Higiena: Listeria monocytogenes w zakładzie mleczarskim

dr inż. Katarzyna Godlewska
Forum Mleczarskie Biznes 2/2014 (18)

W 2012 r., najwyższy wskaźnik występowania listeriozy odnotowano u osób w wieku poniżej jednego roku życia oraz u osób w wieku 65 lat i powyżej. W tej drugiej grupie, częstotliwość rosła wraz z wiekiem. U osób w wieku poniżej jednego roku 79% przypadków odnotowano jako związane z nabyciem zakażenia w trakcie życia płodowego. Główne różnice w zachorowaniach obserwowano również pod względem płci. Kobiety dominowały w grupach wiekowych 15-24 i 25-44 lat i 71,3% z tych przypadków było związanych z ciążą. Wyższe wskaźniki zapadalności zaobserwowano w grupach mężczyzn – we wszystkich grupach wiekowych powyżej 45. roku życia.


Czternaście krajów członkowskich informowało o hospitalizacji dla wszystkich zakażonych – co stanowi 41,5% wszystkich potwierdzonych przypadków w UE w 2012 roku. Z powodu listeriozy średnio 91,6% przypadków było hospitalizowanych, a w ośmiu państwach członkowskich odsetek ten był na poziomie 100%. Jest to najwyższy odsetek hospitalizowanych przypadków wszystkich chorób odzwierzęcych. Z powodu listeriozy w 2012 roku 18 państw członkowskich zgłosiło w sumie 198 zgonów, co było największą liczbą przypadków śmiertelnych odnotowanych od 2006 roku.

W ciągu ostatnich lat EFSA raportowała o zwiększającej się tendencji do zachorowań na listeriozę w UE. Najczęściej zanieczyszczone L. monocytogenes były RTE ryby, sery i produkty mięsne. Z tych kategorii żywności ryby, w tym wędzone, miały wyższy odsetek zanieczyszczeń (powyżej 100 jtk/g). Kolejne miejsce zajmowały sery, a na końcu produkty mięsne. Raporty podsumowujące wspólnotowe zatrucia wskazują na sery miękkie jako źródła zanieczyszczenia powodującego epidemie listeriozy. Ostatnie badania wskazują, że żywność RTE przechowywana chłodniczo wspiera wzrost L. monocytogenes. Najczęściej zatrucia powodują sery, produkty mięsne i kanapki.

Prawodawstwo UE (rozporządzenie (WE) nr 2073/2005) ustanawia kryteria bezpieczeństwa żywności dla L. monocytogenes w żywności RTE. Rozporządzenie to weszło w życie w styczniu 2006 r. Badania w kierunku L. monocytogenes prowadzi się jako badania jakościowe (nieobecność lub obecność) i / lub przez badanie ilościowe (oznaczanie liczby L. monocytogenes). Dla zdrowia populacji ludzkiej, żywność, w której poziom zanieczyszczenia nie przekracza 100 jtk/g są uważane za znikome zagrożenie. Dlatego też kryterium mikrobiologiczne UE L. monocytogenes jest ustawione jako 100 jtk/g produktu RTE na rynku. W żywności RTE, która zapewnia możliwość wzrostu bakterii L. monocytogenes mikroorganizm ten może być obecny w 25 g produktu w chwili opuszczania zakładu produkcyjnego.

Jednak, jeżeli producent może wykazać w sposób zadowalający dla właściwego organu, że produkt nie przekroczy limitu 100 jtk/g w ciągu całego okresu przydatności do spożycia, to kryterium nie ma zastosowania. Przekroczenia w 2012 r. w produktach mlecznych zaprezentowano w tab. 2. W 2012 roku do systemu RASFF zgłoszono 31 przypadków zanieczyszczonych produktów mlecznych. W tabeli zaprezentowano tylko 20 dotyczących L.monocytogenes.


Badania serów miękkich, półmiękkich i twardych wykonywane były w 15 państwach członkowskich i ponad 99% z pojedynczych próbek i partii zebranych na etapie przetwarzania było zgodnych z kryteriami dla L. monocytogenes. Najwyższy poziom niezgodności wśród badanych na etapie wytwarzania (w przetwórstwie) serów raportowano w kategorii „nieokreślone sery” (3,4% z pojedynczych próbek, a 7,2% z partii).

W RTE próbkach mleka pobranych w przetwarzaniu, poziom niezgodności był bardzo niski w pojedynczych próbkach. Nie stwierdzono przekroczeń w żadnej z badanych partii mleka. W próbkach pobranych z RTE mleka w gospodarstwach, obserwowano nieco wyższe niezgodności, ale wciąż na niskim poziomie 1,9% z pojedynczych próbek, a 4,4% z partii. Próbki pobrane w gospodarstwach rolnych pochodziły z surowego mleka krowiego przeznaczonego do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

W sprzedaży detalicznej, poziomy niezgodności są na ogół niższe niż obserwowane w zakładach przetwórczych. Należy jednak zauważyć, że istnieją różne wymagania prawne w zależności od etapu pobierania próbek. W 2012 roku przebadano 8372 próbki miękkich i półmiękkich serów wytwarzanych z mleka krów, owiec lub kóz. Obecność L. monocytogenes w miękkich i średnio miękkich serach z mleka surowego lub poddanego niskiej obróbce cieplnej wykryto w czterech z dziewięciu badań jakościowych serów z mleka krowiego, oraz w obu badaniach jakościowych wykonanych na serach z mleka owczego. Na etapie produkcji w 20,0% próbek partii sera badanego wytworzonego z mleka krowiego wynik badania był pozytywny dla L. monocytogenes.

W porównaniu z 2011 r. liczba badanych próbek z miękkich i średnio miękkich serów z mleka pasteryzowanego spadła w 2012 roku. L. monocytogenes nie stwierdzono w żadnej z badanych próbek serów z mleka pasteryzowanego. W 2012 r. przebadano 12 117 próbek serów twardych. W 2012 r., L.monocytogenes była częściej wykrywana w próbkach serów zrobionych z mleka surowego lub poddanego obróbce cieplnej, niż w próbkach serów z mleka pasteryzowanego.

Na podstawie omówionych badań stwierdzić można że zakażenia Listeria nie są częste, ale są niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego wielce istotne jest dbanie o higienę na wszystkich etapach przetwarzania mleka i jego produktów, pilnowanie ustalonych parametrów obróbki cieplnej, a także zapobieganie zanieczyszczeniom krzyżowym.

Bibliografia

  1. Virella G. (2000): Mikrobiologia i choroby zakaźne. Wydanie I polskie pod redakcją Piotra B. Heczko. Wyd. Medyczne Urban&Partner, Wrocław.
  2. Deryło A. (2002): Parazytologia i akaro- entomologia medyczna. Warszawa
  3. Kadłubowski R. (1980): „Zarys Parazytologii Lekarskiej”
  4. Dobrzański W. T.(1980): Zarys Mikrobiologii dla farmaceutów. PZWL, Warszawa.
  5. Ulewicz K., Mach B.(1986): Zarys Kliniki Chorób Zakaźnych i Tropikalnych.
  6. I. Wyd. AM im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, Kraków.
  7. Raport EFSA (2014): Tendencje i źródła chorób odzwierzęcych przenoszonych przez żywność, odzwierzęce czynniki chorobotwórcze i ogniska epidemii pokarmowych w 2012 r.
  8. Rozporządzenie (2005): Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz. U. L 338 z 22.12.2005) 8. WHO/FAO (2004): Risk assessment of Listeria monocytogenes in ready-to-eat foods: interpretative summary. Microbiological risk assessment series no. 4, Geneva, World Health Organisation.
Strona 3 z 3