Fundusze UE: Duże pieniądze po raz ostatni

Grzegorz Rykaczewski
Forum Mleczarskie Biznes 1/2015 (20)

Funkcjonowanie EPI będzie określone pewnymi wymogami. Przede wszystkim grupa operacyjna będzie musiała posiadać formę organizacyjno-prawną umożliwiającą zawieranie umów i zaciąganie zobowiązań. W akcie prawnym ustanawiającym grupę trzeba będzie określić role poszczególnych partnerów w grupie oraz odpowiedzialność prawną i finansową partnerów lub partnera reprezentującego grupę w związku z funkcjonowaniem grupy i realizacją operacji. Dodatkowo trzeba będzie zdefiniować podział odpowiedzialności i własność rezultatów operacji w okresie 5 lat od uzyskania ostatniej płatności, zwłaszcza w odniesieniu do wydatków inwestycyjnych operacji.

Kryteria wyboru będą dotyczyć m.in.: potencjału innowacyjnego operacji, analizy technicznej, kosztów oraz korzyści, potencjalnej skali oddziaływania rezultatów operacji. Definicja potencjału innowacyjnego operacji zostanie określona w przepisach krajowych. W dużym stopniu od przejrzystości tej definicji będą zależały ewentualne trudności w realizacji operacji w ramach poddziałania.

Poziom pomocy został określony na 100% kwoty wydatków kwalifikowalnych w przypadku kosztów ogólnych – związanych z bieżącym funkcjonowaniem EPI, opracowaniem studiów wykonalności, przygotowaniem planu operacyjnego grupy, promocji rezultatów operacji.

W przypadku kosztów prac badawczych, związanych z realizacją przedmiotu operacji poziom dofinansowania wyniesie 90% kosztów kwalifikowalnych.

Rozwój na rynkach zagranicznych

Środki finansowe możliwe do uzyskania w ramach okresu programowania 2014-2020 można też wykorzystać do budowy pozycji na rynkach zagranicznych.

W produkty lub usługi o wysokim stopniu innowacyjności, powstałe głównie w wyniku prac B+R.

Pomoc ma być kierowana do przedsiębiorstw posiadających już potencjał do zwiększenia działalności na rynkach zagranicznych.

Z kolei w ramach osi I programu Polska Wschodnia znajdziemy cel szczegółowy zwiększona aktywność MŚP z Polski Wschodniej na rynkach międzynarodowych, w ramach którego MSP będą mogły również uzyskać wsparcie na rozwój działalności poza granicami kraju. Możliwość dofinansowania w tym programie będą miały podmioty prowadzące działalność na terenie makroregionu Polski Wschodniej. Wsparcie będzie obejmować kompleksowe, indywidualne, profilowane pod odbiorcę działania związane z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego w przedsiębiorstwie w oparciu o zwiększeniu jego aktywności na polu międzynarodowym.

Pomoc będzie można uzyskać m.in na: doradztwo w zakresie opracowania strategii wejścia na rynek zagraniczny, stworzenie analizy rynku docelowego, przedstawienie możliwych i optymalnych kanałów dystrybucji oraz nawiązania kontaktów z partnerami zagranicznymi. Co ważne MSP będą mogły uzyskać wsparcie na udział w krajowych i międzynarodowych targach gospodarczych i branżowych. Jednak ten element działań będzie musiał  być niezbędny do realizacji opracowanej w ramach działania strategii. Istotny będzie również warunek aby udział przedsiębiorstwa w targach i misjach nie stanowił dominującej części operacji.

Przedstawione wyżej konkretne działania są tylko częścią szerokiego wachlarzu możliwości uzyskania wsparcia. To też tylko ogólny zarys całości. Warto zauważyć, że PO Inteligentny Rozwój i PO PW oferują również wsparcie działań badawczo-rozwojowych. Dodatkowo w ramach programu Infrastruktura i Środowisko będzie możliwość uzyskania dofinansowania na działania dot. ochrony środowiska. Warto też przeanalizować możliwości uzyskania pomocy w ramach programów regionalnych.

Szczegółowe aspekty uczestnictwa w danych działaniach będą znane dopiero po opracowaniu i opublikowaniu krajowych aktów prawnych. Jednak warto już dzisiaj rozpocząć poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania dla planowanych inwestycji.

Strona 3 z 3