strukturze i bardziej tłusty. Można w nim odnaleźć także bakalie, orzechy i migdały.

Lista przepisów, spośród których można wybierać jest bardzo długa, a inspiracji pobudzającą cukierniczą wyobraźnię, co niemiara. Wśród ciekawych przepisów, jakie udało mi się znaleźć na wypróbowanie zasługuje moim zdaniem sernik kremowy, świąteczny piernikowy, migdałowy z nutą amaretto czy cappuccino. Obecnie serniki łączymy nie tylko z orzechami bądź kokosem, ale także z czekoladą, skórką pomarańczową lub orzeźwiającą limonką. Można je ozdabiać aromatycznymi sosami z wiśni i malin. W okresie świątecznym i karnawałowym popularne są serniki z makiem, brzoskwiniami czy gruszkami. Właściwie jedynym tradycyjnym sernikiem, którym możemy pochwalić się jest kaszubski sernik z ziemniakami, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych.

Dodajmy jeszcze kilka słów o sernikach włoskich i serniku nowojorskim. Włoskim ukochanym deserem jest tiramisu z serka mascarpone, ale nijak ma się on do znanego nam sernika. Najbardziej zbliżonym produktem jest sernik migdałowy na bazie serka riccotta, pieczony na ciasteczkach herbatnikowych. Również do wykonania w Polsce, bowiem mamy już kilku dostawców tego oryginalnego w smaku i strukturze serka (np. Galbani, Granarolo, Caseificio Pugliese, Food&Joy/Alma, Sterilgarda; Chidetti/Euroser).

Innym specjałem jest także sernik nowojorski, który powstał w USA wraz z wynalezieniem słynnego twarożku Philadelfia w 1872 roku. Inspiracją dla nowojorskiego sernika był włoski przepis na to ciasto właśnie z ricotty. Sernik nowojorski jest lżejszy, bardziej kremowy i delikatniejszy niż ciężkie serniki kontynentalne. Często przy jego pieczeniu stosuje się metodę tzw. kąpieli wodnej (fr. bain-marie), która pozwala zachować wysoką wilgotność w piekarniku, co zapobiega nierównomiernemu wyrastaniu i pękaniu wierzchu. I na koniec nowa inspiracja kulinarna – sery bałkańskie typu greckiego. Gęsta, iście kremowa konsystencja zachęca do kulinarnych wypieków.

Strona 4 z 4