Produkty bezlaktozowe: Warto walczyć o każdego klienta

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2016 (74)
Osoby z pierwotnym i nabytym niedoborem laktazy mogą spożywać produkty mleczne poddane procesowi fermentacji, tj. jogurt, maślanka, kefir, śmietana czy sery pleśniowe, ponieważ zawarte w nich bakterie produkują laktazę, co wspomaga proces rozkładu laktozy i łagodzi objawy schorzenia. Bezpiecznie można spożywać także sery twarde dojrzewające (tj. cheddar, gouda, parmezan), ponieważ prawie nie zawierają laktozy.

Polski rynek produktów bezlaktozowych

Polski rynek produktów bezlakozowych w ostatnim roku się ożywił. Widząc skalę problemu nietolerancji laktozy wydaje się to ruchem w dobrą stronę. Dlatego też bardzo ważna jest edukacja i uświadamianie konsumentów o specyfice tych produktów oraz pozytywnym wpływie zawartych w mleku składnikach odżywczych. Najnowsza opublikowana przez Instytut Żywności i Żywienia w styczniu 2016 roku Piramida Żywieniowa rekomenduje spożywanie minimum 2 szklanek mleka dziennie lub ich ekwiwalentów w postaci napojów fermetownych najlepiej naturalnych i odtłuszczonych.

Ważnym elementem działań marketingowych oprócz poszerzania kategorii o nowe produkty powinno być edukowanie konsumenta o różnicy między alergią na mleko krowie a nietolerancją laktozy. Wiele osób ma problemy ze zdefiniowaniem problemu i nie potrafi powiedzieć, czy ma alergię na mleko czy nietolerancję na laktozę i określenia jej typu.

Uważam, że zwiększenie podaży produktów bezlakozowych na rynku to nie tylko marketingowe działanie rozwijające kategorię mleczarską o nowy segment, ale pozytywny ukłon w stronę konsumentów z problemem nietolerancji laktozy. Produkty bezlaktozowe, mimo że należą do produktów w pewnym sensie funkcjonalnych nie powinny jednak plasować się w segmencie produktów premium, ale być ogólnie dostępne dla konsumentów zmagających się z nietolerancją laktozy. Dla nich są one produktem żywnościowym pierwszej potrzeby, od których zależy ich kondycja zdrowotna, a nie produktem z klasy luksusu lub fanaberii żywieniowych.


Na naszym rynku dominowały produkty z eksportu. Bardzo aktywnym importerem mleka i produktów bezlaktozowych do tej pory była firma Temar (PPH), która w swojej ofercie posiada linię produktów pod nazwą MinusL, których producentem jest niemiecka firma Omira Milch. W ofercie tej znajdziemy wszystkie produkty z omawianej kategorii.

Wybrane produkty bezlaktozowe znajdują się już w ofercie Grupy Mlekovita oraz Łowicz (OSM). Grupa Mlekovita oprócz mleka pod marką Wydojone oferuje gamę serów bez laktozy, m.in. Havarti, Gouda, Sokół. Z kolei Łowicz (OSM) oprócz mleka i serów podpuszczkowych włączył do swojego portfolio także jogurty oraz serki świeże. W gronie producentów mlek bezlaktozowych od lat znajduje się też Grupa Polmlek z mlekiem Łagodnym bez laktozy.

Na rynku dostępne jest szerokie portfolio produktów bez laktozowych oferowanych przez firmę Arla Foods pod marką Arla Lactofree. Produkty Arla Lactofree, umożliwiają spożywanie przetworów mlecznych bez żadnych konsekwencji. Są całkowicie wolne od laktozy, czyli bezpieczne dla osób z nietolerancją.

Na rynku dostępne są także mleka oferowane przez Arla Foods pod marką Arla Lactofree oraz produkty pod marką Schwarzwaldmilch oferowane przez dystrybutora EkoWital. Produkty bezlaktozowe zyskały też bardzo szybko zainteresowanie dyskontów. W Biedronce możemy kupić mleko bezlaktozowe w linii Mleko Prawdziwe bez laktozy, w Lidlu marki Milbona mleko bezlaktozowe, 1,5% tłuszczu. Mleka bezlaktozowe są także obecne w sieci Piotr i Paweł: Mleko bez laktozy 1,5% marki Meggle.

Szczególny nacisk trzeba kłaść na szeroką edukację społeczeństwa oraz sensowną politykę cenową tej kategorii. W przeszłości, bowiem wiele osób unikało tego typu produktów, gdyż cena jednostkowa w znacznym stopniu przekraczała możliwości nabywcze Polaków.

Strona 4 z 4