Incydenty: Zanieczyszczenia mleka i produktów mlecznych, w świetle sprawozdawczości systemu RASFF

dr inż. Katarzyna Godlewska
Forum Mleczarskie Biznes 3/2013 (16)

W sumie Polska dokonała 313 zgłoszeń i te szczegółowo, co do przyczyn pokazano w tabeli 3.

W tabeli 4a pokazano udział powiadomień z Polski w ogólnej europejskiej liczbie powiadomień w 2012 r. w UE.


Powiadomienia wchodzące do systemu RASFF są zazwyczaj sprawozdaniem ze zidentyfikowanych ryzyk w żywności, paszach lub materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, które już znajdują się w obrocie w kraju zgłaszającym lub zostały zatrzymane w EU, w punkcie wejścia na granicy z sąsiadującym krajem nienależącym do UE. Zgłoszenie zawiera sprawozdanie krajowe dotyczące zagrożeń, określenia produktu i jego identyfikowalności np. numeru partii oraz wskazanie działań, jakie zostały podjęte, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się zagrożenia. Według powagi zidentyfikowanych zagrożeń oraz rozproszenia/dystrybucji produktu na rynku, powiadomienia RASFF są sklasyfikowane po weryfikacji przez punkt kontaktowy RASFF, jako: ostrzeżenie, informacja lub zgłoszenie odrzucenia na granicy z UE. Punkt kontaktowy takie zgłoszenie umieszcza w systemie i przekazuje go do wszystkich sieci krajów członkowskich.

Powiadomienie alarmowe to „Powiadomienie o zagrożeniu” lub „Alarm”; jest wysyłane, gdy materiały do kontaktu z żywnością, pasze lub żywność niosą z sobą poważne ryzyko, są już na rynku i gdy szybkie działanie jest lub może być wymagane w innym kraju niż kraj zgłaszający. Alerty są wywoływane przez członka sieci, który wykrywa zagrożenie i wszczyna postępowanie wdrażając odpowiednie środki, takie jak np. wycofanie. Powiadomienie ma dać wszystkim członkom sieci informacje w celu sprawdzenia, czy określony produkt jest na ich rynku, tak aby mogli oni podjąć niezbędne środki. Produkty podlegające zgłoszeniu alarmowemu muszą zostać wycofane z rynku. Każdy z krajów członkowskich ma własne mechanizmy do przeprowadzania takich działań, w tym zapewnienie szczegółowych informacji za pośrednictwem mediów – jeśli jest to konieczne.

Powiadomienie informacyjne dotyczy żywności, pasz lub materiałów do kontaktu z żywnością, dla których zidentyfikowane ryzyko nie wymaga szybkiego działania, albo dlatego że ryzyko nie jest uważane za poważne, lub produkt nie jest na rynku w czasie zgłoszenia. W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 16/2011 dodano dwa nowe podtypy zgłoszenia informacji do rodziny zgłoszeń: „Powiadomienia informacyjne do obserwacji” dotyczą one produktu, który jest lub może zostać umieszczony na rynku w innym państwie członkowskim; „Powiadomienia informacyjne dla zwrócenia uwagi” są związane z produktem, który: (I) jest obecny tylko w kraju członkowskim zgłaszającym problem, lub (II) nie został wprowadzony do obrotu, lub (III) nie jest już na rynku.

Powiadomienia o odrzuceniu na granicy jest to zgłoszenie odrzucenia w trakcie kontroli granicznej. Dotyczyć może przesyłki materiałów do kontaktu z żywnością, pasz i żywności, której odmówiono prawa wjazdu na teren Wspólnoty z powodu ryzyka dla zdrowia ludzkiego, a także dla zdrowia zwierząt lub negatywnego wpływu na środowisko, jeżeli dotyczy paszy.


Oryginalne powiadomienia i kontynuacja powiadomienia RASFF odnoszą się do jednego lub więcej przesyłek materiałów do kontaktu z żywnością, pasz i żywności, które nie były wcześniej zgłoszone do systemu RASFF jeśli oryginalne zgłoszenie klasyfikuje się jako alert, powiadomienie informacyjne lub zgłoszenie odrzucenia na granicy. W odpowiedzi na powyższe zawiadomienie, członkowie RASFF mogą przekazać dodatkowe informacje, które odnoszą się do tych samych przesyłek, a także dodać informacje do pierwotnego zgłoszenia np. informacje szczegółowe na temat zagrożeń, identyfikowalności produktu lub podjętych środkach i działaniach.

Ostatnią kategorią są odrzucone i wycofane notyfikacje, występujące wtedy gdy pierwotne zgłoszenie wysłane przez członka RASFF może zostać odrzucone po weryfikacji i w porozumieniu z krajem zgłaszającym, czy kryteria notyfikacji nie są spełnione lub jeżeli przekazane informacje są niewystarczające i niepełne. Pierwotne zgłoszenie, które zostało przekazane poprzez RASFF może być też wycofane przez Komisję WE w porozumieniu z powiadamiającym krajem, jeśli informacje, na których się opierano przy podejmowaniu decyzji, okazują się nieuzasadnione lub przekazanie zgłoszenia było wykonane błędnie.



W raporcie rocznym RASFF publikowane są dane dotyczące najczęściej występujących zgłoszeń uwzględniające grupę artykułów i zagrożenie.

Strona 2 z 3