Irlandia: Produkty z zielonej wyspy

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2015 (68)

Sery irlandzkie

Cashel Blue z niebieską pleśnią to jeden z najbardziej znanych serów irlandzkich. Jest to ser o bardzo intensywnym smaku, dość słony, z wyczuwalną nutą goryczki w tle. O serze tym mówi się w Irlandii, że jest niezbyt ostry, ale z wyraźnym charakterem. Młody Cashel Blue (dojrzewający od 6 do 10 tygodni) jest przyjemny w smaku, kremowy z zarysowanymi pierwszymi oznakami niebieskiej pleśni. Po 3 miesiącach ser nabiera zdecydowanego bogatego zapachu i jeszcze bardziej kremowego smaku. Jego kolor z białego przechodzi wówczas w maślanożółty. Pleśń układa się w charakterystyczny marmurkowy wzór.

Cashel Blue jest wyjątkowym serowarskim specjałem wymyślonym w 1984 przez Jane i Louisa Grubb z firmy J&L Grubb Ltd. Ser powstał w czasach, kiedy sery z niebieską pleśnią były swego rodzaju rarytasem. Wkrótce ser ten stał się modną alternatywą dla tradycyjnego sera angielskiego Blue Stilton. Jego nazwa pochodzi od historycznej nazwy średniowiecznego zamku Rock of Cashel. Ser tradycyjnie wyrabiany jest w 1,5 kg kręgach i pakowany w złotą folię z charakterystyczną czarno-białą etykietą.

Owczą odmianą tego sera jest powstały w 1993 roku, Crozier Blue. Jest to jedyny ser owczy niebieski produkowany w Irlandii. Tradycyjnie jest oferowany w 1,4 kg kręgach i pakowany w srebrną folię z prostym napisem w niebieskim kolorze na białej etykiecie.

Innym bardzo znanym serem irlandzkim z mleka krowiego jest ser o nazwie Gubbeen Cheese. Jest to ser z mytą skórką, półmiękki z różowobiałą skórką. Zapach sera jest bardzo kremowy z grzybowo-orzechową nutą w tle, która wzmacnia się w zależności od stopnia dojrzewania. Ser produkowany jest na farmie Gubbeen Farmhouse Products także w wersji wędzonej. Ser został stworzony w 1979 rok przez Toma i Gianę Ferguson na 100-hektarowej farmie Gubbeen Farm w Schull w hrabstwie Cork. Nazwa „Gubbeen” pochodzi od angielskiego słowa „Gobín” co znaczy „mała buźka”. Ser produkowany jest z mieszanki mleka krów różnych ras hodowanych wyłącznie na farmie m.in. British Friesian, Simmenthal, Jersey oraz Kerry. Sery produkowane są w wersjach 1,2 kg lub 400 g.

Inne sery irlandzkie

Ser Blarney wytwarzany jest z mleka krowiego i dojrzewa – ok. 3 mies. Jest to ser półtwardy i pikantny. Ser Cahill’s Porter to ser o charakterystycznym mozaikowym miąższu, który powstaje po zmieszaniu sera Cheddar z piwem Guinness. Ser cechuje lekko słodko-słony smak, z nutami czekolady i dymu.

Łagodny w smaku Ser Drumlin wytwarzany jest z surowego mleka. Ser dojrzewa i twardnieje co najmniej 6 tygodni. Tradycyjny Kilcummin to ser, którego miąższ jest w kolorze złotym, zaś skórka ciemna, pokryta bordowymi liniami lub otworami. Jest to ser o delikatnym smaku i intensywnym zapachu.

Owczy ser Knockalara Sheep’s  powstaje z pasteryzowanego mleka owiec, z dodatkiem wegetariańskiej podpuszczki. Ma charakterystyczny cytrynowy posmak. Podaje się go zarówno z makaronem jak i do sałatek.

Sery miękkie z mytą skórką

Bardzo ciekawa jest irlandzka grupa miękkich serów z krowiego mleka, z mytą skórką. Należą do nich między innymi Ardrahan, Durrus i Milleens.

Ser Ardrahan przypomina mocno alzacki Munster, o intensywnym zapachu i miękkim kremowym wnętrzu. Ma lekko „mączny” osad na skórce. Z kolei Milleens to typowy irlandzki ser farmerski. Po raz pierwszy został wyprodukowany w Eyeries w hrabstwie Cork. Milleens został wyprodukowany przez Normana i Veronicę Steele w 1976 roku. Jest to ser, który dojrzewa od 4 do 10 tygodni. W 1997 r. zdobył nagrodę Supreme Champion na brytyjskim konkursie serowarskim w Chelsea Barracks.

Durrus to produkowany metodą tradycyjną znany irlandzki ser z mytą skórką produkowany z surowego mleka krowiego. Został on wymyślony przez Jeffa Gilla w 1979 roku w dolinie Coomkeen, niedaleko wioski Durrus w hrabstwie Cork. Durrus to półmiękki ser o jasnym wnętrzu i żółtoszarej skórce. Dojrzewa od 3 do 5 tygodni, co pozwala mu uzyskać odpowiednio dojrzały smak i zapach. Smak sera opisywany jest, jako łagodny i kremowy, z tendencją – w wersjach dojrzalszych – do stawania się mocniejszym i bardziej owocowym. Durrus powinien być serwowany w towarzystwie owoców, na tostach oraz jako składnik fondue. Durrus Farmhouse Cheese jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień na całym świecie. Durrus Óg to młoda wersja sera Durrus, produkowany w 225 g kołach, konsumowany w stanie dojrzałym po około 10 dniach. Najlepszy w wieku od 2-4 tygodni.

Najnowszym odkryciem serowarstwa irlandzkiego jest ser Dunmanus. Jest to półtwardy ser z surowego mleka; wytwarzany sezonowo. Najlepszy w smaku jest w wieku min. 3 miesięcy. Odznacza go orzechowo-owocowy zapach. Producentem tego sera jest Durrus Farmhouse Cheese.

Strona 2 z 3