Zagrożenia mikrobiologiczne w przemyśle mleczarskim

Jarosław Kowalik
Forum Mleczarskie Biznes 2/2011

Nowelizacja tego rozporządzenia to Rozporządzenie (WE) 1441/2007, które ukazało się 5 grudnia 2007 roku. W nowelizacji dokonano zmiany, m.in.

  • w produktach dla niemowląt i małych dzieci (badania pod względem Enterobacteriaceae, Enterobacter sakazakii, Salmonella)
  • w niektórych produktach odwodnionych (suchych) wymagających uwodnienia w procesie przyrządzania do spożycia (Bacillus spp.)
  • w referencyjnej metodzie analitycznej wykrywania enterotoksyny Staphylococcus w serach, mleku w proszku i serwatce w proszku.

Polskie ustawodawstwo dotyczące żywności zajmuje się harmonizacją z ustawodawstwem Unii Europejskiej (UE) uwzględniając zalecenia kodeksu żywnościowego (Codex Alimentarius), wydawanego przez Komisję FAO/WHO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowa Organizacja Zdrowia) a także dotyczy dyrektyw UE, publikowanych w Dzienniku Urzędowym.

Podstawowym dokumentem prawnym dotyczącym ustawodawstwa żywnościowego w Polsce jest wspomniana już ustawa o bezpieczeństwie żywności. Ustawa w maksymalnym zakresie została zharmonizowana z wymaganiami UE. Określa wymagania i upoważnia określone resorty do wydawania szczegółowych rozporządzeń wykonawczych. Ustawa wskazuje również, które resorty oraz jednostki organizacyjne (i na podstawie jakich ustaw i rozporządzeń) są odpowiedzialne za egzekwowanie wymagań dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego żywności.

Dostawcy rozwiązań:
Argenta
Biomerieux
BTL
Merck
Dostawcy sprzętu diagnostycznego:
Biomerieux
Merck
SyLab

Podsumowanie

Konsumenci wymagają, aby produkty sprawiały wrażenie jak najmniej przetworzonych i jak najbardziej świeżych. Taka żywność jest świetnym środowiskiem dla rozwoju różnych grup drobnoustrojów i powinna podlegać częstym kontrolom.

Oprócz metod konwencjonalnych (płytkowych) do określania obecności lub liczby komórek bakterii stosuje się coraz częściej (również w przyzakładowych laboratoriach mikrobiologicznych) alternatywne urządzenia i testy, które skracają czas analiz i pozwalają na szybsze podejmowanie decyzji w aspekcie bezpieczeństwa mikrobiologicznego produktów.

Należą do nich metody impedymetryczne, cytometry przepływowe lub wykorzystujące zjawisko bioluminescencji oraz testy immunoenzymatyczne. Rozwój nowoczesnych i szybkich technik analiz mikrobiologicznych stosowanych w przemyśle mleczarskim pozwala na stały monitoring (połączony z wizualizacją) procesów mycia, dezynfekcji linii technologicznych co połączeniu z oceną higieny personelu przyczynia się do powstawania produktów mleczarskich bez zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Ważnym pozytywnym zjawiskiem zachodzącym w dziedzinie zapewniania bezpieczeństwa produkowanej żywności jest również wzrost świadomości ze strony producentów o możliwości zagrożeń zdrowia konsumentów.

Gospodarka rynkowa wymusza na zakładach przestrzeganie wymagań bezpieczeństwa produkcji, gdyż w wyniku jej braku, tracą one zaufanie klientów, a więc i związane z tym zyski.

Strona 4 z 4