Sery plasterkowane: Wygoda (prawie) nie ma ceny

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 1/2012 (50)
Pęd do wygody w postaci poszukiwania serów plasterkowanych charakterystyczny jest dla rynków europejskich, gdzie czas jest coraz bardziej deficytowym towarem, a potrzeba ułatwiania życia jest czymś oczywistym. Dostawcy prześcigają się w pomysłach, dlatego plasterki pojawiają się w kolejnych grupach serów.

Andrzej Soroka

Prezes Zarządu w Polmlek Olsztyn

Opakowania typu „otwórz-zamknij” to następcy opakowań typu „flow-pack” i naturalnym stanem jest ich zastępowanie. Opakowania „flow-pack” są wprawdzie optymalne kosztowo, ale ich wadą jest ograniczona dbałość o najwyższe walory jakościowe produktu. Miękka folia nie chroni odpowiednio kształtu sera w plastrach i naraża go na deformację. Opakowania typu „otwórz-zamknij” to optymalne rozwiązanie dla plastrów; ze względu na twardą folię dolną, która zabezpiecza produkt przed uszkodzeniami. Dodatkowo, górną folię można wielokrotnie otwierać i zamykać co powoduje, że ser nie podlega wysychaniu, zachowuje walory sera świeżego przez dłuższy czas od pierwotnego otwarcia opakowania.

Grupa Polmlek posiada w swojej ofercie asortyment serów w opakowaniach „flow-pack”, lecz ta forma pakowania sukcesywnie zostaje wypierana opakowaniami z systemem wielokrotnego otwierania.

Dotyczy to zwłaszcza serów krojonych w plastry, w mniejszym stopniu dotyczy sera krojonego w kostkę czy też sera wiórkowanego. Dodam, że z naszych obserwacji wynika, iż nabywcy w coraz większym stopniu wybierają sery plastrowane, kosztem serów kostkowanych, w tym coraz częściej w opakowaniach o większych gramaturach, oczywiście z systemem wielokrotnego otwierania. Trend ten ma związek z dążeniem do wygody oraz ekonomią zakupu.

Na krajowym rynku funkcjonują oferty równoległe „flow-pack” i „otwórz-zamknij”, różnica cenowa zwłaszcza w odniesieniu do opakowania jednostkowego jest na tyle niewielka, że opakowania typu „flow-pack” niebawem znikną z rynku. Występowanie dwóch form opakowań wynika z faktu posiadania przez zakłady mleczarskie urządzeń (lini produkcyjnych) pakujących w obu systemach. Trzeba wiedzieć, że krojenie sera w systemie zautomatyzowanym wymaga użycia szeregu specjalistycznych maszyn i urządzeń, które są w stanie pakować sery w formacie „flow-pak” lub wielokrotnego otwarcia.

Dublowanie oferty wynika zatem z faktu posiadania tych systemów, potrzeby wykorzystania zakupionych maszyn i urządzeń, poszukiwania dostępnych nisz produktowych, zwiększania ogólnego poziomu sprzedaży.

Grupa Polmlek posiada w swojej ofercie plastry typu „otwórz-zamknij” w asortymencie serów żółtych typu holenderskiego Gouda, Edamski, Natan, Podlaski lub Zamojski, w asortymencie serów typu szwajcarskiego Mlekdamer oraz wyrób seropodobny Perła Warmii. Dodatkowo w opakowaniach typu „otwórz-zamknij” w srebrnej metalizie mamy całą ofertę plastrów Capresi śmietankowych oraz topionych.



Strona 3 z 5