Napoje proteinowe: Proteiny a sprawa mleczarska

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 6/2015 (73)

Elita wśród białek

Dr inż. Małgorzata Stryjecka z Instytutu Nauk Rolniczych, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie wskazuje, że szczególnie elitarne są białka serwatkowe, których w mleku krowim jest średnio 0,6%. Są to: α-laktoalbumina (α-LA), ß-laktoglobulina (ß-LG), immunoglobuliny, laktoperoksydaza (Lp), lizozym (Lz), oraz laktoferyna (Lf). Wszystkie wymienione białka serwatkowe korzystnie wpływają na organizm człowieka. α-laktoalbumina (α-LA) wykazuje właściwości: antynowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwstresowe, jest nośnikiem minerałów (Mg, Co, Zn), obniża ciśnienie krwi, pełni rolę czynnika immunologicznego.

W tym miejscu warto wspomnieć o kompleksie białkowo-lipidowym (BAMLET), który powstaje w wyniku interakcji α-albuminy z kwasem oleinowym. Połączenie to ma silne właściwości przeciwnowotworowe. Kolejnym białkiem, o którego wpływie na organizm człowieka trzeba wspomnieć, jest ß-laktoglobulina (ß-LG), która wykazuje właściwości: antynowotworowe, antybakteryjne, jest antyoksydantem, wiąże jony miedzi i żelaza oraz jest potencjalnym nośnikiem witaminy D.

Laktoferyna jest białkiem o właściwościach bakteriostatycznych. Zdolność ta polega na silnym wiązaniu żelaza, które staje się niedostępne dla bakterii, co uniemożliwia ich wzrost oraz namnażanie się. Ponadto laktoferyna ma udowodniony wpływ na odporność nabytą i wrodzoną, ma właściwości: antypasożytnicze, antygrzybowe, antywirusowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe. Jest również źródłem peptydów kationowych.

Mówiąc o białkach serwatkowych należy również wspomnieć o ich składzie aminokwasowym. Białka te są bogatym źródłem lizyny, metioniny, cysteiny, ale również: treoniny i tryptofanu. Wysoka zawartość cysteiny w tych białkach, stymuluje w organizmie syntezę glutationu, który w reakcji katalizowanej przez peroksydazę glutationową unieczynnia toksyczny nadtlenek wodoru oraz wodorotlenki lipidowe powstające podczas peroksydacji lipidów. Tryptofan jest prekursorem serotoniny, dlatego też dieta bogata w ten aminokwas (białka serwatkowe), przyczynia się do łagodzenia reakcji stresowych. Ważne zatem, aby kupując produkty mleczne zwracać uwagę, czy zawierają one wszystkie białka, również te serwatkowe – mówi Małgorzata Stryjecka z Instytutu Nauk Rolniczych, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Źródła białka w pożywieniu

Do dobrych źródeł białka należą jaja, mleko i jego przetwory tj. sery twarogowe i żółte oraz mięso zwierząt hodowlanych (wołowina, wieprzowina, cielęcina), drobiu i ryb. Porównywalną ilość białek zawierają suszone nasiona strączkowe (groch, fasola, soczewica, soja). Ważnym źródłem białka ze względu na ich duże spożycie są produkty zbożowe (źródło: foodexpert.pl).

Białka mleczne są atrakcyjnym elementem dla osób chcących sterować/zarządzać wagą oraz osób prowadzących aktywny tryb życia. Trzecią grupę stanowią osoby wpisujące się w trend „better for you”. Dlatego w Europie obserwuje się silny wzrost zainteresowania takimi wyrobami, głównie w grupie jogurtów. W 2014 roku 7% nowości zawierało dodatek białka i posiadało stosowne do tego oświadczenia zdrowotne. Dla porównania w 2010 roku było to tylko 4,1%, w 2011: 4,7%, w 2012 roku: 6,2% (źródło: Innova Market Insights). W liczbach bezwzględnych oznacza to prawie 3-krotny wzrost z roku na rok zarówno w 2013 i 2014. Produkty takie pojawiają się w różnych kategoriach produktowych (sery i napoje) oraz różnych krajach.

Innova Market Insights zwraca uwagę, że 51,7% wyrobów mleczarskich o podwyższonej zawartości protein to wyroby o obniżonej zawartości tłuszczu. 35,6% to wyroby poprawiające trawienie, 28,5% nosi oświadczenie „gluten free”, 26,9% to produkty „czystej etykiety”, 13,4% to produkty niskolaktozowe, 10,2% to wyroby wzmocnione witaminami, 10% to wyroby bio, 7,6% to produkty wzbogacone w błonnik, a 4,8% zawiera dodatek wapnia. 4,2% nie zawiera dodatku cukru.

W tym zakresie polskie produkty wysokoproteinowe to dopiero początek tego, co może się pojawić. Pierwsze jogurty Bakoma oraz Mlekovita nie muszą być ostatnimi; ważne, kto zagospodaruje zarysowującą się niszę.

Zwróćmy uwagę na na napój wysokoproteinowy Mlekovita Super Body Active. Miarą jego nowoczesności jest samo opakowanie świadczące o wpasowaniu się w trend Ready To Drink oraz On The Go – w kartoniku z szeroką zakrętką. Super Body Active ma aż 20 g białka w porcji. Dodatkowo, jest to produkt niskokaloryczny (tylko 66 kcal w 100 g wyrobu dzięki zawartości stewii) i niskolaktozowy. Produkt przeznaczony jest dla osób prowadzących aktywny tryb życia na wolnym powietrzu lub w siłowni albo klubie fitness, dla amatorów i profesjonalistów ćwiczeń fizycznych. Jest dostępny o smakach czekoladowym, truskawkowym i bananowym w kartoniku 350 g.

Z kolei Bakoma, oferująca jogurty Men w butelce i kubeczku zwraca uwagę, że białko odgrywa ważną rolę w diecie mężczyzny. Skierowany do mężczyzn produkt ma poprzez zawarte w nim białko pomagać w utrzymaniu odpowiedniej masy mięśniowej, jak również zapobiegać nadmiernemu przybieraniu na wadze. Bakoma punktuje: białka pełnią podstawowe funkcje budulcowe w naszym organizmie, są podstawową strukturą wszystkich żywych komórek. Białka z jogurtów Men są niezbędne w codziennej diecie, a aminokwasy, których dostarczają, pozwalają na bieżąco odbudowywać proteiny organizmu. Produkt dostępny jest o smakach truskawkowym, gruszkowym i morelowym (kubeczek) oraz owoców leśnych (butelka).

Strona 2 z 2