Miksy tłuszczowe: Miksy wciąż mało innowacyjne

Marlena Piekut
Forum Mleczarskie Handel 4/2014 (65)

Tłuszcze do smarowania pieczywa to istotny element diety. Stanowią one składnik pokarmowy będący jednym z głównych budulców komórek. Decydują o przepuszczalności, właściwościach receptorowych oraz aktywności enzymatycznej błon komórkowych. Chronią kluczowe narządy wewnętrzne, są dobrym izolatorem ciepła i ważnym źródłem energii. Są też nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oczywiście nadmiar tłuszczów w diecie nie jest korzystny ze względów zdrowotnych.


Z badań naukowych Żbikowskiej, Marciniak-Łukasiak oraz Onacik-Gür wynika, że najczęściej wybieranym tłuszczem do smarowania pieczywa jest masło (33% respondentów), a następnie margaryna (18%). Na używanie miksów wskazuje zaś ponad 7% respondentów.

Miksy tłuszczowe to produkty, które mogą zadowolić zarówno zwolenników masła, jak i margaryny. Prawdziwe masło nie może zawierać dodatku tłuszczów roślinnych, podczas gdy miksy tłuszczowe są z definicji mieszanką tłuszczu mlecznego z tłuszczami roślinnymi. Mogą zawierać od 10% do 80% tłuszczu mlecznego w składzie tłuszczowym, zatem producenci mają tu szerokie pole działania. Mleczarnie, których celem jest reklamowanie naturalności masła proponują miksy zawierające dużo masła, podczas gdy koncerny tłuszczowe nastawione na tłuszcze roślinne proponują produkty z przewagą margaryny. Na półce sklepowej z miksami łatwo też o produkty, które imitują miksy, ale zawierają tłuszcz mleczny na poziomie 1%, więc nimi nie są. W nazwie rodzajowej tych produktów nie występuje wtedy określenie „miks tłuszczowy”, ale najczęściej „tłuszcz do smarowania”. Ilość zastosowanych dodatków technologicznych do poszczególnych produktów bardzo się różni.

Miksy to kategoria produktów, które mogą zadowolić i zwolenników masła i margaryn. Warto wykorzystać tę funkcję z myślą o możliwości aplikacji różnych dodatków funkcjonalnych. Producenci margaryn dostrzegają potrzebę inwestowania w produkty funkcjonalne, wydaje się, że wśród miksów ciągle brakuje tych z wartością dodaną.

Szymon Rybczyński

Prezes Zarządu w Masmal Dairy

Rozwój kategorii miksów tłuszczowych spowodowany jest coraz większą świadomością konsumentów. Przestały być kojarzone z produktem gorszym, niskowartościowym. Są one często wzbogacane w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega, które są prozdrowotne i obniżają cholesterol. Miksy tłuszczowe dostępne są w szerokiej gamie opakowań, od tradycyjnej kostki po produkty dostępne w kubkach. Wszystko to ma wpływ na rosnące zainteresowanie tym segmentem tłuszczowym.

Patrząc na kategorie maseł i margaryn można powiedzieć, że na ich tle miksy tłuszczowe ugruntowały swoją pozycję. Produkty te mają swoich stałych odbiorców i zwolenników. Pewne tendencje rynkowe (jak wysokie ceny masła) powodują jeszcze większe przyrosty w segmencie miksów i przysparzają im nowych, kolejnych odbiorców.

Zakup produktów z segmentu miksów jest coraz bardziej świadomy i przemyślany. Wpływ na to ma ciągłe edukowanie klienta o walorach tego produktu. Dodatkowym czynnikiem jest właściwe oznakowanie produktu, co sprawia że konsument ma pełną wiedzę o nabywanym produkcie.

Miksy tłuszczowe występują w dwóch rodzajach; z mniejszą zawartością tłuszczu mlecznego oraz z większą zawartością tłuszczu mlecznego. Ma to oczywiście przełożenie na cenę finalną produktu. Te o mniejszej zawartości charakteryzują się niską ceną, co pozwala na dokonywanie ekonomicznych zakupów. Zwolennicy produktów, gdzie tłuszcz mleczny ma większą zawartość, są skłonni zapłacić wyższą kwotę, w zamian za walory organoleptyczne zbliżone do cech masła. Przykładem może być nasza linia miksów premium, z takimi produktami jak Zielone Warlubie (w dwóch gramaturach kostka 200 g i osełka 275 g) oraz Ekstra Ekstra 200 g. Jest w nich 82% tłuszczu (ogółem) w tym 30% stanowi tłuszcz mleczny. Jedna i druga grupa miksów ma swoich odbiorców i niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Do produkcji miksów używamy najwyższej jakości specjalnych komponentów olejów roślinnych, które w połączeniu z mlekiem dają wyśmienitą mieszankę do produkcji miksów. Mieszanka poddawana jest zmaślaniu na urządzeniu zmaślającym, co daje produkt o szczególnych walorach smakowych.

Strona 1 z 3