Kefiry i maślanki: Czas na warzywa

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)

Maślanka jest bogatym źródłem wapnia – budulca układu kostnego oraz zębów. Wapń przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego. Wapń jest potrzebny młodym, rozwijającym się organizmom, a także dorosłym; kobietom w celu zapobiegania osteoporozie, a mężczyznom w celu uregulowania gospodarki sercowo-naczyniowej.

W maślance występuje zbliżona jak w mleku ilość witamin z grupy B. Właściwa podaż naturalnych dawek witamin z grupy B łagodzi zaburzenia układu nerwowego, łagodzi „złe nastroje”, trudności z koncentracją uwagi i bezsennością włącznie. Maślanka zawiera lecytynę, co przekłada się na procesy przemiany materii, funkcjonowanie układu nerwowego oraz gospodarkę cholesterolem, lepsze krążenie krwi oraz poprawę pamięci.

Ważnym składnikiem maślanki jest też kwas mlekowy, który nie tylko reguluje wydzielanie się soków żołądkowych, ale także pobudza procesy trawienia. Kultury bakterii w maślance regulują przemianę materii. Kwas mlekowy reguluje przebieg procesów fermentacji w przewodzie pokarmowym, hamuje wytwarzanie się chorobotwórczych mikroorganizmów. Dlatego też bakterie kwasu mlekowego chronią nas przed infekcjami, wzmacniają organizm po kuracjach antybiotykowych oraz w trakcie przyjmowania tych lekarstw.

Kurtyna w górę

Na rynku widać wyraźnie, że produkty fermentowane podlegają transformacji. Dotyczy ona zarówno smaku jak i opakowania. Po początkowej inwazji produktów stricte naturalnych, przyszedł czas na słodkie wersje produktów. Na półkach zaroiło się od produktów o ulubionych jak się dotychczas wydawało smakach Polaków. Jednak idąc z duchem czasu i poszukiwaniami konsumentów produktów bardziej korzystnych dla zdrowia – kefiry i maślanki wchodzą w nową erę…

Obecnie kefiry można podzielić ze względu na sposób ich pakowania oraz ze względu na zmieniające się trendy w profilu smakowym i odżywczym. Jeżeli chodzi o opakowania to najstarszymi formami są kubeczki z platynką, pojemności ok. 400 g. Obecnie kefiry można już kupić w butelkach od 250 g do 400 g, kartonobutelkach oraz butelkach 1 l. Co ciekawe, zmianie ulega także szata graficzna opakowań kefirów. Producenci odchodzą od tradycyjnej, surowej niebiesko-zielonej kolorystyki na rzecz pogodnej i naturalnie pastelowej, przedstawiającej zarówno naturalne pochodzenie produktów jak i podkreślające stylizacje smaku.

Na rynku brakuje maślanek wytrawnych z warzywami. Zaletą opakowań w tej kategorii jest zaś znacznie bogatsza stylistyka oraz silniejszy branding niż na półce z kefirami. Ten branding widać wyraźnie: Mrągowska, Polska, Garwolińska, Milko, to marki wyraźnie kojarzone przez konsumentów. Wadą w kategorii są wyłącznie duże opakowania: 1 litr lub 400 g.

Ciekawy produkt

Święto kibiców wreszcie nadeszło! Spragnieni wrażeń młodzi widzowie Euro 2016 mogą sięgnąć po nowe maślanki w kartonie ozdobione barwami narodowymi. Znak rozpoznawczy: krowa, która strzela gola! Mistrzowska maślanka już na półkach.

Producent: Mlecz (ZPM) Wolsztyn/Grupa Lacpol.

Maślanki…

Maślanki na razie zatrzymały się na wersjach naturalnych i słodkich (deserowych i owocowych). Do najpopularniejszych smaków zaliczyć należy: truskawkowy, pieczone jabłko, cytrynowy oraz straciatella. Maślanki produkowane są głównie w 400 g butelkach lub kartonobutelkach oraz 1 l butelkach typu PET.

Strona 3 z 5