Tworzywa sztuczne: Opakowania z tworzyw sztucznych

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Biznes 4/2016 (26)
kefir krasnystaw, kefir tola

Opakowanie to jeden z istotnych elementów całego produktu. Kiedyś główną rolą opakowania była ochrona towarów przed uszkodzeniem oraz ułatwienie ich transportu. Obecnie opakowanie to ważny element handlowy każdego produktu. Producenci i konsumenci stawiają opakowaniom coraz wyższe wymagania. Ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane, opakowania można podzielić na: szklane, metalowe, celulozowe i z tworzyw sztucznych.

Co roku rynek zaskakuje nas coraz bardziej interesującymi rozwiązaniami technologicznymi wychodzącymi naprzeciw potrzebom wszystkich uczestników rynku. Jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin są opakowania z tworzyw sztucznych. Mimo że w dalszym ciągu na rynku opakowań z tworzyw sztucznych dominują klasyczne opakowania  polimerowe, to na szczególną uwagę zasługują opakowania, które z jednej strony eliminują oddziaływania między żywnością i opakowaniem, a z drugiej strony podlegają biodegradacji, czyli tworzywa biodegradowalne i bio-plastiki.

przykłady klasycznych tworzyw sztucznych

Opakowania z tworzyw sztucznych

Pierwsze tworzywo sztuczne, znane później, jako celuloid, otrzymał w 1855 r. Alexander Parkes. Metodę polimeryzacji chlorku winylu opracowywano w latach 1838-1872. Prawdziwy przełom nastąpił w 1907 r., kiedy Leo Baekeland opracował bakelit, pierwsze masowo stosowane tworzywo sztuczne.

Tworzywa sztuczne, zwane także tworzywami polimerowymi, są to związki wielkocząsteczkowe, które otrzymuje się w wyniku reakcji polimeryzacji. Reakcja ta polega na łączeniu się wielu cząsteczek związków nienasyconych (monomerów) w jedną dużą cząsteczkę (polimer), w wyniku pękania wiązań wielokrotnych. Polimery mogą mieć budowę liniową, rozgałęzioną lub usieciowaną. Polimery o budowie liniowej i rozgałęzionej mają właściwości termoplastyczne – są topliwe i rozpuszczalne w niektórych rozpuszczalnikach. Polimery usieciowane są nietopliwe i nierozpuszczalne. Przykładem tego typu reakcji jest przekształcenie pod wpływem temperatury, ciśnienia i katalizatora monomeru etylenu w polimer polietylen. Innymi produktami z tej kategorii są także: polipropylen, polistyren, poli(chlorek winylu), poli(metakrylan metylu).

Inną stosowaną metodą produkcji tworzyw sztucznych (polikondensacyjnego) jest reakcja polikondensacji, polegająca na łączeniu się wielu monomerów w makrocząsteczkę, z jednoczesnym wydzieleniem się prostego związku chemicznego (wody). Tworzywem, które otrzymuje się w ten sposób, jest m.in. Poli(tereftalan etylenu), czyli popularnie zwany PET.

mleczna dolina

Zalety opakowań sztucznych

Tworzywa sztuczne są wręcz idealnym materiałem do produkcji wszelkiego rodzaju wyrobów stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są w: przemyśle spożywczym, budownictwie, motoryzacji, transporcie, rolnictwie, sporcie i wypoczynku. Są one materiałem wszechstronnym, wielofunkcyjnym i jednocześnie odpowiednim do wykorzystania w wysoce specjalistycznych zastosowaniach (medycyna, optyka, elektronika i AGD). Przemysł opakowań jest największym odbiorcą tworzyw sztucznych. Opakowania z tworzyw sztucznych mają wiele przydatnych zalet oraz cechuje je możliwość różnorodnego technicznego i praktycznego zastosowania. Jedną z najczęściej wymienianych cech jest możliwość łatwej konserwacji oraz sprawnego przechowywania produktów spożywczych.

Dzięki zastosowaniu opakowań z tworzyw sztucznych możliwa jest ochrona i dłuższe przechowywanie artykułów spożywczych ulegających szybszemu lub łatwemu zepsuciu się (pakowanie mleka i produktów mleczarskich, owoców i warzyw, mięsa i ciast). Opakowania z tworzyw sztucznych dzięki swojej różnorodności i oryginalności w wielu przypadkach mogą być wyróżnikiem danego produktu w określonej kategorii. Dzięki zastosowaniu opakowania z tworzyw sztucznych zdecydowanie łatwiej można zmniejszyć ilość i koszty odpadów, ograniczyć stosowanie środków konserwujących, utrzymując jednocześnie smak i wartość odżywczą produktów. Opakowania takie zapewniają także bezpieczeństwo transportu i higienę przechowywania produktu. W wielu przypadkach nawet sobie nie zdajemy sprawy, że tego typu opakowania czynią nasze życie łatwiejszym i bardziej wygodnym.

Strona 1 z 5