Desery mleczne: Słodka przyjemność, czy zdrowa przekąska?

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2013 (59)

Właściwości odżywcze deserów

Desery mają dużą wartość odżywczą, w zależności od surowca z którego zostały wyprodukowane. Niektóre mogą odznaczać się także właściwościami dietetycznymi. Na ogół są lekkostrawne, pulchne, nie drażnią ścian przewodu pokarmowego i dlatego spełniają dużą rolę w żywieniu ludzi chorych. Szczególnie istotne w żywieniu mogą być desery mleczne, bowiem dostarczają istotnych dla naszego organizmy składników odżywczych. Są one także atrakcyjne pod kątem struktury wizualnej (warstwy, plamy, spirale) oraz organoleptycznej (gładkie, delikatne, o zmieniającej się strukturze).

W przypadku deserów należy pamiętać, iż mogą one być kaloryczne, bowiem do ich produkcji używa się sporych ilości cukru oraz /lub syropu glukozowo-fruktozowego, który o czym coraz szerzej się mówi – niestety sprzyja otyłości.

Możesz zamawiać

Grupa Mlekovita wprowadza do swojej oferty nową linię produktową: owsianki (jogurt owocowy z płatkami owsianymi i ziarnami owsa) w trzech smakach: truskawkowym, jabłkowym i bananowym 180 g. Więcej na temat tego wchodzącego już niebawem na rynek produktu przeczytają Państwo w wydaniu październikowym.


Nowe kierunki działania, czyli desery funkcjonalne

Od wielu lat prowadzone są działania merytoryczne sprzyjające powstawaniu tzw. żywności projektowanej (ang. designed foods). Również desery wpisały się w potencjalnie możliwy segment do przygotowania produktów pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Prozdrowotna funkcjonalność dotyczy m.in. takich obszarów jak wykorzystanie potencjału środków żelujących (różnego typu hydrokoloidy), preparatów teksturo-twórczych uzyskanych z miąższu aloesu, inuliny oraz białek serwatkowych [*na podstawie pracy: Podstawy produkcji deserów mlecznych o właściwościach funkcjonalnych – Jarosław Kowalik i Wsp. UWM w Olsztynie].

Przykładowo skrobie modyfikowane dodawane do deserów mlecznych mogą być stosowane w deserach w postaci rozpuszczalnej formy błonnika, który daje uczucie sytości, zmniejsza kaloryczność produktu oraz stabilizuje poziom glukozy.

Dodatek miąższu aloesu sprawia, iż oprócz wykorzystania właściwości budowania żelu dostarczamy również produktom wiele biologicznie czynnych substancji wpływających m.in. na ból głowy, artretyzm oraz zwiększymy odporność organizmu.

Kolejnym elementem tworzącym desery i jednocześnie składnikiem funkcjonalnym jest dodatek prebiotyku – inuliny, który m.in. stymuluje rozwój szczepów Bifidobacterium i Lactobacillus sp., ma właściwości antynowotworowe, reguluje poziom glukozy czy zmniejsza poziom cholesterolu.

Z kolei białka serwatkowe oprócz roli teksturotwórczej mają korzystne dla naszego organizmu właściwości odżywcze „zawierają aminokwasy siarkowe, tryptofan i lizynę, aminokwasy egzogenne. Uważa się, że białka peptydowe mają zdolność obniżania ciśnienia krwi, oraz czynności błony śluzowej żołądka. [*źródło j. w.]

Jak wynika z powyższego, w zakresie deserów istnieje wiele ścieżek umożliwiających rozwój tej kategorii nie tylko w kierunku tworzenia nowych innowacyjnych smaków, ale także zaoferowania konsumentom produktów z tzw. funkcjonalną wartością dodaną. Zatem czekamy na deser, który nie tylko dostarczy nam ciekawych wrażeń smakowych, ale także rozgrzeszy nas z małego łakomstwa, bowiem będziemy mieli pewność, że spożywam­y też coś zdrowego.

Strona 3 z 3