Sery smażone: Regionalna tradycja zaklęta w serze

Urszula Chojnacka
Forum Mleczarskie Handel 1/2016 (74)

Produkty regionalne – to nowa kategoria, która ma szansę w handlu jeśli zostanie wyróżniona na półce i nie będzie traktowana tak samo jak kategorie szybkozbywalne: jogurty, kefiry czy mleko

Potentaci skupieni w regionie

Z powodu wieloletnich tradycji produkcja sera smażonego najbardziej rozpowszechniła się w Wielkopolsce, skąd pochodzi większość spośród stosunkowo nielicznej grupy producentów sera smażonego. Do największych wytwórców, mogących jednocześnie pochwalić się najdłuższą tradycją produkcji sera smażonego, należy Top-Tomyśl (OSM) oferujący wielkopolski ser smażony, którego receptura liczy sobie już przeszło wiek, a sam produkt oznaczony jest unijnym certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne (wyroby z takim symbolem mają w swoim portfolio jeszcze firmy Frąckowiak (ZPSiH), TOP z Chodzieży i Czarnków (OSM).

Na wielkopolskim serze smażonym oferta Top-Tomyśl (OSM) się nie kończy. W sumie na portfolio firmy w tym segmencie składa się aż dziewięć propozycji, począwszy od serów w kubkach, po sprzedawane w blokach, zarówno w wersji naturalnej, jak i z dodatkiem kminku.

Kolejny z potentatów rynku serów smażonych, Frąckowiak (ZPSiH) może pochwalić się m.in. ciekawą ofertą w segmencie produktów na wagę – w grudniu oferta serów sprzedawanych w blokach wzbogaciła się o ser z czosnkiem suszonym, czosnkiem niedźwiedzim i pomidorem suszonym, ser z papryką czerwoną suszoną, chilli i pomidorem suszonym, ser z pomidorem suszonym, bazylią i czosnkiem suszonym oraz ser z cebulką suszoną i ziołami prowansalskimi. Świat serów smażonych stworzonych przez Frąckowiak (ZPSiH) jest jednak znacznie bogatszy – znajdziemy tu m.in. również takie frykasy, jak sprzedawany w kubkach ser smażony bio, który posiada certyfikat produktu ekologicznego lub Hauskaese nawiązujący tradycjami do smażonego śląskiego sera domowego.

Na oferowanie serów wyłącznie w kubkach postawiła mleczarnia Czarnków (OSM), która proponuje trzy rodzaje sera smażonego – wielkopolski, wielkopolski z kminkiem oraz domowy ze szczypiorkiem. Produkt z Czarnkowa to produkt w dużej mierze wyjątkowy, bo wytwarzany tradycyjnie i certyfikowany znakiem ChOG (Chronione Oznaczenie Geograficzne). To mocny zawodnik w segmencie, gdzie oprócz napisu „tradycyjny” na opakowaniu liczy się również certyfikat, który stanowi ostateczne potwierdzenie pochodzenia, stosowanej niezmiennej receptury i jakości.

W serach smażonych wyspecjalizowała się firma TOP z Chodzieży, która obok certyfikowanego unijnym znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne, wielkopolskiego sera smażonego w kubkach, w wersji naturalnej i z kminkiem, proponuje również wielkopolski ser smażony w bloku i półtłuste sery smażone w kubkach. Z kolei w ofercie mleczarni Kowalew-Dobrzyca (OSM) znajdziemy kilka rodzajów sera smażonego kowalewskiego: w kubku – naturalny, z kminkiem i z koperkiem oraz w bloku – naturalny i z kminkiem.

Wielkopolską dominację przełamują nieco firmy z województw śląskiego, opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Sery smażone ma w ofercie przede wszystkim znana z produkcji serów topionych firma Sertop. Tutaj dostępne są warianty: delikatesowy, delikatesowy z kminkiem i domowy z kminkiem, przy czym ten ostatni jest oferowany również w blokach. Z kolei mleczarnia Cuiavia (OSM) proponuje ser smażony domowy naturalny i z kminkiem w kubkach.

Kolejną ciekawą firmą jest Fan-Agri Przetwórnia Sera w Spóroku, która proponuje ser smażony z kminkiem w blokach (także w wersji chudej) oraz w kubkach – z kminkiem, czosnkiem i naturalny. Na uwagę zasługuje też wspomniany ser w zalewie oferowany w słoiku. Mniej znane propozycje serów smażonych oferują inni producenci, jak Śrem (OSM) (wielkopolski ser smażony w kostce) lub Rawicz OSM (ser smażony w kubku). Można przypuszczać, że w miarę upowszechniania się tego asortymentu kolejni gracze podejmą wyzwanie.

Aneta Będkowska

Kierownik Biura Marketingu i Współpracy z Klientem w firmie Sertop

Nasi partnerzy handlowi widzą coraz większy potencjał w sprzedaży serów smażonych, które idealnie wpisują się w panujący w Polsce prozdrowotny trend. Polacy szukając nowych inspiracji, wracają do korzeni kuchni polskiej i sięgają po zapomniane produkty, takie jak sery smażone, wyprodukowane zgodnie ze śląskimi recepturami. To mocne nawiązanie do tradycji sprawia, że sery smażone są coraz bardziej poszukiwanym dodatkiem śniadaniowym i dlatego warto postarać się o ich obecność w swoim sklepie.

Sery smażone są produktem mocno tradycyjnym i nowe smaki niechętnie są kupowane przez konsumentów. Mieliśmy w swojej ofercie limitowane wersje serów smażonych (np. z dodatkiem koperku lub czarnego pieprzu). Zostały one zakupione przez naszych klientów jako ciekawostki. Jednakże ich sprzedaż nie była na tyle satysfakcjonująca, aby pozostawić te wyroby na stałe w ofercie. Uznaliśmy, że nie warto modyfikować tego, co jest dobre, tworząc na siłę produktową nowość. Zwłaszcza w przypadku, kiedy oczekiwania konsumenckie są jasne i przejrzyste.

Dynamika sprzedaży serów smażonych jest mocno uzależniona od danego regionu Polski. Produkty te najlepiej sprzedają się na terenie Śląska i Wielkopolski, gdzie najmocniej rozwinęła się tradycja ich wytwarzania, a każda gospodyni miała swój własny, wypróbowany sposób na przygotowanie tego przysmaku, który do dziś jest przekazywany kolejnym pokoleniom.

Obecnie nasze sery można kupić w hurtowniach i wielu sieciach handlowych, a także małych, lokalnych sklepikach.

Strona 2 z 2