Dodatki: Dodatki modyfikujące konsystencję

dr hab. inż. Małgorzata Ziarno
Forum Mleczarskie Biznes 1/2012 (12)

Nazwy niektórych dodatków do żywności brzmią czasami złowieszczo, co najmniej jak nazwa niesmacznego lekarstwa albo trucizny, ale nie należy się ich obawiać. Są to nazwy chemiczne, które dla chemików brzmią na tyle jednoznacznie, że nie w sposób pomylić tych substancji z innymi.

Jak wynika z powyższego wyliczenia, sporo z dodatków modyfikujących konsystencję produktów mlecznych spełnia wiele funkcji technologicznych, dlatego zostały wymienione w co najmniej kilku grupach tych dodatków.

Do zagęszczania niektórych produktów mlecznych, np. deserów lub mlecznych napojów fermentowanych stosuje się składniki mleka (np. kazeinę, kazeiniany, białczany, albo po prostu mleko w proszku lub serwatkę w proszku) lub żelatynę. Takie substancje nie są według prawodawstwa żywnościowego uznawane za dodatki do żywności i nie będą tu omawiane.

Skrobia

Ciekawymi przykładami zagęstników są skrobia i jej pochodne – skrobie modyfikowane. Można je znaleźć w deserach i puddingach, a także mlecznych napojach fermentowanych (np. jogurtach), w których pełnią funkcję zagęszczającą. W społeczeństwie pokutuje mit, że skrobia modyfikowana powstaje na drodze modyfikacji genetycznych. Jest to nieprawda. Skrobia modyfikowana jest produktem powstałym z przetworzenia zwykłej skrobi (pozyskanej najczęściej z kukurydzy, ziemniaków, tapioki lub pszenicy), a modyfikacja zachodzi w sposób, który nie jest szkodliwy dla ludzi. Skrobię niezmodyfikowaną nazywa się natywną, jest ona zbudowana z dwóch polisacharydów: amylozy (rozpuszczalnej w wodzie) i amylopektyny (nierozpuszczalnej w wodzie).


Rys. Wzory strukturalne amylozy (a) i amylopektyny (b) [źródło rysunków: wikipedia]

Modyfikacja cząsteczek skrobi przebiega nie na drodze genetycznej, ale fizykochemicznej, termicznej lub enzymatycznej. Oznacza to, że skrobia jest poddawana działaniu określonego czynnika (fizycznego, chemicznego, termicznego lub enzymu), który powoduje zmianę struktury cząsteczek skrobi i tym samym jej właściwości technologicznych (w tym żelujących i zagęszczających, np. zwiększenie ilości wiązanej wody, szybsze i łatwiejsze kleikowanie). Takie modyfikacje są proste, wystarczy spojrzeć na budowę cząsteczek amylozy i amylopektyny i wyobrazić sobie na jak wiele sposobów można zmienić ich strukturę przestrzenną, przyłączyć jakieś grupy funkcyjne lub związki do tych cząsteczek, albo odciąć kawałek cząsteczki. Przykładowym sposobem modyfikacji skrobi jest hydroliza enzymatyczna, w wyniku której następuje depolimeryzacja (rozkład łańcucha – polimeru na mniejsze fragmenty – mery) w efekcie powstają maltodekstryny, które wykazują zdolność absorpcji wody tworząc żel o dużej lepkości. Skrobie modyfikowane często wykorzystuje się do zagęszczenia produktów niskotłuszczowych, bowiem dają złudzenie, że produkt jest bardziej tłusty niż w rzeczywistości. Doskonałym przykładem zastosowania skrobi modyfikowanej jest budyń błyskawiczny, który wystarczy zalać wrzątkiem lub gorącym mlekiem i nie ma potrzeby gotowania go, w przeciwieństwie do zwykłego budyniu, który trzeba gotować, aby skrobia skleikowała i wchłonęła wodę z mleka.

Do jakich produktów mlecznych można stosować substancje modyfikujące konsystencję?

Podstawową zasadą stosowania jakichkolwiek dodatków do żywności jest to, aby ich użycie nie wprowadzało konsumentów w błąd, co do jakości, świeżości i autentyczności produktów. Dopuszczone dodatki do żywności same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia konsumenta w stosowanych dawkach, ale do niektórych produktów nie wolno stosować żadnych dodatków do żywności. Spośród produktów mlecznych są to:

  1. masło i inne niezemulgowane tłuszcze pochodzenia zwierzęcego,
  2. mleko pasteryzowane i sterylizowane (włączając sterylizację UHT), niezależnie od zawartości tłuszczu, bez dodatków smakowych i środków aromatyzujących, a także śmietanka pasteryzowana bez dodatków smakowych i środków aromatyzujących (z wyłączeniem śmietanki o obniżonej zawartości tłuszczu),
  3. fermentowane przetwory mleczne bez dodatków smakowych i środków aromatyzujących, niepoddane obróbce cieplnej po fermentacji,
  4. maślanka bez dodatków smakowych i środków aromatyzujących (z wyłączeniem maślanki sterylizowanej).

Strona 2 z 6