Sery smażone: Produkt z historią

Zuzanna Karska
Forum Mleczarskie Handel 6/2015 (73)

Czarnków (OSM) również oferuje swoim klientom Wielkopolski ser smażony, a także Wielkopolski ser smażony z kminkiem. Jak zauważyła Zofia Just z mleczarni Czarnków (OSM): „Ser smażony, a dokładniej Wielkopolski Ser Smażony, bo taki właśnie produkt otrzymuje w Polsce Chronione Oznaczenie Geograficzne, jest produktem szeroko znanym głównie w regionach zachodniej i południowej części Polski (Wielkopolski i Śląska), nie oznacza to jednak jego nieobecności w pozostałej części kraju. Przez ostatnie lata Wielkopolski Ser Smażony znajduje swoich zwolenników poza dotychczasowymi obszarami, ludzie zmieniający miejsca zamieszkania zabierają często za sobą zwyczaje i przyzwyczajenia do pewnych produktów żywnościowych, a dzięki łatwemu dostępowi do szybkiej logistyki produkty lokalne „jadą” za swoimi konsumentami. (…) Największym kanałem dystrybucji Wielkopolskiego Sera Smażonego jest kanał tradycyjny, głównie sklepy lub mniejsze sieci sklepów, jednak ma on też swoją wyrobioną regionalnie pozycję w nowoczesnych wielkopowierzchniowych marketach”. Dodatkowo, chcąc zachęcić konsumenta Czarnków (OSM) oferuje również Ser smażony domowy ze szczypiorkiem. Mleczarnia Kowalew-Dobrzyca (OSM) również posiada w swojej ofercie niecodzienny ser: obok Sera smażonego kowalewskiego naturalnego i Sera smażonego kowalewskiego z kminkiem na półkach sklepowych znaleźć można Ser smażony kowalewski z koperkiem. Na wersję naturalną oraz z kminkiem postawiły natomiast m.in. Cuiavia (OSM) oferująca Ser smażony domowy i Ser smażony domowy z kminkiem oraz Rawicz (OSM) z propozycją Sera smażonego.

Marek Wojciechowski

Specjalista ds. Marketingu i Handlu w Czarnków (OSM)

Prowadzone działania informacyjne i promocyjne w latach poprzednich, a także w tym roku, spowodowały zwiększenie rozpoznawalności produktu, a co za tym idzie korzystniejszy odbior przez konsumentów. Wiodącym produktem w tym segmencie jest Wielkopolski Ser Smażony, chroniony unijnym oznaczeniem Chronione Oznaczenie Geograficzne. Staje się on z każdym rokiem rozpoznawalny w całym kraju, pomimo swojego typowo regionalnego pochodzenia. Główne warianty smakowe to Wielkopolski Ser Smażony bez dodatków lub z dodatkiem kminku.

Dotychczas największa barierą w przekonaniu klientów do rozpoczęcia handlu serem smażonym było pokonanie regionalizmów i braku rozpoznawalności produktu w innych niż Wielkopolska lub Śląsk regionach kraju.

Jak promować?

Co zrobić, żeby ser smażony stawał się jeszcze bardziej popularny wśród konsumentów znających ten produkt oraz zyskiwał coraz większe zainteresowanie osób, które wcześniej nie miały możliwości jego skosztowania? Ciekawą inicjatywą jest np. Święto Sera Smażonego w Pogorzeli, które odbyło się w sierpniu tego roku. Podczas wydarzenia odbył się m.in. konkurs na najlepszy ser smażony, a dla określonej liczby osób biorących udział w wydarzeniu przygotowane były porcje sera smażonego. Okres wiosenno-letni to świetny czas na organizację eventów mających na celu promocję sera smażonego oraz innych wyrobów mleczarskich, które nie są znane wszystkim Polakom. Warto wykorzystać zimowe dni, na planowanie wydarzeń, które nie tylko przyczyniają się do popularyzacji produktu, ale również pomogą w budowaniu wizerunku firmy aktywnie angażującej się w budowaniu świadomości o produktach lokalnych oraz wychodzącej bezpośrednio do swoich obecnych i potencjalnych klientów.


Rewolucja smaków

Kiedy spoglądamy na segment serów smażonych to można łatwo powiedzieć, że niewiele się tu zmienia. To nie kategoria jogurtów czy serów twardych, gdzie nowość goni nowość. W tej kategorii nowości są wydarzeniem. Firma Frąckowiak (ZPSiH) zaproponowała tymczasem ciekawe połączenie oryginalnego smaku sera smażonego z suszonymi warzywami i aromatycznymi przyprawami. Ser smażony w bloku o nucie czosnkowej, paprykowej, cebulkowej czy pomidorowej wzbogacony suszonymi warzywami otwiera nowy rozdział w tej tradycyjnej kategorii. Klient bowiem nawet tutaj szuka nowych smaków, a młodzi konsumenci szukają nowych smaków.


Strona 3 z 4