Innowacje: Funkcjonalność czy naturalność, oto jest pytanie?

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2015 (68)

Żywność funkcjonalna czy naturalna?

Jak widać z powyższego przemyślenia należy spodziewać się rozwoju żywności na obu kierunkach Coraz więcej osób będzie brało pod uwagę pochodzenie produktu (produkcja naturalna, ekologiczna, bioodnawialna), skład produktu (czysta etykieta, prosty/złożony skład, niskie przetworzenie) oraz filozofię działania firmy.

Już dzisiaj w wielu krajach (Holandia, Belgia, Niemcy, Francja) widoczny jest bardzo duży nacisk społeczny na to, aby na każdym etapie hodowli i produkcji stosować metody zrównoważonego rozwoju i działania, korzystnego dla środowiska, zwierząt oraz ludzi. I nie jest to tylko jakaś wydumana presja „eco-obywateli”, ale ogólnokrajowa presja społeczna i rządowa. Coraz częściej chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym firmy prowadzi się kompleksowe i wielopłaszczyznowe działania, czyniąc tym samym dla swoich przedsiębiorstw przewagę konkurencyjną, co w znacznym stopniu wyróżnia je korzystnie na rynku.

Niedawno miałam przyjemność rozmawiać z dr. Janem Sikkema dyrektorem Centrum Rozwoju i Innowacji na Uniwersytecie Medycznym w Groningen w Holandii, który na pytanie, jakie jest jego zdanie na temat rozwoju żywności funkcjonalnej w najbliższej przyszłości, powiedział: – żywność funkcjonalna na pewno będzie się rozwijać, bo jest to kierunek rozwoju innowacji produktowych, co leży w interesie rozwoju biznesu. Niemniej jednak przywiązywanie się do określonych produktów funkcjonalnych z danym składnikiem, który potencjalnie działa w jednym określonym prozdrowotnym kierunku jest dyskusyjne. Warto zdrowo i racjonalnie się odżywiać stosując urozmaiconą dietę opartą na naturalnych mało przetworzonych produktach, a nie polegać wyłącznie na produktach funkcjonalnych.

Ciekawostki: Inne typy żywności funkcjonalnej

Żywność dla pięknego uśmiechu (ang. Foods for Smile) m.in. zielona herbata, która korzystnie wpływa na stan dziąseł, rodzynki, które zawierają antyoksydanty, które wstrzymują rozwój niekorzystnych bakterii w jamie ustnej.

Żywność dla zdrowej skóry (ang. Foods for Healthy Skin) - Do tego typu produktów zaliczamy żywność zawierającą dużą ilość kolagenu, który utrzymuje właściwą strukturę skóry, zmniejszenie zmarszczek oraz młody wygląd. Są to m.in. produkty sojowe bogate w izoflawony oraz sardynki bogate w kolagen.

Żywność dla zdrowych oczu (ang. Foods for Healthy Eyes) pojęcie dotyczy żywności bogatej w wit. i prowitaminę A oraz wszelkie surowce zmniejszające stan zmęczenia oczu (np.: ogórek).

Żywność dla lepszego oddechu (ang. Foods for Better Breath) czyli żywność bogata w polifenole, które ułatwiają zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu (pietruszka, bazylia, jabłka, szpinak).

Żywność dla mózgu to naturalne produkty wspomagające sprawność intelektualną, pamięć, koncentrację, jasność rozumowania. Do żywności takiej należą m.in. jagody (antyoksydanty), łosoś (omega-3), siemię lniane (kwas ALA), mieszanki orzechów (kwasy omega-3), awokado, jaja, pełne zboża (błonnik, witaminy, omega-3), czekolada (antyoksydanty).


Strona 4 z 4