Produkty light: Lekkie szaty nabiału

Urszula Chojnacka
Forum Mleczarskie Handel 2/2016 (75)

Obok jogurtów często, zwłaszcza latem, poszukiwane są także kefiry light.

Grupa Mlekovita Kościan  (ZM) obok kefiru 0% lub 1,5% proponuje dodatkowo maślankę Zielony Zakątek, zaledwie 1% tłuszczu – produkt tym bardziej wart uwagi, że maślanki w wersji light należą do „białych kruków”. Bogatą ofertą mogą pochwalić się inne polskie mleczarnie – Mlekpol (SM) proponuje kefir Sokólski 0% tłuszczu oraz Augustowski – do wyboru 0% lub 1,8%, Piątnica (OSM) – 0% i 2%, Grupa Polmlek – 2%. Ciekawą ofertę stworzyła mleczarnia Grodzisk Mazowiecki (OSM), która poza klasykiem, czyli kefirem naturalnym, zaoferowała kefiry smakowe (owoce leśne, truskawka, brzoskwinia i wanilia) – wszystkie 0% tłuszczu.

Przykładem tego, że nawet w kategoriach, w przypadku których naturalna jest wysoka zawartość tłuszczu, oczekuje się „lekkich” wersji, są sery pleśniowe oraz masła i margaryny. Wśród „lekkich” wariantów w pierwszej kategorii znajdziemy oferowane przez Mleczarnię Turek serki NaTurek – lekkie Brie i Camembert. Dostępny na rynku asortyment pozwala również na „lekkie” posmarowanie kanapki – tu z pomocą przychodzą oferowane przez Grupę Mlekovita: Daria lekka z Omega-3 oraz Masło Polskie Śmietankowe (60% tłuszczu zamiast ponad 80%), a także Miss Kromeczki Bielmar (ZT) – lekka margaryna o obniżonej o połowę w stosunku do standardowej ilości tłuszczu (zawiera go 40%), a co więcej bez dodatku mleka, co sprawia, że może być spożywana przez wegetarian bądź osoby uczulone na białko.

Propozycje light znajdziemy również wśród najbardziej podstawowego asortymentu nabiałowego, jak mleko czy śmietana. Rynek „lekkiego” mleka pozwala na wybór m.in. wśród produktów: Grupy Mlekovita (Mlekovita 0,5% i 1,5% tłuszczu, Twój Kubek 0,5% tłuszczu); Mlekpol (SM) (Łaciate 0% i 0,5% tłuszczu; Białe i Zambrowskie 0,5% i 1,5% tłuszczu), Grupy Polmlek (Uchate 1,5%) czy ROTR (SM) (Dobre 0,5% i 1,5%, Delik 1,5%). Trudniej znaleźć „lekkie” propozycje na rynku śmietany. Na tym większą uwagę zasługuje więc oferta mleczarni Piątnica (OSM) – śmietana jogurtowa, 10% tłuszczu.

Bardzo interesującą ofertę w segmencie tego typu produktów stworzyli również producenci proponujący produkty przygotowane z myślą o zastosowaniu do kawy. Mocną pozycję wypracowały sobie oferowane przez Gostyń (SM) mleka zagęszczone niesłodzone light. Na tym rynku obecna jest także Grupa Mlekovita z mlekiem zagęszczonym Wypasione light o zawartości 2,5% tłuszczu. W segmencie mleczek i śmietanek konfekcjonowanych wersje light nie należą do powszechnie spotykanych, jednak i tu mają swoich reprezentantów – są nimi śmietanka Champion firmy Miko Plus o zawartości 6% tłuszczu.

Ciekawy produkt

Przykładem nowoczesności w dość tradycyjnej kategorii kefirów jest kefir 0% Fit w butelce 375 g. Nowoczesna szata graficzna oraz poręczny kształt czynią z niej przyjaciela wszystkich mobilnych osób zainteresowanych zdrowych odżywianiem. Wśród napojów fermentowanych jest to przykład właściwego „sprzedania” wartościowego produktu.

Producent: Jana (ŚSM).

Ciekawy produkt

Jogobella Light to linia produktów o obniżonej zawartości węglowodanów i tłuszczu. Zwraca tu uwagę szeroka gama smaków: oprócz najbardziej popularnego wariantu truskawkowego i brzoskwiniowego znajdujemy także wersję grejpfrut, ananas, suszona śliwka, pieczone jabłko, wiśnia, malina.

Producent: Zott Polska.


Bez serów ani rusz

Nie może zabraknąć w asortymencie light tak lubianych przez Polaków serów i to począwszy od twarożków, a skończywszy na serach twardych. Wersje „lekkie” pojawiają się nawet w produktach bardziej niszowych – przykładem jest oferowany przez Frąckowiak (ZPSiH) ser smażony domowy chudy z kminkiem, który powstaje z naturalnie zgliwiałego wiejskiego białego twarogu i zawiera maksymalnie do 0,5% tłuszczu.

Bogatą reprezentację light mają serki wiejskie. W ten asortyment zdecydowały się wejść m.in.: Grupa Polmlek (serek wiejski lekki, pod marką Maćkowy), Mlekpol (SM) (serek Łaciaty 3% tłuszczu), Piątnica (OSM) i Koło (OSM), które proponują serki wiejskie light 3% tłuszczu, a także Krasnystaw (OSM). Działa tu też Grupa Mlekovita, którą wyróżnia to, że do rzadkości należą wersje smakowe serków wiejskich light, tymczasem spółdzielnia z Wysokiego Mazowieckiego obok propozycji klasycznej light zaoferowała także serek wiejski ze szczypiorkiem o jeszcze niższej (w stosunku do standardów rynkowych) zawartości tłuszczu – tylko 2,9%.

Przedstawicieli „lekkiego” asortymentu mają także twaróg klasyczny (m.in. Grupa Mlekovita – 0% i 0,2%, Mlekpol SM – twaróg 0% tłuszczu pod marką Mazurski Smak, Piątnica OSM – 0% tłuszczu, Grupa Polmlek – 0,1%) oraz serki twarożkowe. W tym ostatnim segmencie Grupa Polmlek, z myślą o poszukiwaczach wariantu light, stworzyła markę Delfina Fitness, w ramach której dostępny jest serek śmietankowy z jogurtem oraz śmietankowy z jogurtem i szczypiorkiem. Z kolei marką utworzoną z podobnym zamysłem przez Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM) jest Miss Talia, która proponuje konsumentom twaróg oraz serek naturalny lub z ogórkiem – wszystkie trzy 0% tłuszczu. Mlekoma Dairy proponuje twarożkowy naturalny serek Emilki w wariancie 0% tłuszczu, zaś wśród najnowszych propozycji firmy Piątnica (OSM) jest twarożek do smarowania lekki, z dodatkiem jogurtu, pod marką Twój Smak, o obniżonej do 12% zawartości tłuszczu. Rzadko natomiast pojawiają się na rynku „lekkie” serki homogenizowane – tu wyjątkiem potwierdzającym regułę jest oferowany przez Grupę Polmlek serek homogenizowany Maćkowy 0%.

W gronie produktów o obniżonej zawartości tłuszczu zwraca uwagę twaróg 0% Fit w klinku 250 g z mleczarni Jana (ŚSM). Produkt wyróżnia się opcją „otwórz/zamknij”, która chroni go przed wyschnięciem i utratą walorów smakowych.

Wśród innych miękkich serów znajdziemy na półkach detalistów także mozzarellę w wersji light – przykładowo w ofercie Lactalis Polska jest tradycyjna włoska mozzarella Galbani w wersji light, Euroser Dairy Group proponuje mozzarellę light marki Formagia, zaś Temar (PPH) – szwajcarską mozzarellę zawierającą 29% tłuszczu. Ta ostatnia firma ma też w ofercie niemiecki ser sałatkowy typu greckiego – Sirtakis Light – ser z mleka krowiego dojrzewający w solance, o obniżonej zawartości tłuszczu (minimum 30%).

Lekkie szaty przywdziewają także sery żółte i topione, chociaż na pewno rzadziej niż sery twarogowe. Wśród pierwszych z nich na sklepowych półkach wyróżnia się ser topiony Fit Gouda w plastrach firmy Hochland Polska, który zawiera o 40% mniej tłuszczu od wersji standardowych oraz Mix Fit w krążkach, w którego skład wchodzą trzy rodzaje sera o zmniejszonej zawartości tłuszczu i obniżonej kaloryczności: Naturalny, Z ziołami i Z papryką. Z kolei na twarde sery light postawiła m.in. firma Kosów Lacki (OSM), która proponuje Goudę light i Edamer light zawierające tylko 18% tłuszczu. Ponadto „lekką” goudę znajdziemy w ofercie Grupy Mlekovita, zaś Sierpc (OSM) proponuje Ser Królewski light o zawartości jedynie 19% tłuszczu. Amatorzy zagranicznych przysmaków z tego segmentu mogą natomiast sięgnąć np. po propozycję Temar (PPH) – holenderski ser Light Frico w plastrach, o obniżonej zawartości tłuszczu (20%).

Ciekawy produkt

Sery light to wciąż niewielka część rynku serowego. Czynnikiem warunkującym ich rozwój jest trend ochrony zdrowia i dbałości o sylwetkę. Właśnie dlatego na rynku pojawiają się dobre sery twarde w wersji light. Ich wysoka jakość to zasługa wytężonej pracy technologów, którzy starają się uzyskać ser równy oryginałowi, mimo mniejszej zawartości tłuszczu.

Wartość dodana w serach przejawia się teraz innowacyjną technologią i innowacyjnym opakowaniem. Przykładem takiej wartości dodanej jest ser Królewski Light.

Producent: Sierpc (OSM).


Strona 2 z 3