Mleczko do kawy: Do kawy w sam raz

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2015 (68)

Porady baristy

Jak widać sposobów parzenia kawy jest sporo. Do większości naparów dodawane jest mleko. Wytrawni bariści zwykli mówić, że mleko i kawa to zgrany duet. Łączy delikatność z intensywnym smakiem. Do napojów kawowych typu cappuccino, latte, należy używać mleka tłustego 3,2%. Oczywiście niezwykle istotny jest sposób, w jaki dodajemy mleko, w jakiej formie i kiedy.

Klasyczna kawa cappuccino to kombinacja kawy espresso, mleka i mlecznej pianki, podawanych w równych proporcjach. Do cappuccino należy spieniać mleko podgrzane do temperatury 60°C. Jednak jeśli spieniamy mleko przy użyciu dyszy ekspresu ciśnieniowego, mleko do cappuccino powinno być zimne. Najważniejszą zasadą jest, by espresso – składnik cappuccino – było wyraźnie cieplejsze od mleka. Jeśli do mleka wlalibyśmy espresso o niższej temperaturze, niż mleko, kawa będzie opadać i mieszać się z nim. Nie uzyskamy widocznych warstw. Chcąc wydobyć walory wszystkich składników, cappuccino najlepiej podawać w filiżankach o pojemności do 180 ml.

Inna technika obowiązuje przy przygotowaniu trójwarstwowego latte, gdzie najważniejsze jest spienione mleko, które należy spienić pamiętając, że powinno być podgrzane do temperatury 60-70°C. Spienione mleko należy przelać do wysokiej szklanki i chwilę odczekać – lżejsza warstwa z pianką uniesie się do góry. Następnie powoli, cienkim strumieniem po ściance należy do mleka wlać gorące espresso. Gorąca kawa utworzy wówczas orzechowobrązowy pas w środkowej części szklanki.

W napojach kawowych tak ważne jak smak kawy są gęstość i trwałość pianki mlecznej. Zatem, aby otrzymać dobry efekt spieniania, najlepiej stosować mleko tłuste, ponieważ im wyższa zawartość tłuszczu w mleku, tym pianka jest trwalsza i bardziej kremowa.

Przygotowanie spienionego mleka do kawy w warunkach domowych jest trudniejsze. Warto pamiętać, by mleko przed spienieniem było ogrzane do temperatury ok. 60-70°C. Efekt mlecznej pianki można uzyskać wstrząsając energicznie ciepłe mleko w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Ciekawy produkt

Mleko dla baristów Blanco jest w ofercie tej mleczarni od kilku lat. Przeznaczone jest dla profesjonalnych baristów; dzięki zastosowanej unikatowej technologii  łatwo się spienia i zapewnia zawsze trwałą i sztywną piankę. Doskonale nadaje się do tworzenia latte art. Produkt zawiera 3,2% tłuszczu i dostępny jest w opakowaniu o pojemności 1 litra. Kartonik z nakrętką ułatwia użytkowanie i przechowywanie produktu. To także jedyne w swoim rodzaju opakowanie na rynku.

Producent: ROTR (SM).


Skąd się wzięła kawa?

Pierwsze ziarna kawy sprowadzano z jemeńskiego portu Mokka. Jednak za ojczyznę kawy Arabowie uznawali Etiopię, oraz region miasta Kaffa. Na razie brakuje potwierdzenia, by Etiopczycy przyrządzali jakikolwiek napój na bazie kawy. Badania wskazują, że wówczas raczej żuto ziarno i liście z dziko rosnących krzewów, co powodowało znaczne ożywienie organizmu i zauważalne pobudzenie do działania.

Według starej legendy drzewka kawowe na Półwysep Arabski przywieźli z Etiopii Sabejczycy, potomkowie królowej Saby i żydowskiego króla Salomona. Jeden ze zdziczałych ogrodów kawowych zwrócił później uwagę imama muzułmańskiego po tym, jak pasterz pożalił mu się, że pasące się tam kozy zostały nawiedzone przez demony i przestały sypiać w nocy. Imam postanowił na sobie wypróbować pobudzające działanie ich liści i czerwonych jagód. Gorzki smak owoców utrudniał wykorzystanie nasion. W końcu po wielu próbach odkrył, że najlepszy efekt daje uprażenie ich w ogniu, następnie utarcie na miazgę i wreszcie zalanie wrzącą wodą. W ten sposób powstała pierwsza wersja małej czarnej.


Strona 2 z 3