Logistyka: Łańcuch dostaw – monitorowanie procesów i bezpieczeństwo żywności

Robert Zawadzki
Forum Mleczarskie Handel 2/2014 (63)

Dorota Sobierajska

Pełnomocnik Zarządu ds. Jakości w Nagel Group

Nagel-Group jako operator logistyczny z ponad 75-letnim doświadczeniem na rynku europejskim oferuje swoim klientom kompleksową obsługę logistyczną na najwyższym poziomie jakościowym. Powierzany przez klientów do transportu i magazynowania towar jest stale monitorowany – od momentu jego przejęcia aż do wydania końcowemu odbiorcy.

Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu w postaci mobilnych urządzeń MDE, w które wyposażeni są kierowcy, klienci Nagel-Group mają możliwość bieżącego śledzenia realizacji zleceń on-line poprzez system Tracking&Tracing. Kompleksowa obsługa logistyczna wspierana jest przez nowoczesne systemy zarządzania gospodarką magazynową (CALwms) oraz transportem (CALtms). Zapewniają one skuteczny monitoring całego łańcucha dostaw, możliwość prześledzenia drogi konkretnej partii produktu oraz jego ewentualne wycofanie – zgodnie z wymogami rozporządzenia WE 178/2002. Dodatkowo Nagel-Group przeprowadza w każdym swoim oddziale regularne akcje testowe wycofania towaru z rynku. Mają one na celu zweryfikowanie i usprawnienie procesów, jak również przygotowanie i przeszkolenie personelu do możliwie najszybszego i najskuteczniejszego działania na wypadek konieczności faktycznego wycofania produktu z rynku.

Gwarancję jakości świadczonych przez Nagel-Group usług stanowią liczne certyfikaty: począwszy od wdrożonego w Nagel Polska w 2005 r. i regularnie kontrolowanego systemu zarządzania jakością ISO 9001, poprzez system bezpieczeństwa żywności HACCP, aż po IFS Logistic Standard z Food Defense, czyli systemem ochrony żywności przed zamierzonym skażeniem i manipulacją. Ponadto wszystkie oddziały Nagel-Group w Polsce są pod stałym nadzorem weterynaryjnym i sanitarnym.

Mówiąc o bezpieczeństwie łańcucha dostaw z punktu widzenia Nagel-Group należy również wspomnieć o działaniach gwarantujących kontrolę temperatury powierzonego przez klienta produktu. Jeszcze przed załadunkiem towaru u nadawcy sprawdzane jest jego odpowiednie wychłodzenie. Natomiast każdorazowo przed wydaniem produktu z magazynu Nagel kontrolowane jest wychłodzenie wstępne komory ładunkowej środka transportu. Pomiar dokonywany jest za pomocą termometru laserowego. Temperatura towarów w transporcie jest rejestrowana dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu IT oraz wykorzystaniu mobilnych rejestratorów temperatury. Również w magazynach Nagel-Group prowadzony jest całodobowy monitoring temperatury. Wszystkie sprzęty i urządzenia kontrolno-pomiarowe (w szczególności czujniki w agregatach chłodniczych środków transportu oraz czujniki w stacjonarnych agregatach chłodniczych w magazynach) są regularnie kalibrowane. Regularnie sprawdzana jest także szczelność instalacji chłodniczych.

Dzięki opisanym powyżej działaniom Nagel-Group jest w stanie zagwarantować wszystkim swoim klientom skuteczny monitoring procesów oraz maksymalne bezpieczeństwo powierzonych do transportu i magazynowania produktów w ciągu całego łańcucha dostaw.


W obrocie żywnością

Monitorowanie łańcucha dostaw to nie tylko optymalizacja procesu i kosztów. W branży spożywczej pod tym pojęciem rozumiemy także sprawowanie kontroli nad przemieszczająca się partią towaru w sposób, który pozwoli łatwo odtworzyć jej drogę i wskazać miejsce pochodzenia i aktualne położenie. Taki system działa pod nazwą RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed), w Polsce: System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach Spożywczych i Środkach Żywienia Zwierząt, podobnie jak obowiązek monitorowania, ustanowiony został rozporządzeniem WE 178/2002, które ustanawia zasady i wymagania w zakresie prawa żywnościowego, powołuje Europejską Radę Bezpieczeństwa Żywności oraz określa procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności.

Opracowanie skutecznego systemu monitorowania w skali międzynarodowej wymagało przeanalizowania ogromnej liczby procesów, jakie w łańcuchach dostaw wykonują różne podmioty, porównania sposobów identyfikacji zarówno producentów jak i towarów, porównania różnych standardów jakości. W badaniach uczestniczyli partnerzy z łańcuchów logistycznych całej Europy, a nawet Afryki (Maroka i Tunezji).

Do sprawnego działania systemu konieczne było wprowadzenie unifikacji na wielu płaszczyznach:

  • sposobu znakowania jednostek logistycznych i pojedynczych produktów
  • sposobu identyfikacji podmiotów – uczestników dystrybucji
  • metody (standardu) elektronicznego przepływu i wymiany informacji, a także sposobów przechowywania i udostępniania danych
  • odczytu parametrów z czujników monitorujących proces produkcyjny, warunki transportu i magazynowania
  • systemów zapewnienia jakości na etapie produkcji, transportu i magazynowania
  • procedur certyfikacji zgodności z wymaganiami traceability
  • sposobu komunikacji i wymiany informacji między przedsiębiorstwami, rozproszonymi strukturami urzędowej kontroli żywności a Centrami Zarządzania Kryzysowego powołanymi w ramach systemu RASFF.
Strona 2 z 3