Finanse: Koszty kwalifikowalne w projektach finansowanych z UE

Grzegorz Rykaczewski
Forum Mleczarskie Biznes 1/2014 (17)

Zakupy i leasing

Przepisy umożliwiają refundowanie wydatków związanych z zakupem środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz leasingiem.

W przypadku zakupu środka trwałego, który w całości będzie wykorzystywany w projekcie, aby wydatek podlegał refundacji środek musi zostać ujęty w ewidencji księgowej wnioskodawcy oraz w okresie 7 lat przed datą zakupu nie mógł być współfinansowany ze środków UE i krajowych.

Jeśli natomiast chcemy przedstawić do refundacji koszt zakupu środka trwałego, który tylko przez pewien czas będzie „uczestniczył” w projekcie, należy pamiętać, że kosztem kwalifikowalnym będą tylko odpisy amortyzacyjne w okresie realizacji projektu.

W przypadku zakupu wartości niematerialnych i prawnych, aby można było koszt uznać za wydatek kwalifikowalny należy ująć wspomniane wartości w ewidencji księgowej.

W ramach realizacji projektów, jeśli taki zakup jest niezbędny, do refundacji kwalifikują się koszty związane z zakupem nieruchomości. Jednak muszą być spełnione następujące warunki:

  • cena nabycia nieruchomości nie może przekraczać wartości rynkowej, która jest potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę;
  • nieruchomość będzie wykorzystywana tylko do celów realizacji projektu;
  • w przypadku nieruchomości zabudowanej, wydatek jest kwalifikowalny tylko do wysokości 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu (od zasady są nieliczne wyjątki związane z projektami dotyczącymi ochrony środowiska).

Beneficjenci, którzy w realizowanych projektach ponieśli wydatki związane z zastosowaniem leasingu oraz innych technik finansowania, które nie powodują natychmiastowego przeniesienia prawa własności, również mogą te koszty przedstawić do współfinansowania.

W przypadku leasingu wydatkiem kwalifikowalnym jest część kapitałowa raty leasingowej. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych nie może przekroczyć rynkowej wartości danego dobra. Jeśli umowa leasingowa obejmuje dłuższy okres niż realizacja projektu, kosztem kwalifikowalnym są tylko części rat opłaconych w trakcie projektu. Przepisy pozwalają kwalifikować do refundacji następujące rodzaje leasingu: finansowy, operacyjny oraz zwrotny. W przypadku leasingu zwrotnego należy jednak pamiętać, że ponowne nabycie danego dobra nie może być współfinansowane ze środków unijnych.

Podatek VAT i inne koszty

Podatek od towarów i usług może być uznany za koszt kwalifikowalny tylko wtedy, gdy został faktycznie poniesiony przez beneficjenta, oraz gdy beneficjent nie ma prawnej możliwości zwrotu tego podatku. W rezultacie, jeśli beneficjent miał prawną możliwość odzyskania podatku VAT, ale z jakiejś przyczyny tego nie zrobił to nie może przedstawić do refundacji tego kosztu. Sama możliwość zwrotu podatku VAT czyni go wydatkiem niekwalifikowalnym.

W artykule zostały omówione tylko ogólne wytyczne związane z kwalifikowaniem kosztów w projektach współfinansowanych ze środków UE. Ma to stanowić pewien zarys problemu dla beneficjenta. Szczegółowe przepisy związane z tematyką kwalifikowalności wydatków są zbyt obszerne, aby zawrzeć je w artykule. Należy pamiętać, że w każdym programie operacyjnym obowiązują szczegółowe wytyczne. W dodatku ocenę kwalifikowalności kosztów należy przeprowadzać analizując konkretne działania w ramach operacji. Przykładem jest wspomniany podatek VAT, gdzie niezbędna jest analiza statusu podatkowego beneficjenta oraz istoty inwestycji.

Prawidłowo przeprowadzona przez beneficjenta analiza kwalifikowalności kosztów jest elementem niezbędnym w prawidłowej realizacji projektu. Oszczędza również czas i środki beneficjenta.

Strona 3 z 3