Desery mleczne: Słodka przyjemność, czy zdrowa przekąska?

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2013 (59)

Desery i kremy śmietankowe należą do szeroko obecnie rozbudowanej kategorii służącej przede wszystkim do zaspokojenia drobnej przyjemności i połechtania zmysłów w szarzyźnie dnia codziennego oraz zastąpienia popularnych, aczkolwiek czasami pracochłonnych, deserów przygotowywanych w warunkach domowych. Konsumpcja słodkiej, deserowej przekąski sprawia, że zwykły dzień może chociaż na chwilę stać się wyjątkowy, a ołowiane chmury codziennych zmartwień... rozpłyną się w nieznane.

Zalety obecnie proponowanych deserów to niewielka pojemność, elegancki i poręczny pojemniczek oraz wyrafinowana zawartość, która ma przenosić klientów w inny wymiar. Można po nie sięgnąć w każdej chwili, kiedy tylko mamy ochotę na coś wyjątkowego, bez poczucia winy.

Kogo kuszą…

W ujęciu podstawowej klasycznej definicji deser jest to potrawa – danie o słodkim smaku, której zadaniem jest uzupełnienie wartości odżywczej i energetycznej głównych posiłków. Desery podaje się na zakończenie posiłków, gdyż jako potrawy słodkie szybko dają uczucie sytości. Obecnie pojęcie deseru może być szersze, bowiem może on spełniać rolę słodkiej przekąski możliwej do spożycia o każdej porze dnia.

Desery kierowane są najczęściej do dzieci i kobiet. Te dwie grupy w zasadniczy sposób decydują o występowaniu takiego produktu w koszyku zakupowym rodziny.

W przekazach reklamowych kierowanych do kobiet kładzie się nacisk na zapewnienie chwili przyjemności i podkreślanie ulotności chwili. Desery są relatywnie prostym i szybkim sposobem na ugaszenie problemu emocjonalnego deficytu, w trakcie lub po stresującym dniu.

W przypadku dzieci nacisk kładzie się na zdrowie (formuła mocnych kości, produkty bez konserwantów, formuła zrównoważonego rozwoju), wątki edukacyjne (nauka literek), ekologiczne (zakładamy ogródek) oraz kulturalne (bawimy się w teatrzyk). Mimo że desery to pewnie przysmak również wielu mężczyzn, to do tej pory nikt nie podjął tematu mężczyzna i deser.


O decyzji zakupowej przsądza zasobność portfela, bowiem desery mimo swojej niewielkiej objętości są produktami drogimi w przeliczeniu na jednostkę i pozwolić sobie na częstsze zakupy – ekskluzywne wizerunkowo – mogą wybrane grupy klientów. Desery w większości należą do kategorii produktów premium, choć też coraz więcej jest takich za złotówkę i poniżej.

Podział deserów

Desery to bardzo niejednolita kategoria, jedynym elementem, który je łączy to słodki smak. Obecnie w literaturze technologicznej wymienia się kilka klasyfikacji deserów, w zależności od: surowca użytego do produkcji, temperatury zestalenia i podania, oraz procesu technologicznego. Coraz wyraźniej zaczyna się też mówić o deserach w kategorii żywności funkcjonalnej, do produkcji której wykorzystuje się korzystne dla zdrowia dodatki funkcjonalne.

Jeżeli chodzi o podział deserów według surowca użytego do produkcji, to desery można podzielić na energetyczne, białkowe oraz owocowe i mleczno-owocowe. Desery białkowe dzielą się na: kisiele mleczne, różnego rodzaju koktajle i miksy z owocami lub dodatkami smakowymi (shaki) oraz lody na bazie mleka. Do deserów owocowych i mleczno-owocowych zaliczamy wszelkiego rodzaju desery zawierające elementy owocowe albo w postaci miksu kawałków owoców lub wręcz zmiksowanego sosu, albo owoców w kombinacji z mleczną podstawą.

Według tradycyjnej szkoły technologicznej (Danuta Kołożyn-Krajewska; Tadeusz Sikora – Towaroznawstwo Żywności; WSiP), desery dzieli się na: desery mleczne nieubijane, desery mleczne ubijane (desery typu mus, koktajle, lody, kremy owocowe), desery ubijane – kremy dekoracyjne, mrożone, oziębiane oraz różnego rodzaju desery typu instant. Jednakże jak popatrzymy na półki sklepowe to widać, że rynek deserów bardzo odbiegł od tego podstawowego podziału.

Dzisiaj oprócz powyższych typów deserów wyróżniamy także szeroką gamę deserów dla dzieci, nową budującą się podkategorię deserów o charakterze „śniadaniowym” na bazie kaszy manny, ryżu i płatków owsianych oraz odpowiedniki tradycyjnych polskich deserów, tj. serniczki lub pierniki.


Strona 1 z 3