Sery włoskie: Smaki Italii

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Praktyka 2/2013 (09)

Kuchnia włoska jest jedną z najlepiej znanych kuchni świata. Pewnie znajdą się tacy, którzy wytypują innych liderów wyrafinowania smaków, form i sztuki kulinarnej, ale nie da się ukryć, iż bezsprzecznie można kuchnię włoską wpisać na listę najbardziej popularnych i najczęściej spożywanych kuchni świata. Któż bowiem nie zna smaku włoskiej pizzy, nie walczył z długimi spowitymi aksamitny sosem nitkami spaghetti, czy nie delektował się smakiem słynnego tiramisu? Czym jednak byłyby te specjały gdyby nie oryginalne sery włoskie. Zacznijmy, więc włoską podróż kulinarną po krainie parmezanu, ricotty, gorgonzoli i wielu innych.

Specyfika kuchni włoskiej

Kuchnia włoska jest niewątpliwie wyrazem stylu życia Włochów, znanych ze swej otwartej, pełnej ekspresji postawy życiowej. Są oni kojarzeni głównie z zamiłowaniem do biesiadnego jedzenia, entuzjastycznym podejściem do futbolu oraz przywiązaniem do ciepełka domu rodzinnego. I gdyby zapytać spotkanego na ulicy Włocha, co ceni sobie w życiu najbardziej, to zawsze pada magiczne słowo „famiglia” (czyli rodzina) oraz słynne „mamma”. Trudno więc się dziwić, iż Włosi tak umiłowali sobie dobre jedzenie, bo gdzie jest lepsza kuchnia jak nie u mamy. Dla większości Włochów jedzenie jest w pewnym sensie sztuką i afirmacją południowego stylu życia.

Oczywiście na upodobania kulinarne Włochów wpływ mają także przebogata historia, położenie geograficzne oraz ciepły, sprzyjający rolnictwu klimat. Włochy są kolebką kuchni śródziemnomorskiej, która uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Bardzo silne wpływy w kuchni włoskiej ma także głębokie przywiązanie Włochów do miejsca pochodzenia, czyli regionalizacja oraz wynikające z tego mentalne przywiązanie do tradycji i zwyczajów, także kulinarnych.

Dostawcy:

  • Lactalis Polska
  • Pavonique
  • Temar (PPH)

Włosi kochają regionalne i narodowe klimaty. U nich nawet dania zawierają elementy narodowe. Pomidory, mozzarella i bazylia, to przecież elementy słynnej pizzy margherita oraz sałatki caprese. Wielu uważa że są odzwierciedleniem umiłowania symbolu Włoch – ich narodowej flagi. Od lat Włochy też dzielą się na bogate, wielkomieszczańskie i wyrafinowane smakowo Włochy północne oraz biedniejsze, konserwatywne, bardziej rolnicze i słynące z prostszej kuchni południe. Dla przykładu słynny subtelny w smaku włoski deser na bazie serka mascarpone najprawdopodobniej pochodzi właśnie z północnej Wenecji, a prosta pizza neapolitanka z południa Włoch – Neapolu.

Do najbardziej znanych potraw włoskich oprócz tiramisu, pizzy lub caprese należą także wszelkie makarony (słynna włoska pasta), z różnego typu sosami. Makarony we Włoszech jedzone są codziennie i pewnie nikt nie wyobraża sobie bez nich życia. Któż nie zna smaku spaghetti, do wykończenia którego używa się startego parmezanu lub pecorino. Czy pamiętacie smak zapiekanego pod beszamelem cannelloni lub lasagnii z dodatkiem mięsa, ricotty i mascarpone. Oprócz nadzienia zawsze do wykończenia tych potraw podaje się ser. Nie wspomnę już o maleńkich rozpływających się w ustach pierożkach tortellini bądź ravioli, których smak podkreślany jest parmezanem lub ricottą.

Na zakończenie części kulinarnej należy podkreślić, iż kuchnia ta cechuje się wyrazistymi smakami, w pewnym sensie prostotą, ale i kwintesencją umiłowania życia, smaku, czerpania radości z każdej chwili – „dolce vita”. Sery stanowią kropkę nad „i” włoskiej kuchni.

Charakterystyka serów włoskich

Włochy mają długą tradycję w produkcji serów. Pierwsze wzmianki o serach można znaleźć już nawet w poezji największego epika rzymskiego Wergiliusza (70-19 p.n.e.). Obecnie sery są produkowane we wszystkich zakątkach Włoch i stanowią część dziedzictwa narodowego kraju. Uważa się, że na terenie Włoch produkuje się nawet 400 różnych rodzajów serów, z czego 40 jest chronionych przez Unię Europejską (wg systemu oznaczeń pochodzenia geograficznego produktów rolnych w Unii).



Strona 1 z 4