Desery mleczne: Słodka przyjemność, czy zdrowa przekąska?

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2013 (59)

Buszując na deserowej półce

Półka z deserami to raj dla łasuchów. Miłośnicy słodkich specjałów mogą wybierać w pokaźnej ofercie. Najbardziej rozbudowaną sekcją jest grupa deserów mlecznych nieubijanych, które reprezentowane są poprzez produkty typu pudding, różnego typu desery jogurtowe oraz wszelkiego rodzaju galaretki mleczne. Desery tego typu są wytwarzane z mleka, śmietanki, cukru z dodatkiem żelatyny i substancji emulgujących. Dodawane do deserów różne dodatki smakowe (tj. kakao, wanilia, proszek owocowy) są elementami decydującymi o końcowym charakterze wyrobu gotowego (Smakija). Desery te charakteryzują się bogactwem form wizualnych. Mogą być trójwarstwowe (Smakija), skręcone w warstwach, w postaci palm (Paula). Do deserów tych dodaje się sosy na górnej lub dolnej powierzchni (Bakoma Satino Gold, Zott Pudding z sosami). Mogą być ozdabiane piankami z bitej śmietany (Bakoma Satino, Dr. Oetker Paradis i Deli, Zott Deser z koroną lub Olma Dezert z bitą śmietaną).


Kolejną kategorię stanowią lekkie półpłynne desery o konsystencji kremowej. Takie desery w swojej ofercie mają m.in. Bakoma (Satino Gold oraz Satino Jogurt z pieczonym jabłkiem i bakaliami), Zott Polska (deser czekoladowy), Czarnków (OSM) (Deser śmietankowo-czekoladowy Zuzia).

Desery jogurtowe wytwarza się podobnie jak jogurty, z tym że w celu nadania im gęstszej konsystencji stosuje się substancje zagęszczające, np. skrobię modyfikowaną. Desery jogurtowe mogą występować w wersji z dodatkami (chrupki, cukierki) oraz z sosami i wsadami owocowymi (Danone Fantasia, Zott Owocowa Wyspa) umieszczanymi w oddzielnym pojemniczku, na dole kubeczka lub na górze (Bakoma Satino duo).

Koktajle mleczne to kategoria deserów, które wytwarza się z mleka UHT, nie są konserwowane chemicznie, smak ich wzbogacany jest poprzez dodatek owoców lub kakao i kawy. Mogą występować, jako koktajle mleczno-owocowe z mleka ukwaszonego z zakwasem jogurtowym z dodatkiem stabilizatora oraz soków owocowych wysokosłodzonych.

Kolejną kategorię tworzą desery o konotacji śniadaniowej. Do nich zaliczamy m.in. kaszki z kaszy manny, desery na bazie białego ryżu i nową kategorię: desery typu owsianka. Przykłady kaszki manny znajdziemy w ofercie takich firm jak Zott Polska (Smakija, Serduszko), Dr. Oetker (Deli), Łowicz (OSM) oraz Czarnków (OSM). W ramach marki Smakija oprócz kaszek klasycznych znajdziemy także wersje z sosami owocowymi oraz w wersji light. Pewną wariacją na temat deserów śniadaniowych są produkty na bazie ryżu. Do tych posiadających najlepszą dystrybucję należą produkty firm: Zott Polska: Belriso; Łowicz (OSM): Ryzio; Czarnków (OSM): deser ryżowy Czaruś oraz Müller: deser Riso. Desery te występują z różnymi dodatkami: sosem cynamonowym, pieczonym jabłkiem, truskawkami i wiśniami. Do asortymentu ostatnio dołączyła też owsianka. Obecnie produkują je: Danone (Activia) oraz Łowicz (OSM).


Desery twarogowe produkowane są z serków twarogowych termizowanych z różnymi dodatkami (cukier, żelatyna spożywcza, dodatki smakowe, owoce, lub kaw i kakao). Proces technologiczny polega na wymieszaniu twarogu z dodatkami, rozlaniu do opakowań i pozostawieniu do stężenia. Do ciekawych produktów tego typu należą m.in. desery Toruńskie z linii mleczarni Łowicz (OSM) (Pierniczek i Serniczek) oraz Czarnków (OSM) (Serniczek).

W kategorii producentów deserów dla dzieci liderem jest Danone z linią serków homogenizowanych Danonki. Wśród innych producentów na czoła wysuwa się Bakoma z linią Bakuś, która obejmuje m.in. serki homogenizowane z formułą zdrowego rozwoju, Bakuś do kieszonki i z żelkami, Bakuś aksamitny, deser Mikuś. Wśród deserów dla dzieci warto wskazać także serię musów owocowych: mus owocowy Bakuś oraz Fruciaki oraz Chocapic, marka Nestlé.

Na rynku coraz częściej pojawiają się znane zagraniczne włoskie desery takie jak tiramisu (oferowane przez Zott Polska, Euroser), panna cotta (Zott Polska), Profiteroles (Euroser/Gildo & Maria) czy Crottina Czarnków (OSM), francuski specjał créme brûlée (Candia marka Rians). Wydaje się, że produkty te na stałe wpisały się w polski krajobraz krainy deserów. Niezbyt rozwiniętą kategorię stanowią zaś desery typu pianka, którą reprezentuje m.in. Bakoma deser Satino Choco oraz Sonata z bitą śmietaną.

Kwintesencja smaków

Desery to niewątpliwie najbardziej rozwinięta kategoria pod kątem wrażeń smakowych. To wyjątkowa kwintesencja sztuki mleczarskiej skompilowana ze sztuką cukierniczą uwodzącą nas artyzmem smakowym i wizualnym. W ofercie rynkowej oprócz klasycznych smaków waniliowo-śmietankowego lub czekoladowego, królują smaki kawowe, toffi, orzechowe oraz wszelkiego rodzaju owocowe, pochodzące z soków, syropów lub wsadów owocowych. Wśród smaków owocowych powtarzają się najczęściej rodzime smaki tj.: truskawkowy, malinowy, wiśniowy, brzoskwiniowy. Ulubionymi dodatkami są cynamon i wanilia.

Opakowania deserów

Najczęściej są to różnego rodzaju indywidualne kubeczki z platynkami o przezroczystych ściankach, aby kwintesencja deseru była widoczna (Zott Korona, Smakija d’amour). Niektóre desery sprzedawane są w 4- lub 2-pakach (Zott Serduszko, Panna cotta z owocami, Dr. Oetker Paula) lub w opakowaniach 2-komorowych na deser właściwy i sos lub wsad owocowy (Danone Fantasia oraz Bakoma Satino Duo).

Aby zwiększyć atrakcyjność wizualną deserów producenci obwijają opakowanie specjalną kartonową owijką tj. Smakija Panna Cotta, Rians (Candia). Pewną odmianę stanowią też koktajle, które pakowane są w parafinowane kubki z nakrywką. Najbardziej popularne są małe objętości i kubki z polichlorki winylu, polistyrenu, o gramaturze 125-250 g, a kubki parafinowane od 125 g do 250 g.

Strona 2 z 3