Tworzywa sztuczne: Opakowania z tworzyw sztucznych

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Biznes 4/2016 (26)

Najważniejsze fakty o branży opakowań polimerycznych

Rynek produktów plastikowych obejmuje bardzo szeroką grupę gałęzi przemysłowych biorących udział przy ich tworzeniu, począwszy od pozyskania surowców, rozwoju badań naukowych związanych z wytworzeniem nowych konceptów opakowań, produkcji urządzeń do produkcji opakowań oraz produkcji i sprzedaży samych opakowań. Ważnym odnotowania jest fakt, że opakowania z tworzyw sztucznych w skali europejskiej stanowią 17% wagi wszystkich opakowań, ale stosowane są do ponad 50% wyrobów konsumpcyjnych obecnych na rynku.

Tylko w samej Europie w biznes powiązany z produkcją komponentów plastikowych przynosi blisko 1,5 mln miejsc pracy. W produkcje wszelkiego typu wyrobów plastikowych zaangażowanych jest blisko 60 tysięcy firm. Biznes plastików w Europie szacowany jest nawet według niektórych źródeł na 340 mld euro (dane za rok 2015).

produkcja tworzyw sztucznych świat, europa

W 2011 roku światowe zdolności wytwarzania klasycznych tworzyw polimerowych wynosiły 265 mln ton, a biotworzyw polimerowych 1,2 mln ton. Prognozy możliwości produkcyjnych biotworzyw na rok 2016 mówią już o blisko 6 mln ton rocznie. W 2016 r. zdolności produkcyjne zwiększą się w Azji do 46,3% (z 34,6% w 2011 r.), Ameryce Południowej do 45,1% (wzrost z 32,8%), a zmaleją w przypadku Europy do 4,9% (z 18,5%) oraz Ameryki Północnej do 3,5% (z 13,7%).

Jak widać z powyższych trendów w najbliższych latach należy się spodziewać wzrostu produkcji opakowań biodegradowalnych. W związku z idącym postępem technologicznym powyższe zmiany mogą objąć także przemysł mleczarski. Dlatego też ważne jest śledzenie trendów na rynku i zastanowienie się, dokąd powinny zmierzać nasze inwestycje. Nie da się ukryć, że badania i postęp technologiczny oraz wymagania naszych konsumentów mogą w pewnym momencie postawić producentów mleka i przetworów przed faktem dokonanym i wręcz wymusić stosowanie opakowań o charakterze biodegradowanym. Nasilające się ruchy proekologiczne oraz zwiększająca się świadomość konsumentów, co do jakości opakowań oraz ochrony środowiska mogą sprzyjać wdrożeniom bardziej proekologicznych opakowań.

Literatura:

  1. Publikacja „Biotworzywa szansą przyszłości” – COBRO
  2. Polimery z odnawialnych surowców, polimery biodegradowalne – Stanisław Penczek i wsp.
  3. Trendy w rozwoju opakowań produktów mleczarskich – Zofia Wyszkowska i wsp.
  4. Produkcja, właściwści  i kierunki rozwoju biodegradowalnych poliestrów ze szczególnym uwzględnieniem kopolimerów alifatyczno-aromatycznych – Ryszard Ukielski i wsp.
  5. Informacje ze strony www.ichp.pl – rozdz. Technologia wytwarzania skrobi termoplastycznej
  6. Informacje ze strony www.european-bioplastics.org
  7. Informacje ze strony www.plasticseurope.org
Strona 5 z 5