Dodatki: Dodatki modyfikujące smak i zapach

mgr inż. Dorota Zaręba, dr hab. Małgorzata Ziarno
Forum Mleczarskie Biznes 2/2012 (14)

Premiksy

Trzeba jeszcze wspomnieć o premiksach smakowych do mleka, pasteryzowanego lub sterylizowanego, produkowanego z dodatkami smakowymi i środkami aromatyzującymi. Premiks jest to nazwa handlowa półproduktu smakowego oferowanego najczęściej w postaci proszku i mającego na celu zmodyfikowanie smaku i zapachu płynnych produktów (znane są również premiksy witaminowe lub mineralno-witaminowe). Przykładowo, premiks do mleka kakaowego może zawierać: proszek kakaowy, cukier, aromat i stabilizator (który zapobiega rozwarstwianiu produktu).

Interesującą alternatywą dla zastosowania słodzików jest stewia (Stevia rebaudiana), która ma wyjątkowe właściwości słodzące. Wynikają one z obecności stewiozydów i rebaudiozydów słodszych od sacharozy (stężenie 0,4%) o 200-300 razy i dulcozydów, które w porównaniu do sacharozy są słodsze 50-krotnie. Co ciekawe liście stewii nadają bardziej intensywny smak dłużej utrzymujący się w ustach. Więcej szczegółów o stewii można przeczytać w Forum Mleczarskim Biznes 03/2011.

Hyfroliza laktozy

Kolejną alternatywną formą modyfikacji słodkiego smaku produktów mlecznych jest hydroliza laktozy. Dwucukier laktoza, obecny w świeżym mleku, ulega enzymatycznej hydrolizie do glukozy i galaktozy, a więc z jednej słodkiej cząsteczki powstają dwie. Warto podkreślić, że laktoza wykazuje 20% słodyczy sacharozy, zaś glukoza 50%. Z tego wynika, że rozkład laktozy do glukozy zwiększa końcową słodycz produktu bez konieczności dodatku innych cukrów lub słodzików. Tego typu rozwiązanie technologiczne stosowane jest już w branży mleczarskiej w produkcji jogurtów i innych mlecznych napojów fermentowanych bez dodatku cukrów, do których otrzymywania wykorzystywane są gotowe mieszanki kultur starterowych z preparatem enzymatycznym laktazy. Mieszanki te zawierają różne kombinacje enzymu i kultur bakteryjnych, które wpływają na odpowiednią słodycz, kremistość i lepkość produktu finalnego. Ciekawostką jest, że mleko pasteryzowane lub sterylizowane bez dodatków smakowych i aromatyzujących może mieć podwyższoną słodycz, bez żadnych dodatków słodzących, w efekcie enzymatycznego rozkładu laktozy. Mleko bezlaktozowe jest produkowane z myślą o konsumentach cierpiących na nietolerancję laktozy.

Szczególną grupą deserowych dodatków smakowych są toppingi, żele i owoce kandyzowane stosowane do lodów i tortów lodowych. Toppingi są to zagęszczone zmiksowane wsady owocowe, które w efekcie zagęszczenia są bardzo plastyczne, co umożliwia ich swobodne formowanie jako nadzienie do lodów lub polewę.


Wytrawne dodatki smakowe

Mają znaczący wpływ na urozmaicenie i uatrakcyjnienie oferty serków smarownych i ziarnistych. Są to przede wszystkim wsady warzywne lub ziołowo-przyprawowe takie jak: ogórek z koperkiem, paprykowy, pomidorowy, szczypiorkowy, chrzanowy lub o smaku przypraw, na przykład pieprzu.

W produkcji żywności znane są dodatki wzmacniające wrażenia smakowo-zapachowe. Takim dodatkiem jest na przykład glutaminian sodu, inozyniany, sole 5”-rybonukleotydów oraz guanylany. W branży mleczarskiej nie jest dopuszczone ich stosowanie, jednak można się z nimi spotkać w innych produktach żywnościowych przede wszystkim w takich, którym nadano na przykład smak sera (krakersy, chipsy serowe). Naturalnym źródłem kwasu glutaminowego jest między innymi ekstrakt drożdżowy (zawierający do 5% tego kwasu).

Dostawcy innych dodatków

ADI TECH
Agnex (PHU)
Agrotrade
Arnaud Polska
Aroma-Pol (PPH)
Biocorp Polska
Brenntag
Carotex
Chr. Hansen
Culinar Polska
Deliko
Dobopack Trading
Döhler Polska
DSM
European Flavours and Fragrances Polska
GBD Jan Andrzej Stępień
Hoffmann Wytwórnia Aromatów Spożywczych
Hortimex
IPRA Polska
JAR Jaskulski Aromaty
Logo (FH) Janina Furtak
Master Martini Polska
Novichem
Osiak Witold. Wytwórnia Esencji Spożywczych
Pasal
Piomar Serwis Przyprawowy
Pollena Aroma
Ryszard Kaczmarek i Synowie (PPH)
S. Greenleaf
Sensient Food Colors Poland
SIC (PHU)
Stern Ingredients Poland
Vimax (PPHU)

Strona 5 z 5