Kefiry i maślanki: Czas na warzywa

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)

Wartości odżywcze

Kefiry, szczególnie naturalne, na stałe powinny wpisać się do naszego codziennego menu. Ze względu na formę kwasu mlekowego w kefirze, jest on zalecany nie tylko dla dorosłych, ale także dla małych dzieci i seniorów. Kefir pobudza apetyt, korzystnie wpływa na układ trawienny oraz układ odpornościowy. Badania wskazują, że kefir reguluje także procesy przemiany materii, usprawnia procesy przyswajania białka i wapnia. Systematyczna konsumpcja kefirów może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Kefir, korzystnie wpływa na wydzielanie żółci i soków trawiennych w przewodzie pokarmowym oraz perystaltykę jelit, dlatego rekomenduje się go osobom z zaburzeniami układu pokarmowego.


Pod względem wartości odżywczych kefir ma podobne parametry jak jogurt. Jest niskokaloryczny: 100 g kefiru dostarcza ok. 51 kcal, co powoduje, że można go włączyć do diety redukcyjnej. Kefir jest źródłem białek oraz cennych aminokwasów, tj. tryptofan. Aminokwas ten należy do tzw. aminokwasów niezbędnych, które nie są syntetyzowane w organizmie człowieka. Białko zawarte w kefirze umożliwia także dostarczenie cennego budulca kościom i mięśniom.

Kefir jest źródłem składników mineralnych tj. wapń (120 mg/100 g), fosfor (86 mg) oraz magnez (12 mg), niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. W kefirze znajdziemy także witaminy rozpuszczalne w wodzie, z grupy B, tj. B2 (0,15 mg), B12, które wspomagają układ nerwowy, oraz rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i K.

Kefir to produkt korzystny dla osób z nietolerancją laktozy, gdyż cukier ten jest przefermentowany i nie wpływa negatywnie na stan zdrowia osób nietolerujących laktozy. Kefir jest źródłem żywych kultur bakterii, które hamują w jelitach rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej.

Maślanki także postrzegane są przez ekspertów jako doskonały produkt spożywczy ułatwiający trawienie. Systematyczne picie maślanki hamuje rozwój bakterii gnilnych w przewodzie pokarmowym. Są one polecane przy leczeniu schorzeń związanych z układem pokarmowym oraz rekonwalescentom.

Maślanka zawiera białko, kwas mlekowy, sole mineralne, lecytynę, niewielką ilość tłuszczu, żywe kultury bakterii oraz lecytynę. Istotną zaletą maślanki jest jej niska wartość energetyczna, co powoduje, że spożywanie maślanki nie powoduje wzrostu masy ciała. Maślanka nie zawiera także laktozy, bowiem jest ona rozkładana podczas fermentacji mlekowej, co jest istotne dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy.

Strona 2 z 5