1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Mleczarnie pogłębiają technologie przetwórcze

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Zapytaliśmy Tadeusza Łuczaka, Prezesa Zarządu Alima-Bis czy możemy mówić o powrocie mleczarni na ścieżkę wzrostu w poziomie inwestycji?  – Zdolność inwestycyjna przedsiębiorstw spada – odpowiedział Prezes Alima-Bis. – Jednak mimo trudności zakłady spożywcze i przedsiębiorstwa innych branż zaczynają w coraz większym zakresie interesować się innowacyjnością i pogłębianiem technologii przetwórczej w celu pozyskania surowców spożywczych, które do tej pory były niezauważane. Mówię tutaj np. o produkcji koncentratów białek serwatkowych (WPC), izolatów białek lub trwających obecnie pracach nad wyizolowaniem białek o szczególnym znaczeniu dla organizmu człowieka (typu laktoferyna).  

– Wszędzie tam potrzebna jest bardzo zaawansowana technologia membranowa. Na tym polu mamy już spore doświadczenie, opracowujemy też kolejne rozwiązania, które będziemy wdrażać w polskich i europejskich zakładach, w tym również mleczarskich. Warto przypomnieć, iż za nowoczesnością często idą zwiększenie wydajności, aspekty ekonomiczne związane z mniejszym zużyciem energii, a także kwestie ekologiczne. W Alima-Bis z powodzeniem tworzymy projekty ukierunkowane na rozwój technologii przetwórczych. Nasza oferta urządzeń do filtracji membranowych znacznie podnosi konkurencyjność zakładów i znacząco przyczynia się do rozwoju oferty producentów. Przykładamy też ogromną wagę do obsługi B2B – kompleksowo i profesjonalnie doradzamy, projektujemy, szkolimy i serwisujemy, a także zaopatrujemy w części zamienne dostarczane przez nas maszyny czy urządzenia. 

Dla firm Państwa rangi szczególne znaczenie ma znajomość potrzeb klientów. W jaki sposób ewoluują potrzeby zakładów mleczarskich w zakresie filtracji membranowej? Jakie rozwiązania są przyszłością dla tej branży?

– Kiedy 24 lata temu zaczynaliśmy zajmować się szeroko rozumianą technologią membranową, zapotrzebowanie rynku ograniczało się do głównie do zagęszczania serwatki czy uzdatniania permeatu z serwatki do wody wykorzystywanej wtórnie w zakładach. Ta epoka już minęła – większość zakładów, które miały ograniczone możliwości inwestycyjne, ten problem ma już za sobą.

Dziś mocno eksplorujemy i koncentrujemy się na możliwościach, jakie niesie za sobą izolacja białek, barwników, oraz na procesach niektórych produktów z fermentacji, które stanowią cenny surowiec np. do celów farmaceutycznych. Proste działania, od których zaczynaliśmy, właściwie już się wyczerpały. Nadeszła pora na biotechnologię i pozyskiwanie w ilościach handlowych wyselekcjonowanych składników, białek, enzymów, barwników i innych cennych surowców. Nasz rozwój w technologii filtracji membranowej będzie się w dalszym ciągu intensywnie koncentrował na tych działaniach, a tym samym rozwijał –dodał Prezes firmy Alima-Bis.

Więcej na temat technologii mleczarskich w Forum Mleczarskie Biznes 2/24 oraz w wywiadzie z Tadeuszem Łuczakiem, Prezesem Alima-Bis.

© alima-bis

Warte przeczytania