Masło: Masło powróci do łask?

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2014 (67)

Ciekawy produkt

Oczkiem w głowie tej spółdzielni mleczarskiej jest wytwarzanie wyrobów mleczarskich metodami naturalnymi bez niepotrzebnych dodatków. Dotyczy to również masła, które z powinno być takie, aby konsumenci mogli przywodzić na myśl smak masła, jaki pamiętają z dawnych lat. Ten szacunek do produktów i konsumentów, może być dewizą i produktu i dostawcy.

Producent: Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM).

Klarowanie masła

Sposobem na przystosowanie masła do celów kulinarnych jest klarowanie. Jest to proces, podczas którego masło oczyszczane jest z białka i innych substancji. W wyniku tego procesu otrzymujemy czysty tłuszcz o doskonałych właściwościach i wszechstronnym zastosowaniu. Niewątpliwymi zaletami takiego masła jest delikatny, lekko orzechowy smak, masło takie się nie przypala oraz może być długo przechowywane. Masło klarowane nadaje się do smażenia mięsa i warzyw, pieczenia ciast, gotowania oraz przygotowywania różnego typu sosów i potraw na bazie masła.

Podział tłuszczów do smarowania

Obecnie tłuszcze dzielą się na trzy główne kategorie: masło, miksy tłuszczowe oraz margaryny. W kategorii masła znajdziemy m.in. masło ekstra, masło stołowe, śmietankowe, smakowe oraz masło w formie osełki. Tłuszcze do smarowania to bardzo rozbudowana asortymentowo kategoria. Z handlowego punktu widzenia uznaje sie nazwy tj.: masło, masło zawartości ¾ tłuszczu, masło półtłuste, tłuszcz mleczny do smarowania.

Według oficjalnej klasyfikacji przyjętej przez UE i obowiązującej w Polsce – masło to produkt zawierający nie mniej niż 80% i nie więcej niż 90% tłuszczu mlecznego, około 16% wody i nie więcej niż 2% suchej masy beztłuszczowej mleka. Masło o zawartości ¾ tłuszczu to produkt zawierający nie mniej niż 60% i nie więcej niż 62% tłuszczu mlecznego. Masło półtłuste zaś to produkt zawierający nie mniej niż 39% i nie więcej niż 41% tłuszczu mlecznego. W tej kategorii można wskazać także tłuszcz mleczny do smarowania, zawierający następujące ilości tłuszczu mlecznego: poniżej 39%, powyżej 41% (ale poniżej 60%) oraz powyżej 62%, ale poniżej 80% (wg dodatku do Rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007).


Rynek masła – Świat i Polska

Produkcja masła w UE-27 utrzymuje się na podobnym poziomie (około 2337 tys. ton w minionym roku) i wykazuje od roku 2010 tendencję wzrostową. Zauważa się też systematyczny wzrost konsumpcji masła w UE. W 2013 roku było to na poziomie 2127 tys. ton.

Produkcja masła w Polsce po roku 2002 ustabilizowała się i osiągnęła poziom 160-180 tys. ton. W UE  wynosi 1800-2100 tys. ton. Wg danych ARR w Polsce produkcja masła w I półroczu 2014 roku utrzymywała się na wyższym poziomie niż przed rokiem. Wprawdzie w sierpniu br. wyniosła 15 tys. ton i była o 7% mniejsza niż miesiąc wcześniej, ale o 8% większa niż przed rokiem. W okresie pierwszych ośmiu miesięcy br. w Polsce wyprodukowano 119 tys. ton masła, o 5, 5% więcej niż rok wcześniej.



Strona 3 z 4