Kefiry i maślanki: Królowie lata

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2013 (58)

Kefiry stanowią doskonałe źródło wapnia, witamin B2, B12, D, biotyny. Dzięki dużej zawartości enzymów oraz bakterii probiotycznych wspomagają procesy trawienne. Wymienia się wiele korzyści jakie płyną z systematycznego spożywania kefirów. Należą do nich m.in. łagodzenie problemów trawiennych, w tym wspomaganie leczenia biegunek, zmniejszenie produkcji gazów w jelicie, redukcja objawów biegunki podczas antybiotykoterapii.

Maślanka uważana jest za napój mleczny spełniający funkcję napoju chłodzącego i dietetycznego zarazem. Jest doskonałym środkiem ułatwiającym trawienie. Zalecana jest podczas różnych kuracji zdrowotnych, szczególnie przy leczeniu schorzeń związanych z układem pokarmowym. Zawiera białko, kwas mlekowy, sole mineralne, lecytynę, niewielką ilość tłuszczu oraz żywe kultury bakterii, powstałe w wyniku fermentacji mlekowej oraz prawie całą lecytynę mleka.

Cenną zaletą maślanki jest niska zawartość tłuszczu, co korzystnie oddziałuje na organizm człowieka, bowiem 100 g maślanki naturalnej to zaledwie 34-38 kcal.

Maślanka naturalna nie zawiera także cukru – laktozy, bowiem jest on rozkładany przez enzym laktazę powstającą podczas fermentacji mlekowej. Cecha ta jest istotna nie tylko dla diabetyków, ale także dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy, dzięki czemu osoby nietolerujące laktozy mogą bez problemu pić maślankę i nie obawiać się żadnych problemów trawiennych.



Maślanka jest także bogatym źródłem wapnia – budulca kości. Dlatego też jest rekomendowana do spożywania w zwiększonych ilościach. Wapń jest potrzebny młodym, rozwijającym się organizmom, kobietom w celu zapobiegania osteoporozie oraz mężczyznom w celu uregulowania gospodarki sercowo–naczyniowej. Wapń uważany jest bowiem za składnik mineralny przyczyniający się do prawidłowego stanu serca i naczyń krwionośnych.

W maślance występuje tyle samo witamin z grupy B, co w mleku. Wszystkie one są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a szczególnie układu nerwowego. Właściwa podaż naturalnych dawek witamin z grupy B łagodzi rozchwiania psychiczne, „złe nastroje”, trudności z koncentracją uwagi i bezsennością włącznie. Maślanka zawiera także cenną dla tkanki nerwowej lecytynę, dzięki której wykazuje pozytywne działanie na procesy przemiany materii, funkcjonowanie układu nerwowego oraz gospodarkę cholesterolem. Lecytyna pełni istotne funkcje ochronne dla wątroby i sprzyja lepszemu krążeniu krwi. Poprawia również pamięć.

Istotnym „terapeutycznym” składnikiem maślanki jest kwas mlekowy, którego obecność wzmaga wydzielanie się soków żołądkowych, pobudza i reguluje procesy trawienia. Kwas mlekowy nadaje maślance specyficzny smak. Kultury bakterii w maślance regulują przemianę materii, co sprawia, iż łatwiej i szybciej trawimy i spalamy więcej kalorii, a dodatkowo poprawia się praca jelit. Kwas mlekowy reguluje przebieg procesów fermentacji w przewodzie pokarmowym, hamuje wytwarzanie chorobotwórczych mikroorganizmów, przede wszystkim wirusów, przyspiesza trawienie, wzmaga pracę jelit. Bakterie kwasu mlekowego chronią przed infekcjami, ponieważ wytwarzają substancje antybakteryjne (tzw. bakteriocyny) oraz zakwaszają jelito, tak by nie rozwijały się w nim drobnoustroje chorobotwórcze. Bakterie z maślanki wzmacniają organizm po kuracjach antybiotykowych oraz w trakcie przyjmowania tych lekarstw, ponieważ bakterie zawarte w maślance są wyjątkowo odporne na działanie antybiotyków. Uznaje się ją za dobry ekwiwalent prebiotyków kupowanych w aptece – bowiem mogą odbudować florę bakteryjną jelita grubego zaledwie w ciągu 8-10 dni. Maślanka doskonale przeciwdziała zaparciom i hamuje rozwój bakterii gnilnych w przewodzie pokarmowym.

Małgorzata Rakowska

Marketing Manager w Grupie Polmlek/Maćkowy (ZM)

Nowy sezon zapowiada się dużym zainteresowaniem jeśli chodzi o produkty typu napoje fermentowane. Grupa Polmlek/Maćkowy (ZM) w zeszłym roku wprowadziła na rynek kefiry i maślanki w nowych funkcjonalnych opakowaniach typu butelka 380 g. Klient ma więc możliwości wyboru opakowania pomiędzy kubkiem a butelką, co ma wpływ na jeszcze większe zainteresowanie i sprzedaż.

Kefiry zdecydowanie mają większe pole wzrostu w stosunku do maślanki, ponieważ oprócz zwiększonej sprzedaży w sezonie, chętnie spożywamy ten produkt przez cały rok ze względu na wysokie wartości odżywcze i zdrowotne. W tej kategorii produktów, oprócz funkcjonalnych opakowań na pewno coraz lepiej sprawdzają się nowości związane z kombinacją różnych kompozycji smakowych. Widzimy, że z roku na rok wyraźnie zmieniają się gusta konsumenckie; w tej kategorii napojów fermentowanych też oczekujemy coraz to nowych propozycji.

Kluczowym czynnikiem pomyślnej sprzedaży tych produktów na pewno jest nadal dobra cena, gdyż produkty te przeznaczone są dla szerokiej grupy klientów, a szczególnie osób starszych, z zaleconymi dietami, szczególnie ceniących sobie naturalne produkty typu kefir i maślanka

Strona 3 z 4