Sytuacja na rynku mleka w Unii Europejskiej

mgr inż. Krzysztof Sałacki
Przegląd Mleczarski 7/2013

Cena PMP (wykres nr 3) w maju br. wyniosła 5.206 USD/tone (baza FOB Europa zachodnia) i była wyższa w porównaniu rocznym o ok. 74%. W tym samym czasie cena PMP w Oceanii wyniosła 4.700 USD/tone.

Wykres 3. Cena PMP w USD/tone w portach europy zachodniej na bazie FOB w USD za tonę. (O – Oceania, E – baza FOB)



W kolejnych miesiącach ceny przetworów mleczarskich na rynkach światowych powinny utrzymać się na wysokim poziomie. Wynikać to będzie z rosnącego popytu na produkty mleczarskie i mniejszej ich podaży na rynku.

Eksport przetworów mleczarskich z UE

W 2012 r. wzrósł eksport OMP, serwatki, sera, masła i mleka skondensowanego. Zmalał tylko eksport PMP.

Tabela 5. Eksport produktów mleczarskich z UE w tys. ton



W I kwartale br. w wyniku znacznego spodku produkcji spadł eksport OMP o 35% i PMP o 16% w porównaniu do I kw. ubiegłego roku. Spadek wywozu odnotowano także w przypadku serwatki o ok. 8%. Mimo spadku produkcji wzrost eksportu odnotowano w przypadku masła o 14%; sera o 11% i mleka skondensowanego o 9%. W kolejnych kwartałach w wyniku dużego popytu na przetwory mleczarskie na rynkach światowych eksport ich powinien wzrosnąć. W dużej mierze będzie to uzależnione od wzrostu produkcji przetworów mleczarskich.

Kolejne kwartały 2013 r. na rynku mleka powinny być dobre. Prognozowany jest duży popyt na produkty mleczarskie i utrzymanie wysokiego poziomu ich ceny na rynku światowym. Rozwój sytuacji uzależniony jest od warunków klimatycznych, ceny pasz i ceny kosztów produkcji.

Źródła: GUS, MDC Datum; Infodome

mgr inż. Krzysztof Sałacki
Infodome sp. z o.o.

Strona 3 z 3