0%: Biznes bez grama tłuszczu

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2012 (53)

Tłuszcz ważny dla zdrowia

Na przestrzeni lat wykluło się wiele teorii dotyczących gubienia kilogramów. Jedną z nich jest próba ograniczenia spożycia części tłuszczu w diecie. Istotne jest tu słowo „ograniczenia” bo – co ważne! – nie należy z diety eliminować tłuszczu całkowicie, bowiem może to mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia w dłuższym okresie. Naukowcy na całym świecie przypominają, że nie wszystkie tłuszcze mają negatywny wpływ na zdrowie. Bez niektórych tłuszczów nasz organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Dotyczy to na przykład niskonasyconych (omega 3) kwasów tłuszczowych, których brak może się negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Kwasy z rodziny NNKT rozbijają cząsteczki „złego” cholesterolu dzięki czemu pomagają obniżyć ciśnienie, zmniejszają ilość cholesterolu we krwi, przeciwdziałają miażdżycy i powstawaniu zakrzepów. Mają pozytywny wpływ na naszą odporność i rozwój układu nerwowego. Kwasy tłuszczowe są też niezbędne w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tj. A, D, E. Musimy pamiętać, że kwasów tych nasze organizmy nie są w stanie samodzielnie wyprodukować i musimy je dostarczać z pożywieniem.

Niemniej jednak ważną regułą diety niskotłuszczowej jest zmniejszanie ilości niekorzystnego tłuszczu w diecie, a tym samym zmniejszanie nie tylko wartości energetycznej całego posiłku, ale także udziału energii pochodzącej z tłuszczu. I o to właśnie chodzi – do zrównoważenia w diecie proporcji poszczególnych składników.

Producenci serów żółtych light

  • Mlekovita (GK) – Gouda lekki
  • Robico (ZUH) – Gouda light
  • Sierpc (OSM) – Królewski light

Dieta beztłuszczowa

Ci, którzy próbowali zrzucić kilka kilogramów wiedzą, że proces odchudzania się nie jest prosty, a dla wielu osób utrzymywanie odpowiedniej diety to istna droga przez mękę. Osoby odchudzające się muszą mieć na uwadze nie tylko co jeść, ale i jak podkręcać utratę kilogramów poprzez zestaw specjalnie opracowanych ćwiczeń fizycznych. Musimy bowiem, pamiętać, że drastyczne ograniczanie kalorii w krótkim czasie to prosta droga do powrotu do dawnej wagi, czyli tzw. znienawidzonego przez wszystkich słynnego efektu „jojo”. Naprzeciw osobom z nadwagą przychodzi w pewnym stopniu tzw. dieta beztłuszczowa, która polega na wyeliminowaniu z diety wszelkich tłuszczów zwierzęcych. Należy przy tym zaznaczyć, że nie wyklucza ona tłuszczów roślinnych, które są źródłem bardzo ważnych i cennych dla organizmów kwasów tłuszczowych.

Dietę beztłuszczową wymyślił znany w USA kardiolog dr Dean Ornish. Swoje badania oparł m.in. na przekonaniu lansowanym przez wielu praktyków-żywieniowców, że odpowiednio skompilowaną dietą można leczyć pewne schorzenia dietopochodne. Ornish wychodził z założenia, iż odpowiednio dopracowana dieta może być kluczem do sukcesu.

Ciekawostką może być fakt, że słowo „dieta” – wywodzące się z starogreckiego wyrażenia –αιτα diaita – znaczy „styl życia”. Zatem podążając rozumowaniem Ornisha – jeżeli nasza dieta będzie prawidłowo skompilowana i stanie się niejako częścią naszego stylu życia, może być pomocna w eliminowaniu pewnych schorzeń. Zastosowanie tej diety pozwoliło Ornishowi na wyleczenie m.in. bez stosowania leków i działań typowo operacyjnych otyłej kobiety, chorej na miażdżycę. Dieta beztłuszczowa została wymyślona przez Ornisha w latach 70. XX wieku. Uznaje się, że dieta beztłuszczowa nie tylko może sprzyjać redukcji wagi, ale również przeciwdziałać chorobom układu krążenia. Doktor Ornish wysunął także tezę, że diety niskokaloryczne nie sprawdzają się w dłuższym horyzoncie czasowym, jako że zmniejszona liczba dostarczanych organizmowi kalorii spowalnia równocześnie przemianę materii. Dieta beztłuszczowa Ornisha opiera się głównie na produktach pochodzenia roślinnego. Według zaleceń diety beztłuszczowej posiłki powinny składać się w 10% z tłuszczu, 15% z białka oraz 75% z węglowodanów. Zasadą diety jest założenie, że można jeść tyle, żeby poczuć się pełnym. Wyboru menu można dokonywać wyłącznie z listy dozwolonych produktów. Często i w małych porcjach. Dzięki takiemu systemowi i dużej ilości błonnika organizm nie odczuwa głodu. Przy diecie beztłuszczowej zalecane są lekkie ćwiczenia fizyczne, joga i medytacja.

Wybrani producenci kefirów 0% tł:

  • Mlekovita (GK): Menu B
  • Włoszczowa (OSM)
  • Robico (ZUH)
  • Jana (ŚSM)
  • Piątnica (OSM)
  • Grodzisk Mazowiecki (OSM)

Mleczarze w służbie walki z tłuszczem

Z roku na rok, wychodząc naprzeciw trendom rynkowym oraz rosnącym nowym potrzebom klientów coraz więcej firm mleczarskich interesuje się zagadnieniem ograniczania ilości tłuszczu w produktach mleczarskich. Produkty o obniżonej ilości tłuszczu zauważalne są prawie we wszystkich kategoriach wyrobów mlecznych. Produkty z tej kategorii to doskonała alternatywa dla osób pragnących ograniczyć spożycie tłuszczu zwierzęcego, zrzucić kilka zbędnych kilogramów lub odżywiać się lżejszymi produktami. W wielu przypadkach produkty te są wytwarzane w wersjach niskokalorycznych bez dodatku cukru lub zbędnych słodkich dodatków smakowych.

Rozwój tego typu kategorii z charakterystycznym „0% tłuszczu” to bardzo cenna inicjatywa nie tylko biznesowa, ale także prozdrowotna. Szukanie nowych – wydawałoby się niszowych – grup docelowych – wkrótce może się stać doskonałym pomysłem na rozwój kategorii bardzo pożądanej przez klientów. Produkty „0% tłuszczu” już nie będą produktami dla maruderów żywieniowych, ale podstawowym produktem codziennej diety wielu osób szukających pomysłu na racjonalne żywienie. Niska zawartość tłuszczu, doskonałe źródło białka i wapnia oraz ograniczona ilość dodawanych cukrów prostych to może być wkrótce przymusowy Hit rynkowy.

Strona 6 z 6