Sery smażone: Odkrywamy ser smażony

Aleksandra Karpińska
Forum Mleczarskie Handel 1/2014 (62)

Zofia Just

Wiceprezes Zarządu w Czarnków (OSM)

Ser smażony, a dokładniej Wielkopolski Ser Smażony, bo taki właśnie produkt otrzymuje w Polsce Chronione Oznaczenie Geograficzne, jest produktem szeroko znanym głównie w regionach zachodniej i południowej części Polski (Wielkopolski i Śląska), nie oznacza to jednak jego nieobecności w pozostałej części kraju. Przez ostatnie lata Wielkopolski Ser Smażony znajduje swoich zwolenników poza dotychczasowymi obszarami, ludzie zmieniający miejsca zamieszkania zabierają często za sobą zwyczaje i przyzwyczajenia do pewnych produktów żywnościowych, a dzięki łatwemu dostępowi do szybkiej logistyki produkty lokalne „jadą” za swoimi konsumentami. Dzięki unijnym zabiegom takim jak oznakowanie pewnych produktów jako tradycyjnych i chronionych otrzymujemy możliwość promowania swojego produktu jako nie tylko lokalnego, ale i ważnego, przecież nie chroni się produktów słabych lub też złych. Wielkopolski Ser Smażony, to produkt który występuje w 200-gramowych kubeczkach, w smakach: naturalnym lub z kminkiem. Dodatek kminku to nieodzowny element dla wielu koneserów Sera Smażonego. Największym kanałem dystrybucji Wielkopolskiego Sera Smażonego jest kanał tradycyjny, głównie sklepy lub mniejsze sieci sklepów, jednak ma on też swoją wyrobioną regionalnie pozycję w nowoczesnych wielkopowierzchniowych marketach.

The winner is…

Duża część producentów sera smażonego wytwarza swoje wyroby na terenie województwa wielkopolskiego. Warto zwrócić szczególną uwagę na ofertę oraz działania prowadzone przez firmę Top-Tomyśl (OSM), jak również Frąckowiak (ZPSiH). Top-Tomyśl (OSM) na wiele sposobów podkreśla i potwierdza swoje zaangażowanie w produkcję wyrobów regionalnych. Wytwarzany w tym przedsiębiorstwie Wielkopolski ser smażony jest nie tylko wpisany do wspomnianych rejestrów UE, ale posiada również znak „Jakość Tradycja”. System jakościowy „Jakość Tradycja” został opracowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Związek Województw RP. Jednym z kryteriów wyróżniania produktów w ramach tego systemu jest wymóg tradycyjnego składu wytwarzanych wyrobów lub zachowania tradycyjnego sposobu wytwarzania. Sery smażone produkowane przez Top-Tomyśl (OSM) przyczyniły się również do wielu nagród branżowych, które firma otrzymała.

Top-Tomyśl (OSM) wraz ze swoim Wielkopolskim serem smażonym zajął I miejsce w konkursie Lider Forum 2011 w kategorii Produkty Tradycyjne i otrzymał tytuł Lidera Forum przyznany przez Czytelników Forum Mleczarskiego Handel. Za ten produkt Top-Tomyśl (OSM) zdobył również wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt regionalny i lokalny w kategorii Skarby Natury podczas Targów Produktów Regionalnych Regionalia w Warszawie.

Kolejnym producentem, który może się pochwalić nagrodami za wytwarzane sery smażone, jest Frąckowiak (ZPSiH). W 2013 roku firma otrzymała od Kapituły Programu Najwyższa Jakość Quality International tytuł najwyższej jakości QI w kategorii „Produkt” za swoją linię serów smażonych, tytuł Jakość Roku 2013 w ramach ogólnopolskiego konkursu projakościowego przeprowadzonego przez Fundację Qualitas oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji za Wielkopolski ser smażony, jak również była laureatem II miejsca w konkursie Lider Forum 2013 za Domowy ser smażony. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w głosowaniu konkursu Lider Forum, który jest organizowanym przez redakcję Forum Mleczarskie Handel, liczy się głos handlowców – właścicieli sklepów i hurtowni. Należy również zauważyć, że Frąckowiak (ZPSiH) posiada bardzo ciekawe i rozbudowane portfolio w zakresie serów smażonych. Warto zwrócić szczególną uwagę na Ekologiczny ser smażony Bio z Granowa, wytwarzany z naturalnie zgliwiałego, ekologicznego wiejskiego twarogu raz ekologicznego masła extra. Jest to produkt, który jako jedyny ser smażony wytwarzany na terenie Polski, posiada certyfikat produktu ekologicznego. Wielkopolski Ser Smażony nosi zaś Chronione Oznaczenie Geograficzne, a zainteresowani nim kontrahenci mogą zamawiać go w dwóch opcjach wagowych: 150 g i 200 g, które zdobywają wiele nagród.

W ofercie firmy Frąckowiak (ZPSiH) znajduje się również ser smażony naturalny, z kminkiem czy wielkopolski, które to również najczęściej znajdują się w ofercie innych firm wytwarzających sery smażone. Zdarza się jednak również, że niektóre przedsiębiorstwa mleczarskie produkują sery smażone z innymi dodatkami niż kminek. W ofercie Kowalew-Dobrzyca (OSM) ser smażony z koperkiem. Warto odnotować fakt, że główne zainteresowanie konsumenta skupia się jednak wokół najbardziej tradycyjnych odsłon tego produktu.

Ciekawy produkt

Jednym z najchętniej nabywanych i najwyżej ocenianych przez handlowców serów smażonym jest ser na wagę w bloku 1,5 kg marki Frąckowiak. Produkt ten ma poważny udział w rynku sera smażonego w Polsce.

Producent: Frąckowiak (ZPSiH).

Trzeba się wyróżnić

Ser smażony jest produktem regionalnym, cieszącym się jednak pewnego rodzaju regionalną popularnością. Można śmiało założyć, że dużej części konsumentów zamieszkujących inne tereny niż Wielkopolska czy Śląsk, produkt ten jest mało znany. O licznym gronie miłośników i stałych konsumentów tego produktu świadczą jednak wpisy na stronach internetowych. Wpisując do wyszukiwarki internetowej hasło „sery smażone” otrzymujemy wiele przepisów na różne dania możliwe do sporządzenia przy wykorzystaniu tego produktu oraz zdjęcia przygotowanych potraw. Warto zauważyć, że wiele wpisów pochodzi z blogów kulinarnych – współpraca z blogerem może być godnym rozważenia sposobem na promocję tego produktu. Warto wykorzystać panującą modę na żywność regionalną i zwrócić uwagę na te produkty w ofercie firmy, które podobnie jak sery smażone, są wyjątkowe.

Strona 2 z 2