Kefiry i maślanki: Królowie lata

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2013 (58)

Maślanka to także tradycyjny wiejski produkt. W dawnych czasach sprzedawano ją na targach i na rynkach z wielkich blaszanych baniek. Maślanka była wówczas postrzegana jako gęstawy napój mleczny z widocznymi pływającymi cząsteczkami masła w mętno-białawej cieczy. Powstawała ona wówczas po wydzieleniu się cząsteczek tłuszczu z kwaśnej śmietany otrzymywanej podczas domowego wyrobu masła.

Obecnie maślankę produkuje się wyłącznie na skalę przemysłową i z technologicznego punktu widzenia jest ona produktem ubocznym powstałym w wyniku zmaślania śmietany w procesie przemysłowej produkcji masła. Aby powstała maślanka do mleka dodaje się specjalne szczepy bakterii i rozlewa do kartonowych lub plastykowych opakowań. Maślanka poddawana jest homogenizacji, pasteryzacji i ukierunkowanej fermentacji. Ukwaszenie śmietanki następuje w związku z działaniem bakterii mlekowych, takich jak Lactococcus Lactis, Lactococcus Cremoris, Lactococcus Diacetalis.

Termin przydatności do spożycia maślanki wynosi ok. 21-23 dni. Po otwarciu opakowania należy ją przetrzymać w lodówce maksymalnie do 36 godzin, z dala od innych intensywnie pachnących produktów, bowiem łatwo wchłania obce zapachy i traci swoje walory smakowe.

Kazimierz Gromadzki

Dyrektor Handlowy w Bieluch (SM)

Jak co roku, lato zwiększa pragnienie na wody mineralne, soki oraz napoje mleczne. Pijemy więcej, gdy jest gorąco. Zazwyczaj jest tak, że planując wielkość produkcji kefirów lub jogurtów na bieżąco śledzimy prognozę pogody. Ponadto obserwujemy, że z każdym rokiem zwiększa się zainteresowanie produktami naturalnymi. Jeszcze niedawno bardzo dobrze sprzedawały się kefiry i maślanki owocowe. Teraz to się zmieniło wraz ze wzrostem prozdrowotnej świadomości konsumentów, którzy wybierają produkty bez dodatków smakowych i konserwantów. Polscy producenci przetworów mlecznych to głównie firmy regionalne, mało jest silnych marek ogólnopolskich. Konkurencja jest duża, a produkty podobne. Na znaczeniu zyskuje żywność funkcjonalna.

Na zainteresowanie konsumentów mogą dzisiaj liczyć produkty naturalne z dodatkami prozdrowotnymi, jak bakterie probiotyczne, wapń, magnez czy witaminy, a także produkty bez cukru i o obniżonej zawartości tłuszczu.

Organoleptyka kefiru i maślanki

Kefir charakteryzuje się kremową konsystencją oraz odznacza specyficznym, lekko kwaśnym smakiem, wyraźnie orzeźwiającym smakiem, który szybko gasi pragnienie. Unikalny smak kefiru zawdzięczamy procesowi fermentacji mlekowej i alkoholowej, prowadzonej przez bakterie i drożdże. W jej wyniku powstają takie substancje jak kwas mlekowy, alkohol etylowy, dwutlenek węgla, a także aldehydy i dwuacetyl nadający produktom orzechowy smak. Ze względu na formę kwasu mlekowego w kefirze (a także maślance), kefir jest zalecany dla małych dzieci nawet bardziej niż jogurt.

Maślanka określana jest jako niskotłuszczowy (1,5-2% tł. mlecz.) napój fermentowany, o łagodnym lekko orzeźwiającym, śmietankowo-orzechowym smaku. Maślanki mogą występować jako: produkt naturalny lub wzbogacony smakowo. Do najpopularniejszych smaków należą truskawkowy i brzoskwiniowy, ale zdarzają się też takie wersje jak smak stracciatella, pieczonego jabłka lub pomarańczy z melisą.

Wartości zdrowotne kefirów i maślanek

Ciekawy produkt

Jovi Żurawina 0% to produkt w sprawdzonym opakowaniu 350 g, w poręcznej butelce typu sleeve. Wyrób wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom na żywność „ready-to-go” ze strony konsumentów wymagających zdrowych napojów na gorące dni.

Producent: Lactalis Polska.

Kefiry i maślanki powinny stanowić nieodzowny element naszej diety. Dzięki kefirowi możemy pobudzić apetyt, a także układ trawienny. Kefir zawiera dużo witamin z grupy B, które wspomagają układ nerwowy. Jest to produkt niskokaloryczny, bowiem zawiera zaledwie 51 kcal w 100 g i z powodzeniem może zastąpić produkty o większej zawartości tłuszczu (takie jak pełnotłusty jogurt) lub śmietanę. Jest trawiony szybciej niż słodkie mleko. Wpływa na wydzielanie się żółci i soków trawiennych w przewodzie pokarmowym oraz perystaltykę jelit, dlatego można go rekomendować osobom z zaburzeniami układu pokarmowego i rekonwalescentom. Kefir to także dobry produkt dla osób z nietolerancją laktozy, gdyż wartości odżywcze i dietetyczne kefiru wiążą się z częściowym przefermentowaniem laktozy. Niektóre badania wskazują, że kefiry mogą hamować rozwój niektórych nowotworów, na przykład jelita grubego bowiem zawierają żywe kultury bakterii hamujące rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej w jelitach.

Kefiry ułatwiają przyswajanie przez organizm zawartych w napojach mlecznych składników odżywczych takich jak wapń, fosfor, białko oraz wit. z grupy B. Według niektórych badań mają korzystny wpływ na produkcję enzymów odpowiedzialnych za pracę układu odpornościowego.

Nie należy zapominać, iż kefir jest bogatym źródłem białka i minerałów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Białko gwarantuje też dostarczenie cennego budulca kościom i mięśniom. Kefir polecany jest we wszystkich dietach odchudzających.



Strona 2 z 4