Sery żółte typu szwajcarsko-holenderskiego: Coraz mocniejsze

dr inż. Marlena Piekut
Forum Mleczarskie Handel 4/2011 (47)

Sery szwajcarsko-holenderskie

Sery szwajcarsko-holenderskie to półtwarde i twarde sery podpuszczkowe dojrzewające, które powstają na skutek połączenia dwóch metod produkcji serów: szwajcarskiej i holenderskiej. Mają one smak i zapach nieco ostrzejszy niż sery typu holenderskiego. Przeważnie nie są prasowane, mają drobne i nieregularne oczka. Tajemnica ich smaku tkwi w procesie wytwarzania i czasie dojrzewania. Im ser jest starszy tym jest bardziej kruchy, twardszy oraz ostrzejszy w smaku. Młody ser jest delikatniejszy, starszy - ma intensywniejszą żółtą barwę, silniejszy zapach i wybitną ostrość. Dojrzewają ok. 1-2 miesięcy i produkowane są przeważnie w formie bloków. Miąższ serów szwajcarsko-holenderskich powinien być miękki, elastyczny, a smak i zapach pikantny, lekko kwaśny, lekko ostry. Dłużej dojrzewające sery mają też orzechowy aromat. Stanowią doskonały dodatek do sosów, koreczków i sałatek.


Zazwyczaj nadaje się im kształt bloków, cylindrów, kręgów o wadze 0,5-5 kg. Jednym z rodzajów sera szwajcarsko-holenderskiego jest ser tylżycki. Ser tylżycki wywodzi się z Rosji, z regionu dawnych Prus Wschodnich, z Tylży (obecnie Sowieck w Rosji). Jest to ser półtwardy produkowany z mleka krowiego, dojrzewa ok. 6 miesięcy. Po raz pierwszy został wyprodukowany w XIX w. przez rodzinę pochodzącą z Emmental w Szwajcarii. Wzorcem dla niego był ser ementaler, od którego różni się innym rodzajem kultur bakteryjnych użytych w czasie wyrobu. Ma inny kształt, bardziej intensywny aromat w porównaniu do swojego wzorca. Ma także nieregularne dziury wielkości ziaren jęczmienia lub najwyżej wiśni. Skórka ma barwę lekko ciemniejszą od reszty masy. Producentami sera tylżyckiego są m.in.: Mlekovita (GK), Łowicz (OSM), Grupa Lacpol, Skarszewy (SM), Radomsko (OSM).



Marzena Kuberka

Główny Specjalista ds. Marketingu i Sprzedaży w Kowalew-Dobrzyca (OSM)

Sery szwajcarsko-holender- skie urozmaicają ofertę serów dojrzewających i cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. Sprzedaż tego typu serów ma tendencje ciągle rosnącą. W ofercie naszej spółdzielni posiadamy również sery z tego segmentu: ser Słowiński oraz ser Złoty Szwajcar. Są to sery o aromatycznym, łagodnym, lekko orzechowo-słodkawym smaku oraz z równomiernie rozmieszczonymi oczkami wielkości oliwki. Produkcja tych serów stanowi ponad 50% wytwarzanych przez nas serów dojrzewających.

Strona 2 z 4