Produkty wysokiego zaufania

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2014 (62)

Czy wiesz, że:

Dorośli powinni spożywać produkty mleczne minimum 2 razy dziennie, a dzieci 3-4 razy dziennie. Ze względu na wartość odżywczą składników w jogurcie warto, aby jedną porcję zalecanych produktów mlecznych stanowił właśnie jogurt naturalny.


Jogurty w żywieniu dzieci i młodzieży

Na koniec części poświęconej wartościom odżywczym jogurtu szczególnie gorąco przychylamy się do stanowiska dietetyków i pediatrów, by wśród dzieci i młodzieży promować picie jogurtów naturalnych. Dla młodych rozwijających się organizmów mogą one stanowić źródło dobrze przyswajalnego białka, wapnia, fosforu, witamin B2 i B12.

Białko zawarte w jogurcie należy do najlepiej przyswajanych białek pożywienia i może być efektywnie wykorzystywane do budowy komórek młodego organizmu, a tym samym przyczynić się do odpowiedniego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Picie jogurtów naturalnych zwiększa ich odporność na infekcje, chroni przed niektórymi toksynami. Jogurty dostarczają niezbędny wapń do budowania zdrowych kości i zębów. Warto też pamiętać, iż z codzienną porcją jogurtu ułatwiamy, by w brzuszku dziecka zasiedliły się korzystne dla jego organizmu bakterie, umożliwiające sprawną pracę układu pokarmowego.

W nurcie health & wellness

Rynek jogurtów naturalnych w Polsce w związku z rozwojem trendu health & wellness utrzymuje tendencję rozwojową. W portfolio każdego liczącego się mleczarskiego podmiotu gospodarczego znajdują się produkty z tego segmentu. Zainteresowanie tymi produktami wynika z ich generycznych źródeł, relatywnie niskiego przetworzenia oraz optymalnej ceny. W oczach klienta tego typu wyroby wpisują się w nurt kategorii produktów naturalnych i zdrowych, a więc o wysokim stopniu zaufania i zainteresowania. Napoje te są postrzegane jako wartościowe z odżywczego punktu widzenia, jako niskokaloryczne (poza jogurtami greckimi) oraz bez zawartości różnego typu ulepszaczy i dodatków. Na pewno wpisują się w dzisiejszą modę produktów „bez konserwantów, bez barwników, bez zagęstników”.

W segmencie tym panuje też duże zróżnicowanie opakowań. Jogurty naturalne możemy spotkać w kubeczkach z platynką w różnych gramaturach, butelkach z zakrętkami oraz kartonikach, jako opakowania rodzinne i wielorazowego użycia. Pod kątem kolorystyki to kategoria bardzo neutralna od lat i poprzez zastosowanie błękitno-granatowych elementów graficznych bardzo dobrze rozpoznawalna na półce. W przypadku jogurtów typu greckiego producenci stosują charakterystyczne wzory nawiązujące do tradycji hellenistycznej.

Dzisiaj wiemy, że do korzystnych dla naszego zdrowia bakterii kwasu mlekowego należą drobnoustroje zaliczane do kilku rodzajów m.in. Lactobacillus, Leuconostoc, Lactococcus, Pediococcus i niektóre gatunki z rodzaju Streptococcus. Zbliżone właściwości mają również bakterie z rodzaju Bifidobacterium.

Specjaliści w akcji

Do rozwoju tej kategorii przyczynia się też zainteresowanie Polaków różnego typu programami kulinarnymi i poszukiwaniem nowych smaków i inspiracji. Mówiąc kolokwialnie dużo pozytywnej roboty czynią też coraz liczniej pojawiający się w programach edukacyjnych specjaliści ds. spraw żywienia, którzy coraz częściej podkreślają rolę urozmaicania diety, spożywania napojów mlecznych, jako ważnego źródła białka i wapnia w diecie oraz potrzebę szukania korzystniejszych alternatyw. W minionym roku do działania przystąpił także ZPPM, który prowadził kampanię promująca jogurty w kontekście układania prawidłowej diety, w różnych stylach żywienia oraz wieku.

Jogurt naturalny w kulinariach

Coraz częściej daje się zauważyć, iż jogurt naturalny jest rekomendowany nie tylko jako smaczny sam w sobie pożywny napój, ale także jako zamiennik tłustej i ciężkostrawnej śmietany, majonezu lub innych gotowych kalorycznych sosów. Jogurt naturalny może też być podstawą marynaty do mięs, samodzielnie robionych w domu dressingów do sałat i sałatek lub jako składnik pysznych domowych koktajli. Jogurty mogą stanowić podstawę porannego posiłku z dodatkiem płatków zbożowych lub bazę do przygotowania smacznego farszu do naleśników, zabielenia zupy, sosów do dań rybnych.

W najbliższym okresie w Polsce )podobnie jak na świecie) należy się spodziewać, iż zainteresowanie tego typu produktami będzie rosło. Zaletą tego typu produktów jest także to, iż bez skrępowania mogą wykazać się tzw. czystą etykietą.

Piśmiennictwo

  1. Materiały PR ZPPM w kampanii „Jogurt na dzień dobry”.
  2. Poradnik żywienia Dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Zdrowe Pokolenia – Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia, Instytut Matki i Dziecka. 2012.
  3. Zalecenia dotyczące żywienia dzieci zdrowych w pierwszym roku życia. Zespół ekspertów przy Krajowym Konsultancie ds. Pediatrii. 2007.
  4. Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  5.  Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B., Iwanow K.: Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  6. Świderski F.: Towaroznawstwo żywności przetworzonej. Technologia i ocena jakościowa. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2003.
Strona 5 z 5