Sery twarde: Żelazny asortyment – deska serów w ladzie

Urszula Chojnacka
Forum Mleczarskie Praktyka 2/2013 (09)

Mocni gracze

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów najpopularniejszych serów żółtych jest Grupa Mlekovita. Firma oferuje m.in. Goudę w 3,5 kg bloku lub Mini Goudę w bloku 1,3 kg, a ponadto Złotą Goudę w bloku 3,5 kg oraz Złotą Goudę z dziurami w bloku 3,2 kg. Ten ostatni ser pełnotłusty typu holenderskiego zawiera 26% tłuszczu, a jego charakterystyczną cechą są regularne oczka, powstałe w wyniku zastosowania innowacyjnej technologii produkcji. Ser ten, stanowiąc źródło białka, wapnia, soli mineralnych, witamin i mikroelementów, jest polecany zarówno na kanapki lub jako przekąska, jak i jako dodatek do dań obiadowych oraz sałatek czy też jako element „deski serów”. W ofercie Grupy Mlekovita są ponadto Edamski, Podlaski, Morski i Tylżycki w blokach 3,5 kg i Mini Edam – 1,3 kg. Firma oferuje też ser Edam Grodzki w bloku 3 kg i ser Salami w batonie 1,4 kg.

Należąca do największych w Polsce producentów sera żółtego firma Spomlek (SM) z Radzynia Podlaskiego w ubiegłym roku wyprodukowała blisko 17 000 ton serów typów holenderskiego i szwajcarskiego. Regularnie też wprowadza na rynek nowe ich odmiany – jest znana m.in. jako prekursor we wprowadzeniu sera Radamer. Niedawno firma postanowiła połączyć świat łagodności ze szczyptą pikanterii oraz tradycję z egzotyką, czego efektem było rozszerzenie oferty o nową markę – Sery z Radzynia Podlaskiego. Złożyło się na nią pięć nowatorskich połączeń sera gouda z ziołami i przyprawami z Europy oraz z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Wśród nich są: Gouda z nadającym lekko palący smak imbirem; Gouda z ziołami i pomidorami – klasyczne połączenie smaków kojarzonych ze słonecznymi Włochami, Gouda z czarnuszką, która to przyprawa, o lekko goryczkowej nucie, jest od wieków stosowana przy wypiekaniu chleba; Gouda z kozieradką – ziołem popularnym w kuchniach hinduskiej, tajlandzkiej oraz w krajach Bliskiego Wschodu; Gouda z czosnkiem niedźwiedzim, który cechuje się zdecydowanym aromatem.

Wielką popularnością na rynku cieszą się inne sery firmy Spomlek (SM), oferowane pod marką Serenada. Są wśród nich Edamski, Gouda Łagodna, Gouda Wędzona oraz Gouda Light, Salami oraz Baby Salami, a także Szwajcar Królewiecki, Radamer i Radamer wędzony. W ofercie znajdziemy też Salami z dodatkiem takich przypraw jak: czosnek i zioła, pomidor z bazylią oraz chili z pieprzem. Produkty te oferowane są m.in. w blokach od 0,5 do 3 kg. Osobom dbającym o linię firma poleca inny swój produkt – ser Hollender o obniżonej, 17% zawartości tłuszczu. Ponadto w ofercie firmy jest Edam Królewiecki – wspólne dzieło serowarów z Młynar i Radzynia Podlaskiego. To ser dojrzewający o delikatnym i miękkim miąższu, przede wszystkim z przeznaczeniem na kanapki.

Bardzo bogatą ofertę dla detalistów ma firma Masmal, która w 3 kg blokach oferuje m.in. sery Gouda i Gouda Premium. Sery te mają nieliczne, owalne oczka wielkości ziarna ryżu. Miąższ ich jest miękki, elastyczny, jednolity. Są polecane do zapiekanek, tostów i wszelkiego rodzaju przekąsek. Również w dwóch opcjach – standardowej i premium – dostępne są w ofercie firmy sery Edamski i Morski. Pierwszy z nich cechuje bardzo delikatny, łagodny, lekko kwaśny smak. Edamski ma nieliczne, niewielkie, owalne oczka i miękki miąższ, jednolity w całej masie. Produkt polecany jest do bezpośredniego spożycia, kanapek, tostów itd. Morski cechuje się pikantnym smakiem i aromatem oraz dość miękkim miąższem, jednolitym w całej masie. Ma nieregularne oczka i uniwersalne zastosowanie. Firma proponuje ponadto w 3 kg blokach ser Tylżycki, który ze względu na swój wyrazisty smak jest idealny do sałatek oraz do kanapek.

Hochland Polska proponuje sery żółte w 3 kg blokach: Emmentaler Classic o łagodnie orzechowym smaku, lekko pikantny Maasdamer Caracter oraz Kaaslander Premium o posmaku wiśni. Są to tegoroczne nowości firmy. Szersza jest oferta firmy serów żółtych w plastrach – tuż obok wspomnianych, znajdziemy też ser Gouda, w tym Gouda Wędzona, Edamski, Tylżycki i Podlaski, zaś dla niezdecydowanych – Trio: Gouda, Tylżycki i Maasdamer.

Mlekpol (SM) – w ramach oferty mleczarni Mrągowo, Sejny, Rolmlecz – proponuje sery Morski, Podlaski, Zamojski, Złoty Mazur oraz Goudę w 3-3,5 kg blokach. Gouda jest też mocnym punktem oferty mleczarni Mońki (OSM) – ser dostępny jest m.in. w blokach o trzech gramaturach: 4, 7,7 oraz 15,5 kg. Ponadto w blokach – 4 i 7,7 kg oferowane są Edamski, Podlaski i Morski.

Rosnącym w siłę producentem serów podpuszczkowych jest także mleczarnia Łowicz (OSM). Producent ten zyskuje uznanie konsumentów jakością i atrakcyjnością cenową swoich wyrobów w tym: serów Gouda i Edamski (blok 3 kg), Emdamer i Księżacki (blok 3 kg) oraz Salami, Havarti. Łowicz (OSM) konfekcjonuje również sery do postaci 150 g, 250 g, 300 g oraz 1 kg w plastry oraz w kawałki 250 g i 400 g.

Absolutną nowością są produkty z mleczarni Sierpc (OSM), która wypuściła na rynek ser Królewski w plastrach 135 g, z innowacyjnym bocznym zamknięciem. Firma jest uznanym dostawcą serów Edamski, Gouda, Śmietankowy, Smakosz oraz klasycznych, z których jest najbardziej znana: Królewski, Królewski Wędzony, Magnat.

Bogatą ofertę proponuje Grupa Polmlek. Można w niej znaleźć sery Edamski Warmia, Edamski Mazur, Gouda Mazur, Gouda Warmia i Gouda mini Warmia, Podlaski Warmia i Morski Warmia oraz Podlaski Mazur i Morski Mazur w blokach 3 kg. Firma zaoferowała ser Basztowy – ser typu szwajcarskiego, charakteryzujący się oczkami o zróżnicowanej ilości i wielkości.

Dużym powodzeniem cieszy się inny produkt firmy Masmal – ser Rotmistrz o łagodnym smaku, którego produkcja oparta jest na ponadstuletnich tradycjach, uwzględniających wszystkie najwyższe walory smakowo-zapachowe, charakterystyczne dla serów najwyższej jakości. Oferowany jest w 3 kg blokach i 400 g kostce. Ręczne solenie, właściwe przy odpowiednim mikroklimacie dojrzewanie, systematyczne – raz na dobę – obracanie sera, najwyższej klasy mleko oraz otoczka z parafiny, która powoduje, że cały proces dojrzewania i przechowywania przebiega tak jak przy produkcji sera w XIX w., składają się na powodzenie produktu.

Strona 2 z 3