ABC serów: Sery polskie typu szwajcarskiego: Szwajcarska Specjalność

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Praktyka 2/2011 (05)

Mlekpol (SM), zaliczana do największych i najnowocześniej zarządzanych spółdzielni mleczarskich w Polsce. W swojej ofercie posiada sery typu szwajcarskiego tj. Ementaler czarnoleski. W należącej do spółdzielni mleczarni w Kolnie produkowane są: ser Koldamer i ser Kurpiowski w kręgach oraz ser Królewski z Kolna w blokach. Z kolei w mleczarni w Mrągowie produkowane są: Kormoran i Ostdamer w blokach, a zakład w Sejnach wytwarza sery Kamedulski, Kresowiak oraz Sejdamer.

Żółte sery dojrzewające produkuje także Hochland Polska zarówno w wersji paczkowanej jak i na wagę – z lady chłodniczej. Najbardziej znanym serem typu szwajcarskiego jest Mazdamer. Atrakcyjne opakowania bloków serowych firmy Hochland Polska stanowią intrygującą zapowiedź wyśmienitego smaku. Oferta Hochland Polska to sery naturalnie dojrzewające o dużych dziurach i wyjątkowo delikatnej konsystencji. Sery żółte dojrzewające firmy Hochland Polska to idealny składnik przekąsek, a także wspaniały dodatek do zapiekanek.

Włoszczowa (OSM) w swoim portfolio także posiada znakomitą gamę serów typu szwajcarskiego, które poleca wszystkim miłośnikom serów z dużymi dziurami. Sery te zachowują charakterystyczny lekko orzechowy smak oraz plastyczną konsystencję masy. Przykładem takiego sera jest Ser Włoszczowski typu szwajcarskiego – ceniony za aromatyczny, orzechowy smak, elastyczny miąższ oraz duże, regularne oczka. Ser polecany jest do sałatek, przekąsek oraz kanapek. Produkowany jest w 3,5 kg blokach. Kolejnym w tej grupie jest Alpener – ser dojrzewający o niepowtarzalnym, łagodnym, lekko pikantnym smaku u bardziej dojrzałych serów, formowany w 3,5 kg bloki. Doskonały do sałatek, przekąsek oraz kanapek. Ciekawymi smakowo serami typu szwajcarskiego są też Goudamer w 3,5 kg bloku oraz Ser Edam włoszczowski – sery dojrzewające, o łagodnym smaku, lekko pikantnym smaku w fazie badziej dojrzałej. Kolejnym produktem z tego segmentu jest Ser Senior.

Następną spółdzielnią, która produkuje sery typu szwajcarskiego jest Mońki (MSM). Sery podpuszczkowe dojrzewające typu szwajcarskiego tej firmy to m.in. Aldamer, Nadbiebrzański, Moniecki czy Rywal. Aldamer to ser żółty typu szwajcarskiego, charakteryzujący się łagodnym, słodkawym smakiem. Jego zwarty miąższ usiany jest oczkami wielkości orzecha laskowego. Otwory te powstają w procesie dojrzewania. To jemu też ser zawdzięcza swój wyjątkowy smak. Aldamer doskonale nadaje się zarówno do błyskawicznego przygotowywania szybkich przekąsek, kamapek, zapiekanek oraz sosów, pizzy czy dań bardziej wyszukanych, tj. szwajcarskie fondue. Do łagodnego smaku sera Aldamer rekomendowane są lekkie wina o delikatnym bukiecie, czerwone, białe bądź różowe.

Kolejnym produktem w portfolio Mońki (MSM) jest ser Nadbiebrzański. Ser charakteryzuje się jednolitą, elastyczną, zwartą konsystencją w całej masie, okrągłymi i owalnymi oczkami wielkości od fasoli do dużej czereśni; smak i zapach łagodny, słodkawy, aromatyczny. Ser Moniecki to typowy ser i pełnotłusty typu szwajcarskiego charakteryzujący się specyficznym lekko słodkim smakiem oraz charakterystycznymi dużymi dziurami.

Ser Rywal charakteryzuje się jednolitą i elestyczną konsystencją, zawiera okrągłe i owalne oczka. Ma charakterystyczny smak i łagodny zapach, ze słodkawym aromatem. W Mońkach produkowany jest także ser Żubr, który charakteryzuje się łagodnym, słodkawym smakiem, dużymi oczkami i elastycznym miąższem. Ser Żubr sprzedawany jest w 3 kg blokach.

Strona 5 z 6