Napoje alternatywne: Jeśli nie mleko to co?

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 5/2013 (60)

Dostawcy mleka koziego

  • Agro-Danmis
  • Wart-Milk (OSM)

Dostawcy alternatyw dla mleka

  • Candia Polska
  • Sante (Alpro)
  • Temar (PPH)

Napoje owsiane

Napoje owsiane to grupa produktów wykorzystujących naturalne właściwości owsa. Są produkowane z kaszy owsianej (łuskane, rozkruszone ziarna), filtrowanej wody oraz dodatku mieszanek innych zbóż i ziaren, takich jak pszenżyto, jęczmień, ryż brązowy lub soja.

Mają one łagodny, orzechowy smak z nutą słodyczy i bardzo lekką konsystencję. Produkty z owsa uważane są za niezwykle zdrowe i pożywne. Są w 100% naturalne, produkowane bez dodatku cukru. Lekka słodycz napojów pochodzi wyłącznie z naturalnej fermentacji ziarna owsa.

Napoje owsiane są wolne od tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Zawierają więcej węglowodanów i o połowę mniej białka niż mleko krowie. Napoje owsiane odznaczają się niską zawartością tłuszczu. Są pożywne i lekkostrawne. Są doskonałym źródłem wapnia. Nie zawierają laktozy. Często występują w postaci wzbogaconej witaminami i wapniem.

Produkty te polecane są do bezpośredniego picia, jako napój gaszący pragnienie, do wielozbożowych koktajli, herbat ziołowych, kawy oraz do smażenia i gotowania. Nie są polecane osobom cierpiącym na celiakię.

Napoje orkiszowe

Napoje orkiszowe nie są jeszcze popularne w Polsce, ale pomału pojawiają się na naszych półkach. Orkisz jest znany głównie, jako surowiec do produkcji mąki i pieczywa. W czasach starożytnych był spożywany jako składnik wzmacniający gladiatorów i mistrzów olimpijskich.

Ziarno orkiszu zawiera 13-17% białka oraz dużo dobrze przyswajalnego glutenu. Jest źródłem cynku, miedzi i selenu oraz witamin A, E i D. Zawiera także niezbędny dla zachowania zdrowia – kwas linolenowy. Orkisz jest też bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Napoje orkiszowe mogą stanowić świetną alternatywę dla mleka krowiego. Poleca się je do płatków śniadaniowych, kasz, kakao i wielu innych potraw.

Napoje migdałowe

Napoje migdałowe powstają przez moczenie zmielonych migdałów, a następnie wzbogacane są w składniki odżywcze (np. wapń, witaminę D i antyoksydacyjną witaminę E). Mogą być podawane jako słodzone i aromatyzowane. Mają bogaty, słodki, orzechowy smak, co sprawia, że wspaniale sprawdzają się jako koktajl, dodatek do kawy i wyrobów cukierniczych.

Napoje migdałowe zawierają bardzo mało białka oraz są wolne od tłuszczów nasyconych, cholesterolu i laktozy. Stanowią naturalne źródło wapnia (zapewniając 20-30% dziennej zalecanej wartości). Są cennym źródłem witaminy E (działa jako przeciwutleniacz), wit. A, D oraz żelaza, magnezu. To doskonały wybór dla osób z alergią na nabiał, soję lub ryż. Występują o różnych smakach.

Napoje z nasion konopi

Napoje z nasion konopi są całkowicie legalne i bardzo zdrowe. Są gęstsze i bardziej orzechowe niż napoje sojowe lub ryżowe. Wykonane z nasion konopi nie zawierają THC – psychoaktywnego składnika m.in. marihuany.

Mleko to powstaje przez moczenie nasion, dając kremowy napój orzechowy. Mleko z nasion konopi zawiera więcej wapnia i fosforu niż mleko krowie – ponad 40% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka. Ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu, zawiera kwas alfa-linolenowy, który jest jednym z kwasów omega 3. Jest wolne od wszelkich alergenów.

Napoje kokosowe

Napoje kokosowe mają bogaty, kremowy smak i wywodzą się z kuchni Indii i Tajlandii. Mleko kokosowe jest gęste i ma silny, słodki smak. Napoje kokosowe powstają przez łączenie startego bielma jądra orzecha palmy kokosowej z ciepłą wodą, a następnie wyciśnięcie soku.

W porównaniu z mlekiem krowim kokosowe ma mniej białka i wapnia. Jest bogate w tłuszcze nasycone, które składają się z krótkich i średnich łańcuchów, które organizm szybko zmienia w energię zamiast przechowywać w postaci tłuszczu. Połowa średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych w mleku kokosowym składa się z kwasu laurynowego, który ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne oraz działa przeciwgrzybicznie. Mleko kokosowe może przyczynić się do wzmocnienia systemu odpornościowego.

Mleko kokosowe zawiera duże ilości fosforu, potasu i błonnika. W jego skład wchodzą również mangan, miedź, cynk, żelazo, a także kwas foliowy, tiamina, niacyna oraz witamina C. Jest także alternatywą dla tych, którzy nie tolerują laktozy lub mają alergię na mleko zwierząt. Napój ten pozbawiony jest soi, glutenu i orzechów.

Strona 4 z 4