Sery żółte z wartością dodaną: Kiedy warto zapłacić więcej

Paulina Łuszczak
Forum Mleczarskie Handel 6/2011 (49)

Wiórki i mierzwione, czyli kto powiedział że ser ma być w bloku

Przygotowując zapiekanki, pizze lub każde inne danie, gdzie potrzebny jest ser żółty musimy się czasem trochę natrudzić, aby zetrzeć go na wiórki. Czy tak musi być? Oczywiście, że nie. Producenci serów dbają o czas swoich klientów i oferują wiórki serowe. Gotowe do posypania na pizze, zapiekanki i wszystkie nasze ulubione dania z tym składnikiem. Taki produkt w swojej ofercie ma wielu producentów serów, m.in. Grupa Polmlek oferuje wiórki serowe z sera Gouda i Mozzarella, a Łowicz (OSM) wiórki serowe w dużych opakowaniach o masie 2 kg.

Innowacją w zakresie formy jest produkt, który oferuje przez Mlekovita (GK), w postaci sympatycznie brzmiącego sera Mierzwionego. Ser ten charakteryzuje się tym, że jego plastry są 3razy cieńsze od tradycyjnych plastrów serów. Najwyższa jakość produktu dedykowana jest wszystkim poszukiwaczom niecodziennych smaków, osobom o wyszukanych gustach kulinarnych, dla których wyrafinowany smak, innowacyjność i oszczędność czasu są istotnymi rzeczami. Mlekovita (GK) przygotowała ofertę serów Mierzwionych w czterech wariantach, są to Prymus, Morski, Gouda i Edamski. Zastosowanie ich w kuchni to uzupełnienie wykwintnych dań, dekoracja potraw, a także przekąska na każdą okazję. Ten innowacyjny produkt otrzymał prestiżową nagrodę Quality International 2010, która potwierdziła najwyższą jakość polskiej innowacji w branży serowarskiej.

Głównym importerem produktów przeznaczonych dla segmentu HoReCa, między innymi mozzarelli oraz miksów serowych w formie wiórek i granulek, jest Eurial Polska, lider innowacyjności w tej dziedzinie.

Pomysłowo i wygodnie

Nie od dziś wiadomo że wielbiciele serów lubią spędzać czas na delektowaniu się nimi. Sprzyja to więc wymyślaniu przez producentów sposobów, które zaoszczędzą czas przygotowania jakiejś specjalnej formy sera. Takimi pomysłami jest m.in. serowe Fondue. Przysmak ten przywędrował do nas z malowniczej Szwajcarii. Stosuje się do niego odpowiednie sery o silnym aromacie, które podgrzewane w miseczce nad palnikiem przybierają formę gęstej płynnej masy, w której namacza się nabite na szpikulce kawałki np. bagietki. Aby ułatwić polskim konsumentom wybór odpowiednich gatunków serów, które „dostarczą” nam właściwej konsystencji i aromatu po podgrzaniu, producenci przygotowują gotowe zestawy Fondue. I tak, znajdziemy tutaj m.in. propozycję importowaną przez firmę Jansen La Superbe Fondue rodem ze Szwajcarii, będącą delikatnym połączeniem trzech serów: Appenzeller, Gruyere i Emmentaler.

Inną wygodną opcją dla konsumentów dla urozmaicenia codziennego menu jest propozycja panierowanych serów do smażenia. Wśród takich pomysłów znajdziemy panierowany ser do smażenia w dwóch wersjach marki Turek (Mleczarni Turek): Camembert do smażenia oraz Edamski z szynką parmeńską. Obie propozycje to 200 g pudełka panierowanych serów w krążkach gotowych do podsmażenia do obiadu. Podobną propozycję ma również Alpenhain; ser Camembert do pieczenia, które importuje Temar (PPH).



Strona 4 z 6